Creta Palm

mummonmussut

Hei kaikki Creta Palm hotellissa, Kato Salesissa asustelleet, kertoilkaapas hieman kokemuksistanne. Heinäkuun vika päivä menossa, mummotettavien (6 ja 7 v).

10

1045

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kreetafani

      Olemme olleet kaksi kertaa ko. hotellissa, eikä ole mitään valittamista. Aamiainen on mielestäni hyvä ja monipuolinen, sängyt olivat hyvät patjat eivät kovia, niinkuin monessa keskitason hotelleissa on. Hotellin alue on kaunis ja hoidettu paljon kukkia ja pensaita. Lapset varmasti viihtyvät siellä ja leikkikavereita löytyy. Ranta kadun toisella puolella on hyvä, tien yli ja vastapäisen hotellin Veli portista sisään ja kohta olet jo rannalla. Meidän huoneemme oli takimmaisen uima-altaan vieressä toisessa kerroksessa, rakennuksessa oli hissi. Menisin koska tahansa uudestaan tykkäsin paikasta!

    • En-oikein-pitänyt

      Vähän syrjässähän se on paikallisista keskuksista, vieressä pitkä tie, ei muuta. Itse en oikein pitänyt paikasta, vaikka hotelli sinänsä oli ok. Pidän enemmän Plataniaksesta, jossa olen aiemmin ollut, koska siellä on enemmän ravintoloita, kauppoja, harrastus mahdollisuuksia jne. Mutta, jos hotellin nurmikot ja se läheinen ranta riittää, niin ok sitten.

    • Ällöä-ällöä

      Kreetalle matkustaville saattaa tulla yllätyksenä se, ettei wc-papereita saa siellä laittaa vessan pönttöön, kuten Suomessa on totuttu. Ne pitää laittaa tavalliseen roskikseen, sisälsivätpä ne sitten mitä vain. Tämä pitää muistaa, kun mahdollista matkakohdetta Kreikassa valitsee.

      • Kreetafani

        Kato Staloksesta pääsee kyllä pois jos haluaa katsella muitakin paikkoja. Bussi kulkee Creta Palmin vierestä tiheään, pääsee Haniaan ja Kolimbariin ym. bussiyhteydet ovat hyvät eikä maksa maltaita. Pienten lasten kanssa ei varmaan niin mielellään ramppaa kovin paljon kaupoissa, lasten ehdoilla yleensä. Ravintoloita ja tavernoja löytyy kyllä Kato Staloksestakin.


      • Anonyymi

        joka paikassa siellä pitää laittaa vessapaperit roskiin ja entä sitten ei se maata kaada!


      • Anonyymi

        Miten niin joka paikassa? Ei muilla saarilla ole tuota käytäntöä, ei esimerkiksi Rodoksella. Enkä ole muuallakaan tuota nähnyt.


    • Kreku

      Perus perhehotelli, peruspalvelut, ei iso, kivat huoneistot, tilavat, siistit, ilmastointi toimii! Uima-allas alue siisti, ja suojattu ns. sisäpihalla eli ei minkäänlaisia näköaloja mihinkään suuntaan ehkä hivenen pieni, pyyhevaraustekniikalla mennään aamuvarhaisella, jotta saa paikan ja toinen puoli allas alueesta aika varjoinen. "Ylhäällä" on toinen allas, siellä on paremmat paikat ottaa aurinkoa, mutta miinusta siitä, että muutama vuosi sitten ei All Inclusive käynyt kyseisestä allasbaarista, joten me emme juurikaan siellä siksi olleet. . All Inclusive on perussettiä, aika niukka valikoima, lounaalla joka päivä spagettia, mutta lasten kanssa helppo, syövät ainakin sitä. Hyvä ranta on ihan vieressä, sen kun kävelette vaan tien yli. Bussilla pääsee hyvin Haniaan ja rantaa pitkin voi kävellä ainakin Plataniakseen saakka ja bussillakin pääsee Kolymbaarin saakka! Sopii milestäni juuri lasten kanssa lomaileville, pieni rauhallinen paikka, saa olla aika rauhassa.. Jos ei valitse All Inclusivea, niin ruokapaikkojakin löytyy. Pieniä matkamuistomyymälöitä ja elintarvikkeita Staloksessa myös saatavilla. Lasten kanssa kannattaa olla varovainen, hotelli on ihan tien vieressä ja ainakin meidät bussi jätti aika lailla keskelle tietä eli tiukkaan käsistä lapsia kiinni bussista poistuessa, ja yleensäkin tien ylityksessä, koska tie on varsin vilkas liikenteinen! Mukavaa lomaa, kyllä te viihdytte varmasti!

    • Hämäläinen

      Me ollaan oltu miehen kanssa joskus kaksistaan, nyt lähdetään lasten kanssa heinäkuun lopussa myös. Tykättiin hotellista,meillä oli puolihoito ja sekä aamiainen että illallinen olivat oikein hyviä. Huoneisto oli siisti ja tilava. Uima-altaat välillä täynnä mutta aina sekaan sovittiin. Aurinkotuoleja osa varaili jo aamuyöstä.... Hotellin edessä tie ja heti sen takana hyvä ja rauhallinen ranta. Minigolfrata oli hotellin vieressä, en tiedä onko enää. Muutamia kauppoja( meille riittävästi) on hotellin lähellä. Minijuna pysähtyy hotellin eteen ja sillä pääsi vesipuistoon.

    • Marissa

      Tietääkö joku onko hotellissa teemailtoja kuten kreikkalainen ilta tms? Vai pitääkö iltaohjelma etsiä kauempaa?

    • Anonyymi

      Eipä ollut hotellin toimesta, ainakaan silloin, kun minä siellä olin.

      Tokihan matkatoimisto, mistä matkasi ostit, järjestää varmasti vaikka minkälaista ohjelmaa (maksullisia tietenkin kaikki).

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      226
      3337
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      59
      2837
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      25
      2453
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      18
      2451
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      72
      1934
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      84
      1850
    7. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1812
    8. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      19
      1805
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      91
      1662
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      68
      994
    Aihe