Miksi kivitalo olisi sen paloturvallisempi kuin mikään muukaan talo? Harvemmin palo seinästä saa alkunsa.
Kivitalo ei ole paloturvallinen
5
737
Vastaukset
- paloa
Palavien aineiden määrä on vähäisempi. Harvemmin tosiaan seinästä alkaa, mutta aika usein palo etenee seinään.
- ei_puuta_kerrostaloon
Ihan höpö höpö. Huonekaluissa ja sisustusmateriaaleissa on aina enemmän kuin tarpeeksi materiaalia palon ylläpitoon. Esim. yhden sohvan vaahtomuovieristeet tai jääkaapin eristeet palaa sellaisella kivalla megawattiluokan paloteholla vauhtiin päästyään. Kyllä tarkenee ja henki lähtee, jos ei pääse ulos muutaman minuutin kuluessa palon syttymisestä.
Pientalossa sitten jo vähän se ja sama, jääkö runkoa pystyyn palon jäljiltä. Kerrostalot toki eri juttu. En pidä puukerrostaloja kovinkaan mielekkäänä. Eihän näissä juuri ikinä pala koko talo, vaan ainoastaan yksi tai pari huoneistoa. Sitten ollaankin puutalossa hitusen ihmeessä, mitä tehdään, kun on puoli taloa sammutusvesien kastelemana. Vrt Helsingissä ilman sääsuojia rakennetut talot kivasti homeessa jo ennen valmistumistaan.- NickNailer
Rakennusten paloturvallisuudessa lähdetään siitä, että on riittävästi aikaa poistua paikalta. On ihan eri asia palaako puutalo heti päältä vai jääkö kivi tunneiksi pystyyn. Siinä ehtii jo normaalioloissa sammuttamaankin.
Palokuorman saa pieneksi, jos haluaa. Jääkaapin eriste on PIRiä, joka ei pala, vaan hiiltyy. Sohvankin saa palamattomana, jos maksaa (tai vaihtoehtoisesti ostaa BASFilta suoraan "vaahtomuovin" ja tekee itse).
Aika hyvin pärjää levyttämällä herkät materiaalit kaksinkertaisella kipsilevyllä, koska kipsissä on kidevettä. Ihan oikeaa vettä saa, jos hankkii sprinklerit.
Kaikki on suhteellista. Kivitalossa on pienemmät vakuutusmaksut, joten ainakin vakuutusyhtiöiden mielestä kivitalo kestää tulipaloja puutaloa paremmin.
- Qpla
Salama tai pikkupoikien tulitikkuleikki ei sytytä kiviseinää.
- Kivitaloonhyvä
Välipohja, väliseinät, portaat ja usein myös yläpohja on kivitaloissa kiveä. Palava massa ja tulen keinot levitä ovat kivitalossa pienempiä. Palaneen kivitalon voi usein myös restauroida ja ottaa uudelleen käyttöön pienemmillä vaurioilla kuin puutalon... joka usein menee käyttökelvottomaksi. Usein palot lähtevät sähköliitännöistä ja -laitteista jotka ovat rakenteissa kiinni. Nämä seikat eivät kuitenkaan aiheuta kivitalossa paloa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1449542Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d26735394Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras273779- 482611
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan572292- 712023
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1431962Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2311750Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1401471- 391280