Nyt vesisodan aikaan annan vakavan ohjeen kaikille Pattayanmatkailijoille harkintaan, että jättäisi sen skootterin vuokraamatta ja muutenkin harkitsevan miten liikenteeseen osallistuu mahdollisia retkiä suunnitellessaan.
Me täällä Chiang Maissa olemme liikennekoulutusta ja -käyttäytymistä, että -asennetta harjoittaessamme ohjeistaneet jäseniämme ja oppilaita oman turvallisuutensa johdosta josvainahdollista, niin osallistumatta liikenteeseen mahdollisimman vähän.
Pattayalla on ennätyksellisen paljon, jopa eniten koko Thaimaassa alkoholi- ja päihdeongelmaisia ihmisiä siitäkin syystä, että paikallisten lisäksi siellä on ennätyksellisen paljon mm. paniikkihäiriöisiä jotka nauttivat mielenterveyslääkkeensä kyytipoikanaan keskikalja tai suomalainen lonkero helmessä tai parvekkeella.
https://news.lovepattayathailand.com/national/road-safety-campaigner-slates-thai-drivers-on-tv/
Olkaa varovaisia veljet ja nauttikaa Pattayan annista mieluummin kävelykaduilla.
Potentiaalisia vaaraoja liikenteessä Pattayalla.
11
295
Vastaukset 11
- kaino_pyynti
Pistä vastaohjauksesta jotakin lyhyesti.
- RehellinentaksariJkl
Mä oon noita vastaohjauksen ystävii, aina ku itteni kans ajelen Chiang maissa taksii, nii vastaohjaust annan kaikis kaarteiss. Kyllä orpotytöt kirkuu ja huaraamaton(ite väittää) hammaslääkärivaimoni pissaa alleen, poika on jo niin miehistyny, et ei tuu ko vetelät, ittel täytyy koko vaatekerta pistää pyykkiin ku tullee kaikist aukoist.
Kirjoitahan jos halluut lissää tiatoo, tää ny oli sun pyytämäs lyhyt asiantuntijan lausunto. - VittuMikäIdiootti2010
Siinä Ratakireelle kainolle perseenreiälle vähän vastaohjausta lyhyesti.
https://pattayaone.news/en/songkran-starts-2700-charges-drunk-driving/ Eikö tuo "vastaohjaus" juttu ole jo pikkaisen kulunut "läppä", ja turha sitä on joka keskusteluun tunkea.
Mutta sitten asiaan, tällä palstalla tuskin kukaan on ilmaissut epäilystään siitä ettei Thaimaan liikenne oli hyvin vaarallista (kaikkien tilastojen mukaan yksi maailamn vaarallisimmista liikenne maista) ja yksi osasyy siihen on tuo erittäin yleinen humalassa autolla/skootterilla ajaminen, mitä paikalliset eivät kauheana "rikoksena" itse tunnu pitävän.
Vasta viimevuosina on liikennepoliiseille Thaimaassa hommattu isommassa määrin alkomittareita kun tähän(kin) ongelmaan liikenteessä on pikkuhiljaa havahduttu.
Tämä humalassa ajaminen korostuu juurikin tiettyjen pyhien/juhlapäivien yhteydessä, jolloin isoin joukoin käydään ravintoloissa ja ystävien luona, ja näihin kuuluu alkoholin käyttö erittäin runsainkin määrin ja tämä näkyy sitten liikenteessä kun humalassa sitten ajetaan kotiin.- LerpatusKunniaan
santtu_1975X kirjoitti:
Eikö tuo "vastaohjaus" juttu ole jo pikkaisen kulunut "läppä", ja turha sitä on joka keskusteluun tunkea.
Mutta sitten asiaan, tällä palstalla tuskin kukaan on ilmaissut epäilystään siitä ettei Thaimaan liikenne oli hyvin vaarallista (kaikkien tilastojen mukaan yksi maailamn vaarallisimmista liikenne maista) ja yksi osasyy siihen on tuo erittäin yleinen humalassa autolla/skootterilla ajaminen, mitä paikalliset eivät kauheana "rikoksena" itse tunnu pitävän.
Vasta viimevuosina on liikennepoliiseille Thaimaassa hommattu isommassa määrin alkomittareita kun tähän(kin) ongelmaan liikenteessä on pikkuhiljaa havahduttu.
Tämä humalassa ajaminen korostuu juurikin tiettyjen pyhien/juhlapäivien yhteydessä, jolloin isoin joukoin käydään ravintoloissa ja ystävien luona, ja näihin kuuluu alkoholin käyttö erittäin runsainkin määrin ja tämä näkyy sitten liikenteessä kun humalassa sitten ajetaan kotiin.Aloituksessa ei ollut vastaohjausta.
Niin viisaat ja fiksut kommentaattorit tahtoivat vastaohjausopastusta.
Asia selvä, siis mikäli kukaan ei ole koskaan ilmaissut ennalta epäilystään jostain asiasta, niin siitä ei saa kirjoittaa.
Olkaa ( varovaisia ) ja muistakaa ( vastaohjaus ) älkääkä kirjoittako ( tänne ) mitään turhaa.
Vastaohjaus ei ole läppä ja jos Santtu sitä et ymmärrä, niin kokeile, nimittäin kaikki motoristit ei sitä ymmärrä ja moni ymmärtämätön on haudassa sen takia.
Vajaajärkinen kirjoittelee V -alkuisia aloituksia ja vastauksia palstoille, tietysti myös nuo pakariasiat ja otsikot kuten: RATAKIREÄÄ HANURINSOITTOA PATTAYALLA. ,
osoittavat jotain henkilöstä, olisit voinut Santtu sen myös suoraan sanoa tälle äveriäänä maailmanmatkaajana esiintyvälle mielikuvitusmaailmassaan elävälle henkilölle, jonka käytöstavat ovat kaukana omimastaan Sensei etuliitteestä...- HejsanBois
Kaikki tietävän motoristin ei kannata avata linkkiä, mutta jos joku pohtii esimerkiksi pyörän hallintaa ja jopa oikeaoppisen ohjaustekniikan merkitystä puhumattakaan siitä tappaako kuski itsensä lisäksi myös kyytilaisen, kun asenne on luokkaa 2010.
http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201805052200924406_u0.shtml- PersläpilerppaCM-Hua
Persläpilerpoista toisen vaietessa, toinen yltyy, nyt molemmat taas vuorottelevat, pikatahtia, "vaiennut viulukin", ikäväksemme heräsi soittamaan, vaikka eilen päivällä lupasi poistua, no ne lerppojen lupaukset tiedetään...
Se on sitä sielujen sympatiaa, joka toimii lerpan tapaan yhdessä kehossa, kahden olion vaihtaessa vuoroin tehtäviään. - HejsanGrabbar
PersläpilerppaCM-Hua kirjoitti:
Persläpilerpoista toisen vaietessa, toinen yltyy, nyt molemmat taas vuorottelevat, pikatahtia, "vaiennut viulukin", ikäväksemme heräsi soittamaan, vaikka eilen päivällä lupasi poistua, no ne lerppojen lupaukset tiedetään...
Se on sitä sielujen sympatiaa, joka toimii lerpan tapaan yhdessä kehossa, kahden olion vaihtaessa vuoroin tehtäviään.Voisitko tehdä yhden ystävällisen palveluksen minulle kaikkien rakas laiffi.
Vuokraa yksi kärpäsen näköinen vihreä, mahdollisimman tehokas, tuon väriset yleensä on Kawoja.
Ota meifän kaikkien rakas 2010 istumaan perse pitkällään siinä takana olevan tekonahkaisen läpyskän päälle.
Lähtekää landelle antamaan hanaa ja aina kun tulee kurvi vastaan, niin kypärä sisäkaarteen puoleiseen peiliin kiinni ja persevemputusta molemmat, 2010 se luonnistuu luonnostaan, älkää vastaohjatko vaan potkikaa jalkatappeja, se helpottaa perseen vemputusta.
Lisää hanaa, älä jänistä, kiitos. - Hejpådej
HejsanGrabbar kirjoitti:
Voisitko tehdä yhden ystävällisen palveluksen minulle kaikkien rakas laiffi.
Vuokraa yksi kärpäsen näköinen vihreä, mahdollisimman tehokas, tuon väriset yleensä on Kawoja.
Ota meifän kaikkien rakas 2010 istumaan perse pitkällään siinä takana olevan tekonahkaisen läpyskän päälle.
Lähtekää landelle antamaan hanaa ja aina kun tulee kurvi vastaan, niin kypärä sisäkaarteen puoleiseen peiliin kiinni ja persevemputusta molemmat, 2010 se luonnistuu luonnostaan, älkää vastaohjatko vaan potkikaa jalkatappeja, se helpottaa perseen vemputusta.
Lisää hanaa, älä jänistä, kiitos.Vihdoin hoitotäti antoi lerpalle puhelimen, niin pääsee kokovuorokausiharrastaan jatkamaan.
Muista kiittää hoitotätejä.
- Perseinvaaraojat
Perseillä noita vaaraojia riittää riittävästi. Ei tarvi höperön Pattayalle lähteä, eipä silti varattomana ei voisikaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei171194Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331131- 601066
- 109979
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.60929- 82908
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.89868Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev180854- 77781
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66751- 39694
- 70616
- 98608
- 56580
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....46576Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15083548- 60534
- 36518
Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?
Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi286484- 46452