Creta Palm

mummonmussut

Hei kaikki Creta Palm hotellissa, Kato Salesissa asustelleet, kertoilkaapas hieman kokemuksistanne. Heinäkuun vika päivä menossa, mummotettavien (6 ja 7 v).

10

1100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kreetafani

      Olemme olleet kaksi kertaa ko. hotellissa, eikä ole mitään valittamista. Aamiainen on mielestäni hyvä ja monipuolinen, sängyt olivat hyvät patjat eivät kovia, niinkuin monessa keskitason hotelleissa on. Hotellin alue on kaunis ja hoidettu paljon kukkia ja pensaita. Lapset varmasti viihtyvät siellä ja leikkikavereita löytyy. Ranta kadun toisella puolella on hyvä, tien yli ja vastapäisen hotellin Veli portista sisään ja kohta olet jo rannalla. Meidän huoneemme oli takimmaisen uima-altaan vieressä toisessa kerroksessa, rakennuksessa oli hissi. Menisin koska tahansa uudestaan tykkäsin paikasta!

    • En-oikein-pitänyt

      Vähän syrjässähän se on paikallisista keskuksista, vieressä pitkä tie, ei muuta. Itse en oikein pitänyt paikasta, vaikka hotelli sinänsä oli ok. Pidän enemmän Plataniaksesta, jossa olen aiemmin ollut, koska siellä on enemmän ravintoloita, kauppoja, harrastus mahdollisuuksia jne. Mutta, jos hotellin nurmikot ja se läheinen ranta riittää, niin ok sitten.

    • Ällöä-ällöä

      Kreetalle matkustaville saattaa tulla yllätyksenä se, ettei wc-papereita saa siellä laittaa vessan pönttöön, kuten Suomessa on totuttu. Ne pitää laittaa tavalliseen roskikseen, sisälsivätpä ne sitten mitä vain. Tämä pitää muistaa, kun mahdollista matkakohdetta Kreikassa valitsee.

      • Kreetafani

        Kato Staloksesta pääsee kyllä pois jos haluaa katsella muitakin paikkoja. Bussi kulkee Creta Palmin vierestä tiheään, pääsee Haniaan ja Kolimbariin ym. bussiyhteydet ovat hyvät eikä maksa maltaita. Pienten lasten kanssa ei varmaan niin mielellään ramppaa kovin paljon kaupoissa, lasten ehdoilla yleensä. Ravintoloita ja tavernoja löytyy kyllä Kato Staloksestakin.


      • Anonyymi

        joka paikassa siellä pitää laittaa vessapaperit roskiin ja entä sitten ei se maata kaada!


      • Anonyymi

        Miten niin joka paikassa? Ei muilla saarilla ole tuota käytäntöä, ei esimerkiksi Rodoksella. Enkä ole muuallakaan tuota nähnyt.


    • Kreku

      Perus perhehotelli, peruspalvelut, ei iso, kivat huoneistot, tilavat, siistit, ilmastointi toimii! Uima-allas alue siisti, ja suojattu ns. sisäpihalla eli ei minkäänlaisia näköaloja mihinkään suuntaan ehkä hivenen pieni, pyyhevaraustekniikalla mennään aamuvarhaisella, jotta saa paikan ja toinen puoli allas alueesta aika varjoinen. "Ylhäällä" on toinen allas, siellä on paremmat paikat ottaa aurinkoa, mutta miinusta siitä, että muutama vuosi sitten ei All Inclusive käynyt kyseisestä allasbaarista, joten me emme juurikaan siellä siksi olleet. . All Inclusive on perussettiä, aika niukka valikoima, lounaalla joka päivä spagettia, mutta lasten kanssa helppo, syövät ainakin sitä. Hyvä ranta on ihan vieressä, sen kun kävelette vaan tien yli. Bussilla pääsee hyvin Haniaan ja rantaa pitkin voi kävellä ainakin Plataniakseen saakka ja bussillakin pääsee Kolymbaarin saakka! Sopii milestäni juuri lasten kanssa lomaileville, pieni rauhallinen paikka, saa olla aika rauhassa.. Jos ei valitse All Inclusivea, niin ruokapaikkojakin löytyy. Pieniä matkamuistomyymälöitä ja elintarvikkeita Staloksessa myös saatavilla. Lasten kanssa kannattaa olla varovainen, hotelli on ihan tien vieressä ja ainakin meidät bussi jätti aika lailla keskelle tietä eli tiukkaan käsistä lapsia kiinni bussista poistuessa, ja yleensäkin tien ylityksessä, koska tie on varsin vilkas liikenteinen! Mukavaa lomaa, kyllä te viihdytte varmasti!

    • Hämäläinen

      Me ollaan oltu miehen kanssa joskus kaksistaan, nyt lähdetään lasten kanssa heinäkuun lopussa myös. Tykättiin hotellista,meillä oli puolihoito ja sekä aamiainen että illallinen olivat oikein hyviä. Huoneisto oli siisti ja tilava. Uima-altaat välillä täynnä mutta aina sekaan sovittiin. Aurinkotuoleja osa varaili jo aamuyöstä.... Hotellin edessä tie ja heti sen takana hyvä ja rauhallinen ranta. Minigolfrata oli hotellin vieressä, en tiedä onko enää. Muutamia kauppoja( meille riittävästi) on hotellin lähellä. Minijuna pysähtyy hotellin eteen ja sillä pääsi vesipuistoon.

    • Marissa

      Tietääkö joku onko hotellissa teemailtoja kuten kreikkalainen ilta tms? Vai pitääkö iltaohjelma etsiä kauempaa?

    • Anonyymi

      Eipä ollut hotellin toimesta, ainakaan silloin, kun minä siellä olin.

      Tokihan matkatoimisto, mistä matkasi ostit, järjestää varmasti vaikka minkälaista ohjelmaa (maksullisia tietenkin kaikki).

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      263
      4217
    2. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      117
      2293
    3. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      52
      2247
    4. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      81
      2197
    5. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      129
      2154
    6. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      200
      1890
    7. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      75
      1832
    8. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      66
      1489
    9. Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta

      Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem
      Maailman menoa
      397
      1313
    10. Oletko tosiaan niin

      matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.
      Viha
      147
      1230
    Aihe