Barcelona kesällä

Kiinnostaisi

Kiinnostaisi lähteä käymään Barcelonassa heinäkuussa. Onko kenelläkään kokemusta ko.ajankohdasta? Onko kuumaa ja tukalaa? Onko väkeä liikakin? Pystyykö edes kävelemään kunnolla La Rambla kadulla?
Majoituksissa olen huomannut ettei mainita tallelokeroita. Onko turvallista majoittua sellaisessa missä ei ole tallelokeroa?
Kertokaa missä olette yöpyneet. Ovatko olleet hyviä?

7

1877

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olimme vuosi sitten heinäkuun loppupuolella Barcelonassa. Kuumaa oli, mutta kyllä siellä silti pärjäsi, eli en sen takia jättäisi menemättä. Kuljeta juotavaa mukana, ja käy tankkaamassa myös kahviloissa, yms. Seuraavan kerran kun menen sinnepäin, valitsen silti ajankohdan, jolloin turisteja on vähemmän, ehkä joskus syyskuun loppupuolella.

      Lohdutuksena sanon, että ihmismassoista pääsi eroon kun lähti hieman sivummalle Ramblalta, ja turistivoittoisimmilta alueilta. Nähtävää ja koettavaa riitti silti. Ja, niihin pakollisiin nähtävyyksiin kannattaa suunnata niin aikaisin kuin mahdollista, ja liput hankkia mahdollisuuksien mukaan etukäteen netistä. Kannattaa yrittää hankkia suoraan sieltä minne on menossa, muut lipunvälittäjät vetävät omat provisionsa välistä

      Hotellit tuntuivat törkeän kalliilta kun niitä ennen matkaa katselin. Emme ole niin mukavuuksien perään, joten majoituimme hostellissa. Eli niitäkin voi katsella, koska hotellien hinnat ovat sesonkiaikoina melkoiset. Hostelleissa tai pienissä, usein perheomisteisissa hostaleissa pääsee halvemmalla. Toisaalta, parhaimmissa hotelleissa voi olettaa olevan toimivan ilmastoinnin, mitä taas noissa hosteleissa ei välttämättä ole, mikäli haluaa pelata varman päälle siinä mielessä.

      Jos kiinnostaa, täältä näkee keskimääräisiä lämpötiloja ja muuta sää-dataa:

      http://www.holiday-weather.com/barcelona/averages/

      Ja tämä näytti juuri olevan päivitetty...

      http://www.pienimatkaopas.com/barcelona/

      Lisäksi hyvä...

      https://www.likealocalguide.com/barcelona

    • kokemuksiaon

      Tallelokero huoneessa ei ole enää mikään turvallisuuden tae, vaikka niin usein luullaan. Uutisissa oli juuri juttua koodista, joka käy usein niihin kaikkiin joten kuka vain myös työntekijät pääsevät tallelokerolle huoneessa ja varkaat myös tietävät koodit. Parempi jättää arvotavarat kotiin.

      Barcelonassa oli yhtenä kesänä erittäin kuuma yli 35C ja auringossa erittäin kuuma, mutta rannan lähellä viileä merituuli.

      La Rambla on tunnettu ihmispaljoudestaan, joten miksi et suuntaisi ravintoloihin ostoksille Sagrada Familian lähellä? sielläkin on pikkukauppoja ja hieno puisto, joka jätetään usein mainitsematta kun hehkutetaan kaikkea muuta. Sagrada familian seutu on vielä aitoa alkuperäistä ja siisti jos vertaa rähjäkulmiin. Majoitus kannattaa ottaa läheltä sitä aluetta jossa haluat majoittua oli se sitten vaikka Sagrada familia tai ranta-alue, Barcelonassa välimatkat ovat pitkät, metrot kuhisevat varkaita (ovat välillä myös lakossa ja taxeja ei aina saa. Joten kävelijät majoittukaa ehdottomasti niille alueille joissa viihdytte ja joissa on nähtävää lähellä! voit lukea matkailijoiden kokemuksia esim. tripadvisor sivustolta, mutta älä usko yksistään hehkutuksia mukana on myös maksettuja kehuja, lue kaikenlaiset arvostelut läpi. Monilla miehilläkin näkyi pikkulaukku toisen laukun/repun lisäksi, varkaiden hämäämistä varten.

    • toinenvikakerta

      Barcelona on yhä entistä likaisempi, rähjäisempi, jokapuolella myös graffitteja. Halpaa etenkin makeaa syötävää kyllä löytää ja monelle se tuntuukin riittävän. Halpaa ruokaa ei enää löydä paitsi peruspikaruokalat, ruokien hintoja ravintoloissa korotettu. Parallel räkäläalue täynnä pubeja teattereita joissa möykkä ja musa soi yöstä aamu 7 ja hotelleista lähtöaika klo 11 tai 12 jolloin nukkumatta ulos. Hotellien henk.kunta ei möykästä piittaa, asiakkaat maksavat ja hotellien ravintoloissa huoneen hintaa vähemmän maksavat saavat rauhassa möykätä yöstä aamuun. Koko kaupungissa ei ole miään kuria ja ihmiset likaisia, tykkäävät istua kaduilla juoda ja meluta sopii hyvin myös pohjoismaalaisille juopoille. Tupakkaa ja aineita saat varmasti kadun nurkista nuhjuisilta myyjiltä, tauditkin näyttäisivät kukoistavat. Ruokapaikoissa tullaan kerjäämään lapun kanssa ja ilman, laukkua täytyy vahtia. Ranta-alue on muualta matkittu, ei kovin uniikki sekään. Majoituksia kehdattu kallistaa jopa lähes 200e yö, vaikka kaupunki on likainen, täynnä epämääräisiä' ja epäsiistejä ihmisiä jotka nuohaavat nurkkia tai kerjäävät ja huutavat. Ovat kovaäänsempiä kuin muut Välimeren kansat. Kaduilla löyhkää ihmisten ja eläinten kusi sekä viemärit, mitä kuumempi sen pahempi haju. Huono kohde etenkin perheille, lasten ei tarvitse kärsiä ja nähdä sellaista menoa.

      • Anonyymi

        Huhhuh, on se elämä joillekkin rankkaa.


      • Anonyymi

        Minäkin kävin siellä 2018 ja uudelleen vasta pari kuukautta sitten, enkä nähnyt kummallakaan kerralla mitään kuvattuasi... ettet vaan päässyt darrasi vuoksi koneeseen ja kuvailet nyt kotikuntaasi tilaa...


    • Anonyymi

      No, mites nyt kesäkuussa ennen varsinaista turismisesonkia majoituksien suhteen.

      Olisko suosituksia muutamaksi yöksi maltilliseen hintaan, mieluummin rauhallisesta korttelista (ei nuorison kimppakämppiä ymv.), sitten matka jatkuu toisaalle.

      ps. Ovatko paikalliset edelleen kovi kiinni kotimaisessa kielessään vai alkaako vieraatkin kielet jonkin verran luistaa.

    • Anonyymi

      Missä siellä on ne ilotyttökorttelit, ettei vahingossa sellaiseen tai liian lähelle majoittuisi, riskeeraa olla varkaita, narkkareita ja kaikkea muuta liikkeelleä sellaisilla alueilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      94
      867
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      150
      819
    3. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      61
      697
    4. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      25
      673
    5. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      664
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      634
    7. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      44
      597
    8. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      29
      542
    9. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      531
    10. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      523
    11. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      27
      516
    12. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      486
    13. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      81
      479
    14. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      404
      470
    15. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      451
    16. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      30
      446
    17. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      29
      441
    18. Rydman, herätys!

      "Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 3
      Maailman menoa
      63
      432
    19. En laita sulle viestiä

      Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii
      Ikävä
      39
      414
    20. Helena Ahti-Hallberg napauttaa - Näin hän kommentoi Vappu Pimiän TTK-lähtöä

      Vappu Pimiä jätti Tanssii Tähtien Kanssa -juontajapestin viime kauden lopuksi. Nyt on erilainen kausi, kun Pimiä ei ole
      Tanssii tähtien kanssa
      4
      401
    Aihe