Tallinnaan

tallinnaan

Usein olen Tallinnassa käynyt ja taas tekee mieli mennä. Onko täysin omatoimimatka ok ja edullisin vai onkohan paketteja pariksi yöksi (sis. laiva ja hotelli) Mitkä paikat olisivat max 5:n joukossa johon voisi tutustua ? Kertokaapa kokemuksia

13

693

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tallinnaonkiva

      Otan reittimatkan Eckerölineltä ja hotellin esim. Booking.comin kautta, niin säästän noin puolet pakettimatkaan verrattuna. Yleensä etsin oikean asunnon, jossa on kaikki mukavuudet ja voi kokata tai olla kokkaamatta ja asua tilavammin, kuin pelkässä hotellihuoneessa.

      • Säästäväinen

        Vielä enemmän säästää kun ostaa menomatkaksi päiväristeilyn tai miniristeilyn. Paluuksi kylläkin joutuu ostamaan reittimatkan.


      • näkisvaa

        paljonkohan noin säästää???


      • Säästäväinen

        Säästöä tulee niin paljon, että takaisin tullessa saa ostettua säästyneillä euroilla laivan taxfriistä kaksi lavaa olutta. Eli nuo olutlavat ovat ilmaisia, kun ei osta reittimatkaa vaan risteilyn. Eilen Finlandialla Tallinnasta takaisin tullessa tein tuon huomion.


      • yli2000tölkkiä
        Säästäväinen kirjoitti:

        Säästöä tulee niin paljon, että takaisin tullessa saa ostettua säästyneillä euroilla laivan taxfriistä kaksi lavaa olutta. Eli nuo olutlavat ovat ilmaisia, kun ei osta reittimatkaa vaan risteilyn. Eilen Finlandialla Tallinnasta takaisin tullessa tein tuon huomion.

        Olutlavassa on yli 1000 tölkkiä joten säästitpä tosiaan paljon.


      • kannattaaa
        Säästäväinen kirjoitti:

        Säästöä tulee niin paljon, että takaisin tullessa saa ostettua säästyneillä euroilla laivan taxfriistä kaksi lavaa olutta. Eli nuo olutlavat ovat ilmaisia, kun ei osta reittimatkaa vaan risteilyn. Eilen Finlandialla Tallinnasta takaisin tullessa tein tuon huomion.

        Edestakainen reittimatka Hki- Tallinna Eckerölinellä 37e/hlö...


    • ynnä.muuta

      Tallinnan matka Helsingistä: yö laivalla ja toinen yö hotellissa esim. Ikaalisten matkatoimiston hinta 67 euroa/henkilö 2 hengen huoneessa.

      Suosittelen merimuseota joka on vanhassa vesilentokoneiden hangaarissa vähän matkustajasatamasta länteen. Toinen paikka: televisiotorni jonka ravintolataso on 170 metrin korkeudessa.

    • PerttiM
      • paras.taksi

        Ja perillä tallinnassa kannattaa käyttää Tallink Taksoa.


      • vaikka.amigo.parempi
        paras.taksi kirjoitti:

        Ja perillä tallinnassa kannattaa käyttää Tallink Taksoa.

        Eikö se kallein Tallink Takso tosiaan pärjää ilman jatkuvaa mainostamista täällä?


    • vaihtoehtojaon

      Toki meno on päiväristeilyllä halvempi kuin reittilipulla, mutta ei se kokonaisuutena silti tule välttämättä halvemmaksi kuin ostaa hotellipaketti. Ikaalisten matkatoimisto on hyvä, ja onhan noita hotellipaketteja kahdeksi yöksi laivayhtiöilläkin. Esimerkiksi Viking Linella on usein hyvä tarjous S-etukortilla Sokos Hotel Viruun aivan piikkipaikalle keskustaan.

      Hinta riippuu siitäkin, oletko hakemassa mieluummin huoneistoa vai hotellia, mutta vertaile matkatoimistojen ja laivayhtiöitten ja booking.comin ja airbnb:n sivuilta, niin löytyy varmasti hyvä. Itse olen pari kertaa tuon vertailutyön tehnyt, kun ollaan oltu matkalle lähdössä, ja omatoimimatka ei ole ollut kertaakaan Tallinnan lomalla meidän ratkaisu, vaikka niitäkin on laskeskeltu ja tutkiskeltu. Tosin meille nyt hinta ei ole ollut ainoa tekijä, joilla näitä matkoja on valittu, ja asumme lomalla mieluummin jossain vähän tilavammassa hotellihuoneessa kuin asunnossa.

    • näin.naapurissa

      Käyn Tallinnassa 3 viikon välein hotellimatkalla eikä koskaan ole ollut mitään hotellipakettia. Kallein hotelli on ollut 50 €/huone. Kun käy paljon niin tietää ja osaa. Päiväristeily josta käyttää vain menon, on hyvä.

    • tallinnaonkiva

      En tiedä, millä hinnalla matkustatte, mutta omien kokemuksieni mukaan juuri reittimatkat huoneisto on edullisin. Esim. 3 vrk loma: Eckerölinellä liput edestakaisin 37e asunto Tallinnan vanhasta kaupungista 75e/hlö = 112e/hlö. Tuskinpa tuota edullisemmin pääsee ainakaan minkään matkatoimiston pakettimatkoilla. Kyseessä heinäkuu, joka on hintavampaa aikaa matkustaa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      104
      1466
    2. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      111
      1182
    3. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      68
      1074
    4. Junaonnettomuus

      Kuka jäi junan alle?
      Haapajärvi
      7
      1074
    5. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      50
      972
    6. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      56
      966
    7. Onko sinulla vihan tunteita

      Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.
      Ikävä
      130
      871
    8. mitä olet valehdellut

      kaivatullesi? kerro rehellisesti totuus
      Ikävä
      69
      771
    9. Naisen kimppuun lenkkipolulla

      Poliisin tietojen mukaan noin 30–40 vuotias ulkomaalaistaustaisen näköinen mies kävi naisen kimppuun yllättäen Rentukant
      Kajaani
      57
      743
    10. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      315
      710
    Aihe