Eilen sitten Arsenal teki omalta osaltaan kyseenalaista historiaa, kun kokoonpanossa ei ollut ainuttakaan brittiä! Tähänkö on tultu?
Aiemminhan tosin ainakin Chelsea on tehnyt saman tempun.
Arsun alienit
7
548
Vastaukset
- Stobey
Ohan se perseestä tollanen meininki. Pitäs ollu jonkunlainen englantilaiskiintiö mitä pitäs olla avauskokoonpanossa.
- Kyyl
Jos joukkueet haluaa pärjätä esim. CL:ssä niin joukkue kasataan sellaiseksi millä pärjätään, ei katsota mistä maasta he tulevat?! Kiintiö omassa sarjassa olis varmaa hienoa, mutta istuttaako kova palkkaisia ulkolaisia penkillä? Näkeehän sen jo maajoukkueesta, että englannin taso on kenties hiipunut?? Jos vertaillaan muihin kovanluokan maihin osasto kerrallaan, niin näkee tason.
Hyökkäys varsinkin: vs. esim. italia
Italia: Vieri, Del Piero, Totti, Montella, Gilardino, Cassano yms...
Englanti: Rooney, Owen, ketäs sitten? lupaavia junnuja muutama, mutta saas nähä. Ei ole sellaista Shearerin tasoista huipputekijää enää... - tietäjä1
Kyyl kirjoitti:
Jos joukkueet haluaa pärjätä esim. CL:ssä niin joukkue kasataan sellaiseksi millä pärjätään, ei katsota mistä maasta he tulevat?! Kiintiö omassa sarjassa olis varmaa hienoa, mutta istuttaako kova palkkaisia ulkolaisia penkillä? Näkeehän sen jo maajoukkueesta, että englannin taso on kenties hiipunut?? Jos vertaillaan muihin kovanluokan maihin osasto kerrallaan, niin näkee tason.
Hyökkäys varsinkin: vs. esim. italia
Italia: Vieri, Del Piero, Totti, Montella, Gilardino, Cassano yms...
Englanti: Rooney, Owen, ketäs sitten? lupaavia junnuja muutama, mutta saas nähä. Ei ole sellaista Shearerin tasoista huipputekijää enää...Taisi Englanti hyökkääjineen selvitä pitemmälle viime EM-kisoissa kuin vastustajan sylkemiseen keskittynyt Laama Totti ja kumppanit.
- mievaaaaaa
eikös ne suunnittele jotai sellasta sääntöä että jokaisessa seurassa pitäis olla tietty määrä seuran maalaisia pelaajia??
..niinkään. Sellainenkin ehdotus toki tehtiin jossakin vaiheessa, mutta EU totesi sen rajoittavan työvoiman vapaata liikkumista EU:n sisällä.
Tämä ehdotus, joka viime viikolla tuli esiin UEFA:lta, ehdottaa vain että joukkueilla pitäisi olla kokoonpanossa seuran omia kasvatteja, jotka voivat olla minkämaalaisia tahansa, jos ovat tulleet seuraan jo junnuna. Ja näidenkin olisi oltava vain kokoonpanossa, ei välttämättä kentällä. Ja vielä; ehdotus koskee aluksi vain euro-otteluita ja myöhemmin ehkä kansallisia sarjoja.
- Kyyl
Se on semmosta kun ei löydy tarpeeks hyviä pelaajia omasta maasta?! Italiassa ja Espanjassa ei ole tuollaista ongelmaa, vaikak sielläkin pelaa paljon ulkolaisia... Valencialla oli joskus ainoastaan kaksi espanjalaista alotuksessa. Miksköhän ei ole englantilaisia pelaajia espanjan ja italian liigoissa? tempo ja kovuuus riittää mihin sarjaan vaan, mutta tekninen taito ja kurinalaisuus EI! Onhan sen jo Wengerkin todennut.
- No siksi että...
Eihän espanjalaisiakaan hirveästi ole espanjan ulkopuolella. Ei kai pelaajia välttämättä huvita lähteä ulkomaille pelaamaan jos kotimaassa on tarpeeksi kovia jengejä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1742037
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,851479Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1821404Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta111167Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita391057Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!210983- 42898
- 96844
- 85815
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan49775