Eilen sitten Arsenal teki omalta osaltaan kyseenalaista historiaa, kun kokoonpanossa ei ollut ainuttakaan brittiä! Tähänkö on tultu?
Aiemminhan tosin ainakin Chelsea on tehnyt saman tempun.
Arsun alienit
7
620
Vastaukset
- Stobey
Ohan se perseestä tollanen meininki. Pitäs ollu jonkunlainen englantilaiskiintiö mitä pitäs olla avauskokoonpanossa.
- Kyyl
Jos joukkueet haluaa pärjätä esim. CL:ssä niin joukkue kasataan sellaiseksi millä pärjätään, ei katsota mistä maasta he tulevat?! Kiintiö omassa sarjassa olis varmaa hienoa, mutta istuttaako kova palkkaisia ulkolaisia penkillä? Näkeehän sen jo maajoukkueesta, että englannin taso on kenties hiipunut?? Jos vertaillaan muihin kovanluokan maihin osasto kerrallaan, niin näkee tason.
Hyökkäys varsinkin: vs. esim. italia
Italia: Vieri, Del Piero, Totti, Montella, Gilardino, Cassano yms...
Englanti: Rooney, Owen, ketäs sitten? lupaavia junnuja muutama, mutta saas nähä. Ei ole sellaista Shearerin tasoista huipputekijää enää... - tietäjä1
Kyyl kirjoitti:
Jos joukkueet haluaa pärjätä esim. CL:ssä niin joukkue kasataan sellaiseksi millä pärjätään, ei katsota mistä maasta he tulevat?! Kiintiö omassa sarjassa olis varmaa hienoa, mutta istuttaako kova palkkaisia ulkolaisia penkillä? Näkeehän sen jo maajoukkueesta, että englannin taso on kenties hiipunut?? Jos vertaillaan muihin kovanluokan maihin osasto kerrallaan, niin näkee tason.
Hyökkäys varsinkin: vs. esim. italia
Italia: Vieri, Del Piero, Totti, Montella, Gilardino, Cassano yms...
Englanti: Rooney, Owen, ketäs sitten? lupaavia junnuja muutama, mutta saas nähä. Ei ole sellaista Shearerin tasoista huipputekijää enää...Taisi Englanti hyökkääjineen selvitä pitemmälle viime EM-kisoissa kuin vastustajan sylkemiseen keskittynyt Laama Totti ja kumppanit.
- mievaaaaaa
eikös ne suunnittele jotai sellasta sääntöä että jokaisessa seurassa pitäis olla tietty määrä seuran maalaisia pelaajia??
..niinkään. Sellainenkin ehdotus toki tehtiin jossakin vaiheessa, mutta EU totesi sen rajoittavan työvoiman vapaata liikkumista EU:n sisällä.
Tämä ehdotus, joka viime viikolla tuli esiin UEFA:lta, ehdottaa vain että joukkueilla pitäisi olla kokoonpanossa seuran omia kasvatteja, jotka voivat olla minkämaalaisia tahansa, jos ovat tulleet seuraan jo junnuna. Ja näidenkin olisi oltava vain kokoonpanossa, ei välttämättä kentällä. Ja vielä; ehdotus koskee aluksi vain euro-otteluita ja myöhemmin ehkä kansallisia sarjoja.
- Kyyl
Se on semmosta kun ei löydy tarpeeks hyviä pelaajia omasta maasta?! Italiassa ja Espanjassa ei ole tuollaista ongelmaa, vaikak sielläkin pelaa paljon ulkolaisia... Valencialla oli joskus ainoastaan kaksi espanjalaista alotuksessa. Miksköhän ei ole englantilaisia pelaajia espanjan ja italian liigoissa? tempo ja kovuuus riittää mihin sarjaan vaan, mutta tekninen taito ja kurinalaisuus EI! Onhan sen jo Wengerkin todennut.
- No siksi että...
Eihän espanjalaisiakaan hirveästi ole espanjan ulkopuolella. Ei kai pelaajia välttämättä huvita lähteä ulkomaille pelaamaan jos kotimaassa on tarpeeksi kovia jengejä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa2803496Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset
Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard422517SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän842110Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava1091963Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --471862Särkyneelle sydämelle
Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂301640Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?1261463Tulli ja Poliisi HAZMAT-suojauksin varustettuna omakotitaloa tutkimassa.
Todennäköisesti kysymyksessä huumelaboratorio, jossa käsitellään tappavia ja vaarallisia kemikaaleja. Tulli ja poliisi211183Oho! Martina Aitolehti uhoaa ex-mies Esko Eerikäiselle: "Sata tonnii, niin..."
Martina Aitolehti pitää ex-miehensä Esko Eerikäisen kanssa Martina & Esko podcastia. Pariskunta on ollut naimisissa ja h1221141Nainen sä olet
Ihailtava ihminen siinä mielessä että teet miten sydän käskee ja toisaalta taas pidättäydyt kaikesta. Pakenet ja lähest621125