Grillauskauden avaus, parvekkeella. Tätä ei voi mikään lakipykälä estää. Aurinko paistaa sopivasti ja jos jotain unohtui voi kipaista aina lähimpään kauppaan, koska kaikki palvelut löytyy 100 metrin säteellä (toisin kuin OK-alueilla, joissa lähin kauppa on 15 km päässä).
Parvekkeelle grillailemaan!
Kattohuoneisto100m2
8187
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Taloyhtiö voi kieltää ja jos parvekkeella on puurakenteita niin kieltää varmasti.
Ilman+perustetta+taloyhtiö+ei+lain+mukaan+saa+kieltää+grillaamista,+ei+ainakaan+jos+kyseessä+omistusosake.+Puurakenteet+parvekkeella+ovat+poikkeus.+Tämä+on+todettu+oikeuden+päätöksissä+jo+ajat+sitten,+kielto+ilman+tulipalovaaraan+liittyvää+perustetta+on+laiton.+Toki+monet+taloyhtiöt+yrittävät+kieltää+kaikenlaista,+mutta+suuri+osa+kielloista+on+laittomia+eikä+niitä+tarvitse+noudattaa.
Joka+tapauksessa,+yli+90%+taloyhtiöistä+EI+kiellä+grillausta+millään+tavoin.+Koko+grillauskielloista+höpötys+keskustelupalstoilla+on+siinä+mielessä+pelkkää+valehtelua.
Ylipäätään,+jos+grillausta+ei+taloyhtiön+säännöissä+ole+mainittu,+on+grillaus+aina+sallittua.+Eikä+lupaa+tarvitse+edes+kysyä.+Jos+taloyhtiö+haluaa+kieltää+grillaamisen,+se+täytyy+aina+kirjata+yhtiöjärjestykseen.+Ja+silloinkin+sille+siis+täytyy+olla+hyvä+peruste,+jotta+se+olisi+laillinen.
Parvekegrillaus herättää aina keskustelua 😊 Turvallisuus kannattaa aina muistaa jo ihan itsensäkin vuoksi 👍 https://parveke.fi/asoylaki.html
Edellä olevan linkin mukaan yhtiö voi kieltää parvekegrillauksen pelkällä järjestyssääntöjen määräyksellä.
Itselläni on ongelma millä terassilla tai parvekkeella tai piha-alueella grillailen mieluiten. Ilta-aurinko paistaa parhaiten länsipuolelle taloa mutta siellä voi kesällä olla liian kuumaa. Tulisijoja ja grillejä on tietysti useampia. Rotukoira (Suomen Pystykoira) seuraa uskollisesti isäntäänsä ja pitää kassupetterit loitolla tontilta.
Mainio keskustelunavaus!
Valitettavasti kerrostalossa parvekegrillaus on ankarasti kiellettyä. Mikäli kieltoa rikkoo, yhtiö voi ottaa asunnon haltuunsa ja myydä sen pakkohuutokaupassa.
Leikki leikkinä, mutta eikö ole jännä että kerrostalossa useimmiten on parvekkeella grillaaminen kiellettyä, mutta norttia saa kiskoa salkkujen päällä istuen vaikka aamusta iltaan. Kai siinä joku logiikka on, kun vain tietäisi mikä.
Espoon leppävaarassa pari vuotta sitten uusavuton tuhnu grillaili parvekkeella ja koko kassu paloi.