Tallinnaan

tallinnaan

Usein olen Tallinnassa käynyt ja taas tekee mieli mennä. Onko täysin omatoimimatka ok ja edullisin vai onkohan paketteja pariksi yöksi (sis. laiva ja hotelli) Mitkä paikat olisivat max 5:n joukossa johon voisi tutustua ? Kertokaapa kokemuksia

13

608

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tallinnaonkiva

      Otan reittimatkan Eckerölineltä ja hotellin esim. Booking.comin kautta, niin säästän noin puolet pakettimatkaan verrattuna. Yleensä etsin oikean asunnon, jossa on kaikki mukavuudet ja voi kokata tai olla kokkaamatta ja asua tilavammin, kuin pelkässä hotellihuoneessa.

      • Säästäväinen

        Vielä enemmän säästää kun ostaa menomatkaksi päiväristeilyn tai miniristeilyn. Paluuksi kylläkin joutuu ostamaan reittimatkan.


      • näkisvaa

        paljonkohan noin säästää???


      • Säästäväinen

        Säästöä tulee niin paljon, että takaisin tullessa saa ostettua säästyneillä euroilla laivan taxfriistä kaksi lavaa olutta. Eli nuo olutlavat ovat ilmaisia, kun ei osta reittimatkaa vaan risteilyn. Eilen Finlandialla Tallinnasta takaisin tullessa tein tuon huomion.


      • yli2000tölkkiä
        Säästäväinen kirjoitti:

        Säästöä tulee niin paljon, että takaisin tullessa saa ostettua säästyneillä euroilla laivan taxfriistä kaksi lavaa olutta. Eli nuo olutlavat ovat ilmaisia, kun ei osta reittimatkaa vaan risteilyn. Eilen Finlandialla Tallinnasta takaisin tullessa tein tuon huomion.

        Olutlavassa on yli 1000 tölkkiä joten säästitpä tosiaan paljon.


      • kannattaaa
        Säästäväinen kirjoitti:

        Säästöä tulee niin paljon, että takaisin tullessa saa ostettua säästyneillä euroilla laivan taxfriistä kaksi lavaa olutta. Eli nuo olutlavat ovat ilmaisia, kun ei osta reittimatkaa vaan risteilyn. Eilen Finlandialla Tallinnasta takaisin tullessa tein tuon huomion.

        Edestakainen reittimatka Hki- Tallinna Eckerölinellä 37e/hlö...


    • ynnä.muuta

      Tallinnan matka Helsingistä: yö laivalla ja toinen yö hotellissa esim. Ikaalisten matkatoimiston hinta 67 euroa/henkilö 2 hengen huoneessa.

      Suosittelen merimuseota joka on vanhassa vesilentokoneiden hangaarissa vähän matkustajasatamasta länteen. Toinen paikka: televisiotorni jonka ravintolataso on 170 metrin korkeudessa.

    • PerttiM
      • paras.taksi

        Ja perillä tallinnassa kannattaa käyttää Tallink Taksoa.


      • vaikka.amigo.parempi
        paras.taksi kirjoitti:

        Ja perillä tallinnassa kannattaa käyttää Tallink Taksoa.

        Eikö se kallein Tallink Takso tosiaan pärjää ilman jatkuvaa mainostamista täällä?


    • vaihtoehtojaon

      Toki meno on päiväristeilyllä halvempi kuin reittilipulla, mutta ei se kokonaisuutena silti tule välttämättä halvemmaksi kuin ostaa hotellipaketti. Ikaalisten matkatoimisto on hyvä, ja onhan noita hotellipaketteja kahdeksi yöksi laivayhtiöilläkin. Esimerkiksi Viking Linella on usein hyvä tarjous S-etukortilla Sokos Hotel Viruun aivan piikkipaikalle keskustaan.

      Hinta riippuu siitäkin, oletko hakemassa mieluummin huoneistoa vai hotellia, mutta vertaile matkatoimistojen ja laivayhtiöitten ja booking.comin ja airbnb:n sivuilta, niin löytyy varmasti hyvä. Itse olen pari kertaa tuon vertailutyön tehnyt, kun ollaan oltu matkalle lähdössä, ja omatoimimatka ei ole ollut kertaakaan Tallinnan lomalla meidän ratkaisu, vaikka niitäkin on laskeskeltu ja tutkiskeltu. Tosin meille nyt hinta ei ole ollut ainoa tekijä, joilla näitä matkoja on valittu, ja asumme lomalla mieluummin jossain vähän tilavammassa hotellihuoneessa kuin asunnossa.

    • näin.naapurissa

      Käyn Tallinnassa 3 viikon välein hotellimatkalla eikä koskaan ole ollut mitään hotellipakettia. Kallein hotelli on ollut 50 €/huone. Kun käy paljon niin tietää ja osaa. Päiväristeily josta käyttää vain menon, on hyvä.

    • tallinnaonkiva

      En tiedä, millä hinnalla matkustatte, mutta omien kokemuksieni mukaan juuri reittimatkat huoneisto on edullisin. Esim. 3 vrk loma: Eckerölinellä liput edestakaisin 37e asunto Tallinnan vanhasta kaupungista 75e/hlö = 112e/hlö. Tuskinpa tuota edullisemmin pääsee ainakaan minkään matkatoimiston pakettimatkoilla. Kyseessä heinäkuu, joka on hintavampaa aikaa matkustaa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      57
      2581
    2. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      51
      2068
    3. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      9
      2006
    4. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      52
      1739
    5. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      149
      1544
    6. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      24
      1206
    7. Lamppu syttyi

      Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️
      Ikävä
      68
      935
    8. Jos voisit palata yhteen risteykseen

      ..mikä se elämässäsi olisi?
      Ikävä
      67
      916
    9. Välillä kyllä naurattaakin tämä kahden aikuisen meininki

      Se nyt on aivan selvä asia että kumpikin on päälakeensa myöten rakastunut, ja sinä se olet koko ajan ollutkin. 😘
      Ikävä
      62
      913
    10. Talk Show isäntä Jimmy Kimmel sai kenkää

      Vasurina heitti sopimatonta läppää murhatusta Charlie Kirkistä tai oikeammin murhaajan poliittisesta taustasta ja kuinka
      Maailman menoa
      119
      908
    Aihe