Nyt ei sitten montaa rotua sisältävää koiraa voi enää kutsua "monirotuiseksi" sillä se on varattu taistelukoirille, kuten staffordshirenterriereille ja pittbulleille sekä amerikanbullterriereille.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201804102200867320_ul.shtml
"Viime viikolla monirotuinen koira raateli kuoliaaksi naisen ja aikuisen miehen Saksassa. Täsmennetty staffordshirenbullterrieri Kennelliiton suosituksen mukaisesti monirotuiseksi. Poistettu taistelukoira. "
Kiittäkäämme tästä Suomen Kennelliittoa. Samalla kysykäämme miksi? Kyllä taistelukoira olisi ollut ihan korrekti termi.
Staffi ja pittbull ym. vaihtoi sitten rotua
1
<50
Vastaukset
- vaarallisiajaturhia
Toisen tapauksen koiran rotu esitettiin uutisissa sekarotuiseksi staffiksi....mutta jotkut alkoi väittää ettei semmoista voi olla, että jompaa kumpaa vaan.Niin harhauttivat toimittajia ,ja lopputulos tuo.Jos koirassa on staffia ja jotain muuta rotua, se ei ole vain sekaroruinen,mutta näitä näsäviisaita riittää jotka ei halua että joku rotu aiheestakin kerrotaan lehdissä.Olis pitänyt varmaan lehteen laittaa että kyseessä rotujen sekoitus, jossa on staffia.Tai staffia sisältävä sekoitus.Nuo rodut on hyvä kyllä mainita, tajuaa sitten hölmömmätkin mitkä ei perhekoiriksi sovikkaan.Ulkonäön, ruman sellaisen.Leveän raateluun jalostetun purennan ja vaaralliseksi tiedettyjen rotujen yksilöt, ja sekoitukset houkuttelevat joitakin ihmisiä.Yleensä, otetaan turvaksi muita vastaan, ja sitä turvaa tarviskin oikeasti oma perhe, lapset ja sukulaiset.Kun koiralla naksahtaa.Staffihan suomessakin lapsen menehtymisen aiheuttanut.Rotua, tai vaan puoliksi sitä, periyttää samoja huonojakin piirteitä, haluttiin tai ei.Eikä ne kaikki ole mitenkään kouluttamattomia, tai kaltoinkohdeltuja, vaikka jotkut niin haluaa itselleen uskotella.Tavallisissa perheissä, kiltteinä pidettyjä koiria, niin ne vahingot vaan yllättää sitten omistajan.Kannattais ottaa selkoa, et mihin ne rodut ja niiden risteytykset pahimmillaan kykenee, ni ei tarvis yllättyä.Ulkomailta on helposti saatavilla tietoa netin kautta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2097179
- 594692
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s434584- 733322
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161975- 301748
Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗261737Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹411600- 341499
- 1431267