Mitä hyviä/huonoja puolia kun ajaa laskutuksella?
Monesti miettinyt jos ajas laskutuksella mut miten menee jos kolhin autoa tai kaadan kuorman?
Kuka maksaa?
Laskutuksella ajaminen?
9
2718
Vastaukset
- Onnea.Matkaan
Sulla on hyvä idea, jos rattaa on kumossa niin kyllä maakunta maksaa!
- Onnea1
Olet muuten viimeinen jolle jaetaan rahat
- TaneNummi
Kannattaa oikeesti miettiä lastutusta. Tehoa tulee lisää ja kulutus laskee hieman, mutta meillä ainakin kahdessa Kasi Scaniassa alkoi ongelmat lastutuksen jälkeen. Pakosarjaa, vaihteistoa, jäähdyttimiä, periä ym hajonu noista kahdesta autosta lastutuksen jälkeen.
Toinen on R620 ja lastuttaja velho sanoi, että antaa takuun, että 100 heppaa tuli lisää, mutta talon vakio R730 näyttää kepeästi vielä närhen munat ja tuskin 10 hevosvoiman erolla?
En suosittele lastutusta.- 54uyds45rt
Snadi lukihäiriö sulla. Täällä puhutaan laskutuksesta.
- SaLK-Kari
Jos kaadat kuorman ja ajat laskutuksella,niin ei sulle kukaan maksa rahaa ainakaan.Jos haet uuden kuorman,niin sitten kenties.Tosin se ensimmäinen kaadettu kuorma pitää maksaa sinne,mistä hait sen.Joten kahden kuorman jälkeen ei ole vielä tuottoa ollut.
- DuunariHenkeenJaVereen
Laskutuksella ajaminen ? Tarkoitatko virallista työnimikettä Itsensä työllistäjä eli yhden miehen henkilöstöpalveluyritys. Kyseessä on sellainen yritysmuoto,että vieläkään verottaja ei aina katso tällaista toimenharjoittamista yrittämiseksi. Perusteluina on ettei ole yrittämisen riskiä kun ainoat kulut on työvaatteet.. Jopa vuosien onnistuneen työnteon jälkeen verottaja ja viranomaiset voivat todeta,että teet laittomuuksia.Aloittavat takaperoisesti kiristämään hirttosilmukkaa sinun kaulaasi.Ymmärrän kyllä yskän,koska tässähän hämärtyy työntekijän ja yrittäjyyden raja. Heikentyy myös lakisääteiset lomat,pekkasvapaat ja kaikki se muu joka kuuluu työntekijälle esim. maksuton työterveyshuolto. Tällainen itsensä työllistäminen oli POP vielä muutama vuosi sitten,mutta suunta on muuttunut kohti perinteistä ajattelumallia. Tällaisia itsensä työllistäjiä ei oteta firmoihin nykyisin töihin,muuta kuin satunnaisiin tuuraushommiin. Mitä tulee kuorman kaatamiseen niin tällainen itsensä työllistäjä on samassa asemassa vastaavan firman oman työntekijän kanssa. Firma itse maksaa vahingon eli firman kuljetusvakuutus maksaa koko homman. Jos vakuutusta ei ole nuukuuden vuoksi niin voi voi..................
Aina pitää muistaa,että itsensä työllistäjä on myynyt vain työpanoksen, kuorma on edelleen loppuun asti kuljetusyrityksen vastuulla. - Anonyymi
Miettinyt samaa, voisin veikata että jos on kokenut ja taitava kuski ja vakuutukset kunnossa voi omalla nimellä tehdä useammallekkin esim. Sesonki hommia, laskuttamalla voit tienata enemmän, pitää huomioida, että uhraat kesälomat, pekkaset yms. Palkansaajan herkut eli ahkeralla otteella voisi päästä leivälle. Sitten taas kuljetusala itsessään on niin loppuun pilalle kilpailtu ala, ettei välttämättä ole sen puolesta luvassa suuria rahoja, varsinaisena yrittäjänäkin pitänee olla kolme autoa ennenkuin kannattaa ja isot talot sitten saneleekin millä hinnalla ajat
- Anonyymi
Tällainen yhden miehen henkilöstöpalvelu yrittäjänä toimiminen onnistuu silloin jos henkilöllä on hyvä maine alalla kovana työntekijänä. Eli tyhjästä aloittelevana kuskina ei kannata edes harkita asiaa. Mutta jos olet raudankova ja ahkera kuski ja osaat luoda suhteita moniin kuljetusyrityksiin. Se on kaikkein olennaisinta tässä jutussa. Ei kannata jäädä yhteen yritykseen makoilemaan . Luot sellaisen imagon yrityksellesi,että " kun olette pulassa minä autan" Olet usean yrityksen pelastava enkeli, sairaslomat, vuosilomat jne. Annat heti alkuunsa sellaisen kuvan itsestäsi ,että tämä on taksani ota tai jätä, tällä tuntiveloituksella tulen jelppimään teitä. Muista maksaa kaikki lakisääteiset maksut ja kunnolliset eläkemaksut. Pidä myös lomaa vaikka et lomarahoja saakkaan. Tiedän monta kuskia jotka ovat pärjänneet tiukalla asenteella myös tällä tavalla tosi hyvin elämässä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tällainen yhden miehen henkilöstöpalvelu yrittäjänä toimiminen onnistuu silloin jos henkilöllä on hyvä maine alalla kovana työntekijänä. Eli tyhjästä aloittelevana kuskina ei kannata edes harkita asiaa. Mutta jos olet raudankova ja ahkera kuski ja osaat luoda suhteita moniin kuljetusyrityksiin. Se on kaikkein olennaisinta tässä jutussa. Ei kannata jäädä yhteen yritykseen makoilemaan . Luot sellaisen imagon yrityksellesi,että " kun olette pulassa minä autan" Olet usean yrityksen pelastava enkeli, sairaslomat, vuosilomat jne. Annat heti alkuunsa sellaisen kuvan itsestäsi ,että tämä on taksani ota tai jätä, tällä tuntiveloituksella tulen jelppimään teitä. Muista maksaa kaikki lakisääteiset maksut ja kunnolliset eläkemaksut. Pidä myös lomaa vaikka et lomarahoja saakkaan. Tiedän monta kuskia jotka ovat pärjänneet tiukalla asenteella myös tällä tavalla tosi hyvin elämässä.
Yes !!! Kerrankin oikea asenne puheessa, jos meinaa aloittaa tällaisen yritystoiminnan niin pitää olla asenne kohdallaan. Ei nöyristellä, ei mitään anteeksi,että olen olemassa asennetta. Rinta rottingilla sanotaan mikä on tuntiveloitus. Jokaisessa kuljetusalan yrityksessä tulee tilanteita joissa oma työntekijä jää sairaslomalle lyhyelle tai tosi pitkälle.
Ei pidä mennä yritykseen jatkuvaan työhön ja alentua naurettavaan ansioon yrittäjänä.
Pysy työntekijänä jos sinulla ei ole selkeää visiota ja suhteita todelliseen rahan tekemiseen alalla jossa on kaiken maailman kuljetusyrittäjää. Jos aiot pärjätä hyvin , niin se on todellinen taitolaji jossa vain osaavat pärjäävät. Suurinta joukkoa kusetetaan ja todella hartaasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa762524Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei2842215Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken
ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi1401186Voi kulta rakas
Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �58993- 70898
- 72854
- 106808
- 65807
- 72807
- 71805