Onko Live clusteri järjestelmiä

eli tehdä superkone hetkeksi vaihka koululuokan koneista?

live-levyillä joatta ei menis asenteluksi?
589
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ei paljoa kokemusta moisista mutta muistelen että ParallelKnoppix olisi sellainen.

Äänestä

PelicanHPC linux
josta teet livepaketin jolla saat haluamasi systeemin toimiin heti bootattua.
ParallelKnoppix joudut asetteleen köynistyksen jälkeen.

Äänestä

Heh. Juu toimii. mutta koneet pitäisi olla kohtalaisen samallaisia, jotta hitain lenkki ei hidasta laskentaa. noin sata kohtuu päytäkonetta laskee kyllä jo ihan kivasti mm tähtitieteellisiä ratoja graafiseen ulkoasuun, jos ei oikeeta superkonetta saa tai jaksa varrota yhdellä koneella jyystämistä. jolloin mm windowsin kaatuminen kadottaa koko työn. lisäksi voi laskee väärinkin.
Ohjelmisto oli Ubuntu ja laumassa oli räätälöity debian liveboot

Koulissa asiasta kannattaa mainita etukäteen it-osatolle, jotta järjetön liikenne ei katsota haittaohjelma hyökkäykseksi.

Äänestä

mitähän hyötyä tuon kokeilusta olisi? kun koulupäivän jälkeen kokeilet tuota, niin ennen kotia lähtemistä sammutat koneet joitat olet kkäyttänyt kokeiluun.

Äänestä
  • tehdä suurtarkkuus laskentaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


uumoilijaa kirjoitti:

eli tehdä superkone hetkeksi vaihka koululuokan koneista?

live-levyillä joatta ei menis asenteluksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu