Oikeuden käynnit ovat kalliita yhteiskunnalle, eli meille veronmaksajille.
Kyllä nämä viimeaikaiset oikeuden käynnit ovat yhtä sirkusta, mitään järkeä niiden pitämiseen ei siis olisi, vaan kun on tällaiseksi tehty tämä länsimainen oikeuskäytäntö.
Tuo Turun puukottajan oikeudenkäynti olisi jäänyt pitämättä, jos poliisi olisi ampunut surutta, eikä jättänyt eloon.
Mitä ihmettä yhteiskunta siitä hyötyy, jos tuon kaltaiset rikolliset saavat jäädä eloon. Ei tuosta jätkästä ole enää ihmiseksi. Sehän oli jo menossa Allahin valtakuntaan, mutta ei päästetty. Muualla sen sijaan ammutaan heti, eikä jätetä yhteiskunnan suureksi rasitteeksi.
Huvittaa nämä oikeusjutut suomessa. Joka ikinen kerta syytetyt kiistävät osallisuutensa, eli ei siis ole pakko myöntää mitää, vaikka syyllinen olisi.
Täytyypä muistaa, jos itse joskus joutuu syytettyjen penkille, ettei koskaan pidä myöntää eikä allekirjoittaa mitää ja kuulusteluissa ei pidä sanoa mitään muuta, kuin en kommentoi, en puhu.
Tosi viisasta, jos haluaa säästyä isommilta tuomioilta, ettei myönnä mitään ja koska täällä ei saa kiduttaa niinkuin muualla maailmssa, niin mitäpä tuota puhumaankaan. Saa siitä huolimatta hyvää kohtelua, ruokaa ja terveyden hoitoa.
Toista se oli sisällissodan aikaan, silloin ei edes aina kyselty, vaan ammuttiin ja jos ei puhunut, niin kidutettiin raa´asti.
Norjassa sarjamurhaaja breivik sai lempeän tuomion, vaikka murhasi 73 ihmistä ja Norjan valtio saa maksaa jättisummia murhaajansa tekosista.
Oletteko muuten ajatelleet, että kumpi maa, Suomi vai Ruotsi maksaa tämä Ruotsin kansalaisen vahingot, jonka marokkolainen teki Suomen Turussa ?
Tältä jätkältä ei saa latin latia koskaan korvauksia, muutoin kuin panemalla pakkotyöhön lopuksi ikäänsä, mutta niinhän ei tehdä, vaan jätkä saa olla hyvässä hoidossa. Lähettäisivät edes Marokkoon kärsimään, vaan eihän sitä voi kun tämä länsimainen oikeus käytäntö on niin perseestä kun olla ja voi.
Tässä surkeassa yhteiskunnassa ei kenestäkään muusta huolehdita niin hyvin kuin rikollisista ja murhaajista.
Oikeus on mätä
4
206
Vastaukset
- Lawetorder
Unohdit mainita varakkaat saa myös hyvää huolenpitoa, sosiaalisten tukien, että niitä vastaavien avulla.
Sille annetaan jolla jo paljon on, siltä otetaan jolla vähän on.
Olisiko aika muuttaa suomen politiikka- ja puoluekenttää?
KVP-RULES - HMinareetista
"Sehän oli jo menossa Allahin valtakuntaan, mutta ei päästetty. "
Ei kuitenkaan ole enää läsnä täälläkään, hymyilee kaikelle.
Lienee hypnoosin kaltaisessa tilassa. Koraanin kuuntelu vaikuttaa. https://peda.net/outokumpu/outokummun-lukio/oppiaineet2/eu/ov2/nimetön-f0e2/pyhät-kirjat/koraani - HMinareetista
Joo, nää huonot systeemit. Ei linkki kopioitunut kuin osittain tuohon ylle. Kuitenkin näkynee kokonaisena ja on kopioitavissa ja liitettävissä osoiteriville. En kyllä kokeillut.
Jos kyseinen tyyppi tuomitaan vain tapoista, saa hän maksimissaan 15 vuoden määräaikaistuomion. Pääsääntöisesti ensikertalainen istuu vankeudessa puolet rangaistuksensa pituudesta. Koska jo vankeudessa oltu aika lasketaan rangaistukseen mukaan, on hän istunut tuomiostaan jo 8 kuukautta, vaikkei sitä ole hänelle vielä langetettukaan.
Turun puukottajalla on siis mahdollisuus uusia tekonsa jo reilun kuuden ja puolen kuluttua, mikäli häntä ei tuomita murhista taikka terroristisessa tarkoituksessa tehdyistä tapoista elinkautiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1352379Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3451865- 401547
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii311363Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281300Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941183- 541153
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327897Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles104840Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53752