Uskomaton

Omassa taloyhtiössäni isännöitsijä on aivan uskomaton. Hän esim unohti vakuuttaa ulkovaraston, joka sitten paloikin melkein maan tasalle. Kysyin tänään, että miten pääsisin toisen rapun ulkovarastoon jossa sijaitsevat lumityövälineet. Varastoon minulla piti olla oikea avain, mutta kysyessäni tätä isännöitsijältä hän sanoi ainoastaan
"En mä kaikista avaimista voi tietää, et koita nyt selvitä".Muutenkin aina töykeää käytöstä eikä tunnu tekevän työajalla yhtään mitään taloyhtiön hyväksi. Selkeää talonmiestä kun ei ole niin kyllä isännöitsijän pitäisi johonkin pystyä eikä vaan levitellä aina käsiään.

4

1756

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Isännöitsijänäsi

      Juselius?

    • uskomaton isännöitsijä

      ostin asunnon viime vuoden loppupuolella. Tammikuussa piti alkaa vessaremontti, taloyhtiön laskuun. Piti vaihtaa muovimatto lattiaan ja kuivattaa lattia. Päätin kuitenkin laitattaa samantien laatat. Tämä oli isännöitsijän mielestä ok. Sovittiin että samat miehet laittavat laatat.

      No, remontti alkoi noin kuukausi sitten. Matto otettiin pois ja odotettiin kuivumista 2 viikkoa. Sitten tuli tarkastaja, joka totesi että miehet olivat unohtaneet poistaa jonkin muovin. Lisää kuivattamista viikko, taas tuli tarkastaja ja totesi että nyt on unohdettu hioa jokin pinta, nyt odotetaan vielä viikko.

      Eilen isännöitsijä soitti ja kysyi olenko saanut hankittua miehen tekemään vesieristyksen. Joka siis on taloyhtiön homma. Isännöitsijä totesi vaan unohtaneensa, mutta hommaa kuulemma nyt jonkun. Kyseli samalla minkä värisen maton haluan lattiaan. Ei muistanut että laatoista on ollut puhettakaan.

      Ainut vastaus mitä olen saanut huonosti tehdystä "remontista" valittaessani on: minkäs sille mahtaa, tää nyt on näin. Isännöitsijä ei todellakaan osaa työtänsä, tämä remontti homma on vain yksi esimerkki..

    • hallituksen jäseniltä isännöitsijästä.Tää jengihän itse asiassa valitsee isännöitsijän ja tietennii erottaa sen, jos ei ole tyytyväinen. Eikun palautetta suoraan hallitukselle ja viimeistään yhtiökokouksessa kommentteja isännöitsijän toimista.Kyseessähän on kaikkien etu, että hommat toimii hyvin.
      Kaikissa yhtiöissä ei todellakaan ole talonmiestä. Jotkut on ratkaisseet asian kiertävällä talonmiesvuorolla, toiset taas jakaneet vastuita keskenään ja talonmieshommat tehdään porukalla (talkoilla).

      • tarpeen

        vaatiessa seuraavassa yhtiökokouksessa vaihdatte hallituksen. Kannattaa mennä yhtiökokoukseen ja rohkeasti ehdottaa hallitukseen uusia jäseniä, siis sellaisia jolla on rohkeutta myös vaihtaa isännöitsijä. Kas kun mikään muu ei ole ikuista kuin p****.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      132
      4349
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      3615
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      68
      2240
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      222
      1694
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      118
      1587
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      247
      1136
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      795
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      746
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      20
      736
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      725
    Aihe