epäluotettava ajoneuvo

sitä vaan tulin sanomaan että Motoring Research on jälleen listannut epäluotettavimmat autot ja kuinka ollakkaan skodahan se siellä listalla on jälleen fiatin kanssa ja pienimmillä luotettavuuspisteillä. skoda ei voi kuin nostaa laatuaan pohjalta, mutta milloin se sitten tapahtuu, onkin kysymysmerkki.
531742
3Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 53

Vanhimmat

Sitä vaan, että holistien on syytä pysyä erossa autoista.

1Äänestä

Mikä valehtelussa niin kiihottaa Holistia?

2Äänestä

miksei skoda osaa parantaa autojen laatua? skoda on aina ollut luotettavuustilaston viimeinen, eniten tielle jättäviä vikoja. mikä mättää laaduntarkkailussa kun liukuhihnalta päästetään kesken eräisiä autoja myyntiin?

3Äänestä
  • Onko seitsemäs (7.) viimeinen?

    Äänestä

  • TSI2012 kirjoitti:

    Onko seitsemäs (7.) viimeinen?

    Ja laita peukku!

    Äänestä

  • on muuten uusi dacia duster aikas makee peli.laadultaan aivan toista luokkaa kuin pirkka skoda

    2Äänestä

  • rahoille.vastinetta kirjoitti:

    on muuten uusi dacia duster aikas makee peli.laadultaan aivan toista luokkaa kuin pirkka skoda

    Aivan toista luokkaa on dacia, tuo euroshopper renault, toki.

    Itse ajan pirkka-volkkari Skodalla jatkossakin, kiitos.

    2Äänestä

Holistin epätoivoiset aloitukset ja omat peukut ei nyt vaan oikein tehoa ja vetoa muihin kuin hänen omaan sairaaseen mieleen. Muista Holisti, Toyota ruostuu ja on kurja ja epämukava tuhnu.

2Äänestä

Utin terveyskeskus potkaisi Jullinjuntin taas avohoitoon.

Mukavasti poitsu jyrää paskamyrskyllä kaiken. Aloitus on täysin tuubaa, sanoisinko faktaa, jota ei tarvitse perustella.

Väitteet ilman lähteitä ovat Uusi Normaali?

2Äänestä

Mikäli huomaat tai olet huomannut skodassasi näitä, ruosteisia kohtia tai ruoste kuplia ole yhteydessä lähimpään Skoda jälleenmyyjään jossa korikorjaamo.
Homma etenee niin, että jälleenmyyjä tekee protokollan mukaiset toimenpiteet, kuvat yms. ja laittaa tästä takuuanomuksen Helkama-Autolle.
Siitonen vastaa jälleenmyyjälle joko puoltavasti tai kieltävästi. Tässä kohtaa yhteys sitten Helkama-autoon reklamaation muodossa ja tässä voitaneen yhteisöllisesti hyödyntää kerättyjä rekisterinumeroita tai muuta listaa.

skodan ovetkin kannattaa tarkistaa sisäpuoleltakin.
ruostuvat nopeasti piloille ovien sisällä vellovan veden vuoksi

2Äänestä
  • Hekoheko. Jullinjuntin tyhjänpäiväiset liturgiat. Hekoheko.

    1Äänestä

onko tämä jo neljäs vuosi peräkkäin kun skoda on laatutilaston viimeinen :)? odottakaas kun Autobildin laatutilasto julkaistaan niin olen täysin varma että skoda on jälleen tiellejättävin auto :D ruostuvatkin pirun nopeasti.

2Äänestä

Skoda kauppa käy kuin, häkä!

Äänestä

Mielenkiintoisia+asioita+löytyy+brittien+Warranty+Directin+Raliability+Indexistä,+josta+löytyy+autoille+luotettavuusindeksi,+mutta+paljon+muuta+mielenkiintoisempaa+löytyy+autoamallin+nimeä+klikkaamalla.+Sieltä+löytyy+esim.+automallin+keskimääräinen+ikää,+keskimääräiset+ajetut+kilometrit,+keskimääräinen+korjauksiin+käytetty+aika+ja+keskimääräiset+korjauskustannukset.Esimerkkinä+kaksi+poimintaa+Suomessa+hyvin+yleisistä+automalleista:Toyota+Corolla:+luotettavuusindeksi+36keskimääräinen+ikä+5.57+vuottakeskimääräiset+ajokilometrit+42,364+mailiakeskimääräinen+korjaamoaika+1.83+tuntiakeskimääräiset+korjauskustannukset+£305.84Volkswagen+Golf:luotettavuusindeksi+67keskimääräinen+ikä+5,13+vuottakeskimääräiset+ajokilometrit+63,153+mailia+(top-100:ssa+vain+Volvo+V70:llä+on+ajettu+enemmän)keskimääräinen+korjaamoaika+2.67+tuntiakeskimääräiset+korjauskustannukset+£274.73Päätelkää+luvuista+itse+mitä+haluatte!+Minä+päättelen,+että+suunnilleen+samanikäisillä+autoilla+on+toisella+ajettu+keskimäärin+42%+enemmän+kilometrejä+10%+pienemmillä+korjauskuluilla.+Vielä+edullisemmaksi+toisen+tekee+se+tosiasia,+että+sitä+huolletaan+paljon+harvemmin.+Päätelkää+itse+kumpi+on+edullisempi+ajaa.http://www.reliabilityindex.com/top-100http://www.reliabilityindex.com/reliability/search/75http://www.reliabilityindex.com/reliability/search/30Aloittajalle+sanoisin,+että+Warranty+Directin+listauksessa+suurin+osa+Skodista+on+keskiarvon+luotettavammalla+puolella+(ka+100),+Fabia39,+Roomster+67,+Yeti+83,+Octavia+97+ja+Superb+174.Avensis,+johon+Octaviaa+lähinnä+voisi+verrata,+on+suunnilleen+samoilla+kilometreillä+ollut+paljon+kalliimpi+korjata.+Tässäkin+tapauksessa+Toyotaa+on+käytettävä+huollossa+paljon+useammin:Avensis:+http://www.reliabilityindex.com/reliability/search/548Octavia:+http://www.reliabilityindex.com/reliability/search/530Hyviin+tapoihin+kuuluu+esittää+sellainen+lähdetieto,+josta+on+vaivatonta+tarkistaa+väittämä!+Pelkkä+"Motoring+Research"+ei+ole+sellainen+lähdetieto,+koska+sen+etusivulla+ei+ole+linkkiä+listaukseen.+Kaivelemalla+löytyy,+mutta+ei+suinkaan+aloittajan+väittämässä+muodossa.+Vähiten+luotettavaksi+on+rankattu+Nissan+GT-R+(2009-2016)+ja+seuraavaksi+Mercedes-Benz+GL+(2006-2012)!+Aineistona+on+käytetty+juuri+ylempänä+mainittua+Warranty+Directiä!https://www.motoringresearch.com/advice/buying-selling/revealed-uks-least-reliable-cars/

1Äänestä
  • Eipä siis ollut tässäkään ZKODA-HOLISTI-multinickin avauksessa ainesta uutiseksi. Pelkkää valhetta ja vääristelyä. Mitäpä tuolta vammaiselta voi muuta odottaakaan!

    1Äänestä

  • et sitten löytänyt mitään muuta, esimerkiksi muinais uiguurin kielellä esitettyä esi historiallista spektaakkelia? eikö skoda/vw laadusta löydy mitään muuta tutkimusta kuin jostain englannista kaikille aivan tuntemattoman firman ovensuukyselyn tuloksia?

    3Äänestä

  • kolmiraajarakki kirjoitti:

    et sitten löytänyt mitään muuta, esimerkiksi muinais uiguurin kielellä esitettyä esi historiallista spektaakkelia? eikö skoda/vw laadusta löydy mitään muuta tutkimusta kuin jostain englannista kaikille aivan tuntemattoman firman ovensuukyselyn tuloksia?

    Oletko vähän tyhmä? Juuri samaan listaukseen aloittaja rakensi koko trollinsa!
    Taidatkin olla saman multinickin yksi monista sivupersoonista. Ainakin kieliasu ja kielioppivirheet täsmäävät.

    Äänestä

  • Näin se totuuskin sieltä paljastuu kun vähän penkoo HOLISTIN tarjoamaa shittiä vähän tarkemmin!

    1Äänestä

Epäluotettavin autokeskustelu on Suomi24.

Pelkkää faktaa, ei totuuden hiventäkään.

Mutta julli ei usko faktoja, vaan ajaa tyytyväisenä pirkka-volkkarillaan.

Äänestä
  • Tinäpä ten tanoit.
    Asia kiteytyy juurikin tuohon viimeiseen lauseeseen. Laitetaan se isolla, niin upponalletkin tajuaa:

    AJAA TYYTYVÄISENÄ PIRKKA-VOLKKARILLAAN.

    2Äänestä

skodat ruostuvat kyllä tajuttoman nopeasti.

2Äänestä
  • Niin. Vuodessa puhki kuskin puolelta lattiaa sellanen 10x10 cm reikä. Faktahan tuo on.

    Olkoon vaan. Julli ei usko, vaan ajaa tyytyväisenä pirkka-volkkarillaan.

    1Äänestä

Utin Terveyskeskuksessa oksentelu loppu? Ripuli alkoi jullinjuntilla?

1Äänestä

minulta mätäni 2013 vuosimallin skoda oktavia 2vuodessa niin pahasti että moottori/vaihteistoyhdistelmä sekä taka-akseli putosivat tielle ruostumisen takia.

2Äänestä
  • Monettako kertaa tyrkytät tuota aivopieruasi tällä palstalla?

    Äänestä

Vaihda jo levyä HOLISTI. Nuo aivopierusi aiheuttavat lukijoissa pelkästään säälin sekaisia tunteita sinua kohtaan! Nimimerkin vaihteleminen ei auta yhtään, koska sinut tunnistaa 1. virkkeestä jo alakoululainenkin.

1Äänestä
  • Innokas on Holistizkoda myös poistattamaan asiaan liittyviä asiallisia viestejä.

    Toki palstan ylläpito voi olla "juonessa" mukana...

    Aika kipeää ylläpitoa, jos perusteettomia väitteitä ei poisteta, mutta linkin sisältävä vastaus on sääntöjen vastainen.

    No, eiköhän holistizkoda saa tästä jo orgastista riemua ja naurua...

    Äänestä

  • CostaDelSilencio kirjoitti:

    Innokas on Holistizkoda myös poistattamaan asiaan liittyviä asiallisia viestejä.

    Toki palstan ylläpito voi olla "juonessa" mukana...

    Aika kipeää ylläpitoa, jos perusteettomia väitteitä ei poisteta, mutta linkin sisältävä vastaus on sääntöjen vastainen.

    No, eiköhän holistizkoda saa tästä jo orgastista riemua ja naurua...

    Samaa olen tässä miettinyt. Vähänkin holistille epäedulliset vastaukset poistetaan alta aikayksikön. Johtaa väkisinkin ajatukset siihen, että ylläpito on juonessa mukana.

    Äänestä

  • Tätäonennenkinpohdittu kirjoitti:

    Samaa olen tässä miettinyt. Vähänkin holistille epäedulliset vastaukset poistetaan alta aikayksikön. Johtaa väkisinkin ajatukset siihen, että ylläpito on juonessa mukana.

    Näin. Aika outo tämä aloitus muutenkin. Ihan päätön, kun heti löytyy suorastaan edullista väittöä Skodan puolesta jos lähdettä" itse vähänkin penkoo. No, silloin toki on syytä poistaa "disinformaatio".

    Ehkä Suomi24-ylläpito on ulkoistettu Pietarin trollitehtaalle. Bisnes on bisnes.

    Äänestä

  • CostaDelSilencio kirjoitti:

    Näin. Aika outo tämä aloitus muutenkin. Ihan päätön, kun heti löytyy suorastaan edullista väittöä Skodan puolesta jos lähdettä" itse vähänkin penkoo. No, silloin toki on syytä poistaa "disinformaatio".

    Ehkä Suomi24-ylläpito on ulkoistettu Pietarin trollitehtaalle. Bisnes on bisnes.

    Mutta ystävämme zkodaholisti onkin aivan päätön. Eihän siihen muuta tarvita.

    Äänestä

Maailma ei menettäisi mitään vaikka tällaiset ketjut poistettaisiin kokonaan. Toivon myös että tällaisten kirjoittajien geeniperimä ei jatkuisi tuleviin sukupolviin. Ei mitään käyttöä ihmiskunnan kannalta.

1Äänestä

Valehtelu sujuu trolillta helposti. Mutta helppoa on myös huomata että trolli valehtelee.

1Äänestä

"MILLOIN KATKEAA VOLKSWAGENIN MONIONGELMAINEN PERIMÄ"

Tuskin koskaan. VW on noussut maailman johtavaksi autonavlistajaksi sen kasvu on nopeampaa kuin kilpailijoiden.
Nyt on VW:n aika.

Äänestä

Miksi tulit? Onko Sinulla jotain omakohtaista lisättävää listaukseen?

Äänestä

Kiitos ylläpito!

Olette luoneeet uuden merkityksen "täsmällisyydelle". Yksikään viesti ei jää tarkistamatta.ja tarvittessa poistamatta. Nyt kun vielä tietäisi milloin se tarve ilmenee...

Äänestä

onko skoda jo viidennen kerran peräkkäin valittu maailman herkimmin ruostuvaksi autoksi???

2Äänestä
  • Ei. kerta on jo ännännes.

    Tuossa juuri niitä valintoja viime yö tehtiin, niin aika pitkälle päästiin toiselle tuhannelle ainakin.

    Äänestä

Voi olla että kaikki epäluotettavat Skodat menee ajokieltoon kun tulee uusi katsastuslaki

1Äänestä

ei takuuta
laatu huono
arvonalennus TDI
EA888 tuho jne
hyviä syitä hankkia VW,seat,skoda tai audi

1Äänestä

Miksi tulit?

Äänestä
  • Kunhan tulin Mieleen.

    Äänestä

  • nosto.a kirjoitti:

    Kunhan tulin Mieleen.

    Miele lienee arjalainen ns. laatubrändi. Tuotteet kestävät huhujen mukaan useita vuosia toisin kuin erilaiset itätuotteet. Oma kokemukseni tosin rajoittuu kylmäkalusteisiin.

    1Äänestä

  • kunhan_kommentoin_tähän kirjoitti:

    Miele lienee arjalainen ns. laatubrändi. Tuotteet kestävät huhujen mukaan useita vuosia toisin kuin erilaiset itätuotteet. Oma kokemukseni tosin rajoittuu kylmäkalusteisiin.

    Näin. Myös pölynimurit pelittää ja kestävät paremmin kuin tavan hooverit…

    Liebherr on ilmeisesti samaa konsernia, kylmäkalut on meillä sieltä. Tuo libis enempi ammattikäyttöön.


    Onko Skoda ns. laatubrändi? Tuskin, mutta ihan sama. Laatu ilman brändiä riittää.

    1Äänestä

Laittaisitko linkin väittämästäsi tutkimuksesta niin kaikki voivat omin silsen, muuten väitteeltäsi putoaa pohja pois.Minä en tuollaista tutkimusta löytänyt.

Äänestä
  • Lue nimimerkki "julkista_tietoa" viesti. Siellä on lähteet holistin-zkodan tahallaan päälaelleen kääntämistä tutkimustuloksista.

    Äänestä

Itse olen tutkinut omaa Skodaa ajamalla sillä 100.000 km. Hyvin on pelannut, joten mielestäni Skoda on luotettava auto.

1Äänestä

Juu kyllähän se vikatilastoissa näkyy miten paljon skootassa on noita vikoja. Ja näkeehän sen kun niitä joka talvi jymähtää pakkaseen ja tien poskeen. Skodakorjaamot täynnä vikaisia kippanoita, kesälläkin.

1Äänestä

Laadun pohjanooteraus on saavutus sekin. Onnittelut skodalle.

1Äänestä

laadun puute ja ruoste isoja ongelmia skodissa.

1Äänestä

ei ihme että noita skeidoja näkee usein tienposkessa, yhdestäkin kuului vain kamalaa äänekästä rallatusta kun skodisti yritti käynnistää. onkohan jakopää ongelma?

Äänestä

mainetta niittää VW autot

Äänestä

Ketjusta on poistettu 35 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


HOLISTI74.91 kirjoitti:

sitä vaan tulin sanomaan että Motoring Research on jälleen listannut epäluotettavimmat autot ja kuinka ollakkaan skodahan se siellä listalla on jälleen fiatin kanssa ja pienimmillä luotettavuuspisteillä. skoda ei voi kuin nostaa laatuaan pohjalta, mutta milloin se sitten tapahtuu, onkin kysymysmerkki.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu