Miten asumismuodon vaihtaminen sujui?

Kun.osuis.oikeaan

Kohdistan yksinasujalle, joka on vaihtanut omakotitalosta kerrostaloasuntoon? Mitkä ovat tunnelmat? Vanhentumisen myötä haluaisin jättää pihan hoidon ja muuttaa esteettömään uuteen kerrostaloasuntoon. Rahani riittävät 65-70 neliön asuntoon. Kävin katsomassa, keittiötila, ruokapöytä olohuoneen puolella ja muut olohuonetavarat. Makuhuone, jonne mahtuu sängyn lisäksi lipasto/kirjahyllyni tms. Kolmas pieni huone, jonne mahtuu työpöytä (ehkä se kirjahyllyni) ja vähän remontti/puuhastelulaitteita. Mietin onko syytä yksin asuvalla pitää kolmea erillistä koppia. Tämän asunnon sijainti oli täydellinen ja ihana näkymä ylimmästä kerroksesta.
Onko parempi iso olotila ja pienempi makuuhuone. Että tietokone, tv ja ruokailu olisivat samassa tilassa, siihen voisi vaikka tilapäisesti järjestää maalaustilan ja viihtyisästi siitä katsella tvtä puuhan lomassa. On aina jokin prokkis meneillään.
Vai pitäisikö olla kolmas pieni huone puuhastelua varten. Nyt on, mutta siellä on tylsää ja henkisesti ahdasta. Usein tuon meneillään olevan puuhan värkkeineen päivineen olohuoneen puolelle tilapäisesti tyhjentämääni tilaan. Siinä on rattoisampaa.
Yövieraita ei käy ja päivävieraitakin harvoin, kun tapailen tuttavia tapahtumissa.

27

431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sisäremontin-tarve

      Tila on aina luxusta, aikasemmin omistin 3 h kk s 2 vaatehuonetta piha-alueen hoito, varsinki talvisin lumen luonti kävi vanhemuuten raskaaksi,
      en kaipaa niitä enään , puoliso nukkui pois,
      yksin asun nyt 2h k s 1vaatehuone, ei pihan hoito huolia enään,
      tilaa on riittämiin,
      nyt haluaisin sisustaa tämän uudeleen , kaikki kama liika pois,
      tila ja helppohoitoisuus on luxusta,
      remontti on vasta haaveen tasolla, tarvisin jonkun kaverin suunittelemaan fiksausta uusiksi,

    • karsittu.vanhuus

      Tämä riittää mulle. Iso olkkari, jossa nurkkaus käsitöille, piirustustarvikkeille yms. puuhastelulle. Makuualkovi. Keittiö, jossa pieni ruokapöytä. Vaatehuone ja eteisessä kaappitilaa. Kylppäri ammeineen ja pesukoneineen. Iso parveke, joka on kesäisin oleskelukeitaani. Taloyhtiön saunassa saunavuoro ja vielä yhteinen kuntoilusaunavuoro.
      Tämä on minulle riittävä. Olkkarissa levitettävä vuodesohva satunnaisille yövieraille, joita muutaman kerran vuodessa saan luokseni.
      Tärkeämpää turhien neliöiden kannalta itselleni on ympäristö puistoineen, jokineen ja kävelymatkan päässä luonnonsuojelualue.

      • Kun.osuis.oikeaan

        Karsittu.vanhuus, Tuo just hakusessa. Onko olkkarisi sotkuisen näköinen vai eikö häiritse? Sitä itse vähän emmin, kun kuitenkin olisi mukavaa sekin, että olohuone olisi siisti ja järjestyksessä ainakin joitakin aikoja. Ottaisitko maalaustarvikkeillesi oman huoneen, jos se olisi mahdollista? Ja viihtyisitkö siinä huoneessa? Vai onko just näin paras, että harrastustila on olohuoneessa?
        (Taloyhtiönne yhteistila kuulostaa loistavalta, ympäristö kadehdittavalta, mutta keskityn nyt sisätilaan.)


      • karsittu.vanhuus
        Kun.osuis.oikeaan kirjoitti:

        Karsittu.vanhuus, Tuo just hakusessa. Onko olkkarisi sotkuisen näköinen vai eikö häiritse? Sitä itse vähän emmin, kun kuitenkin olisi mukavaa sekin, että olohuone olisi siisti ja järjestyksessä ainakin joitakin aikoja. Ottaisitko maalaustarvikkeillesi oman huoneen, jos se olisi mahdollista? Ja viihtyisitkö siinä huoneessa? Vai onko just näin paras, että harrastustila on olohuoneessa?
        (Taloyhtiönne yhteistila kuulostaa loistavalta, ympäristö kadehdittavalta, mutta keskityn nyt sisätilaan.)

        Olen saanut kalustettua olkkarini niin, että sohvalla sain rajattua sen nurkkauksen jossa noi tarvikkeet ovat ja ns. kirjoituspöytä jonka laatikoihin kätkeä lehtiöt ja lyijyt. En maalaa vaan piirrän hiilellä ja lyijykynillä. En tiedä tulisiko maalituubeille ja paleteille olla enempi tilaa.
        Ai niin, en siis ottaisi ylimääräistä huonetta. Tässä on kaikki käden ulottuvilla ja olkkarista on käynti parvekkeelle. Ei tää mun mielestä sotkuinen ole. Vaatii tietenkin sen että laittaa tavarat paikoilleen eikä jätä vaatteita tuolien päälle (joskus niin tapahtuu).
        Niin ja tuo keittiön pöytä on jatkettava. Sen voi siirtää olkkariin jos on tarvetta isompaan kattaukseen. Ei ole ollut.

        Onnea uuden kodin etsintään!


    • Psykoterapeutitar

      Omakotitalossa en ole koskaan kuvitellutkaan asuvani. Isoon sadan neliön kämppään yksin jäätyäni tunsin asuvani kuin jossain hallissa. Kolmen huoneen ovet olivat kiinni ja asuin vain olkkarissa ja keittiössä. Niidenkin välissä oli liian iso hallitila. Aivan kamala asumismuoto! Yksin pakkoasuin siinä n. puolitoista vuotta. En saanut vaihdettua pienempään stadinasuntoon, kun maksoin itse vuokran, niin ei ollut mitään kiirettä vaihtoon.

      Loppujen lopuksi marssin pankkiin asuntolainaa hakemaan ainoana vakuutena vuokranmaksun varmuus. Onneksi lapseni tuli takaajaksi!

      Sain ostettua asunnon just tästä, mistä pitikin. Pienen ja sopivan yksiön, missä ei kaamea hallimaisuus ahdista. Suorastaan rakastan kotiani!

    • niinmietinminäkin

      Tietenkin valitset asunnon joka juuri sinua kiinnostaa/miellyttää, yksinasujalle ikääntyvälle ihmiselle on mielestäni kaksio aivan riittävä asumismuoto, pieni makkari jossa vain nukutaan ja tilava olohuone jossa myös työskentelytilaa.

    • Montaa muotoa on tullut asuttua ja niin on edelleenkin.
      Talvisin olen nykyään kerrostalossa. Itselläni on 58 neliön kaksio, riittää kissalle ja minulle hyvin.
      Jokainen tietysti valitsee kukkaron ja tarpeen ja mieltymyksen mukaan.
      Se mitä haluan tuoda julki on, että otitko huomioon iän ja kenties sen tuomien haittojen mahdollisen lisääntymisen.
      Miten sujuu rappuun pääsy, onko hissi, isoja kynnyksiä, yleensä toimivuus, jos oma toimintakyky heikkenee.

      • Kun.osuis.oikeaan

        eppu, en oikein tiedä kirjoititko minulle. Aloituksessani lukee: esteettömään uuteen kerrostaloasuntoon. Tarkoititko minun vai asunnon ikää? Nyt on siis kyse kumpi on viisaampi valinta: iso olohuone korjailu- ja muine puuhatiloineen vai erillinen huone tuunauksia varten. Ja kohdistuu niille, jotka ovat muuttaneet omakotitalosta kerrostaloasuntoon. Muuttuuko joku asia oleellisesti ja mihin suuntaan?


      • Kun.osuis.oikeaan kirjoitti:

        eppu, en oikein tiedä kirjoititko minulle. Aloituksessani lukee: esteettömään uuteen kerrostaloasuntoon. Tarkoititko minun vai asunnon ikää? Nyt on siis kyse kumpi on viisaampi valinta: iso olohuone korjailu- ja muine puuhatiloineen vai erillinen huone tuunauksia varten. Ja kohdistuu niille, jotka ovat muuttaneet omakotitalosta kerrostaloasuntoon. Muuttuuko joku asia oleellisesti ja mihin suuntaan?

        Jäi mieltämättä tuo sana ´´esteetön´´ , mutta, jos itse valitsisin, niin kyllä pitäisin tuunailuhuoneen ja olohuoneen erillisinä. Mahtuisko pienemmän kokoinen telkkari tuunaushuoneeseen.
        Ajattelisin, että tuunailuista tulee aina pölyjä ja muuta sivutuotetta.
        Omakotitalossahan on aina niitä pakollisia töitä, kerrostalossa arjen kuviot kapeutuu.
        Mutta vaikuttaa siltä, että Sinulla puuhaa riittää.
        Onnea vaan valinnoillesi, ehkä loppupeleissä se sisäinen ääni kuitenkin kertoo missä viihtyy.


      • bessie--
        Kun.osuis.oikeaan kirjoitti:

        eppu, en oikein tiedä kirjoititko minulle. Aloituksessani lukee: esteettömään uuteen kerrostaloasuntoon. Tarkoititko minun vai asunnon ikää? Nyt on siis kyse kumpi on viisaampi valinta: iso olohuone korjailu- ja muine puuhatiloineen vai erillinen huone tuunauksia varten. Ja kohdistuu niille, jotka ovat muuttaneet omakotitalosta kerrostaloasuntoon. Muuttuuko joku asia oleellisesti ja mihin suuntaan?

        Ellet itse tiedä mikä olisi paras ratkaisu sinun kohdallasi niin ei sitä kukaan muukaan voi tietää.

        Harrastaminen on helppoa kun tavarat ovat järjestyksessä omilla paikoillaan ja paikat muutenkin siistit ja puhtaat.


    • Aikuinen____

      Aloittajalle.
      Kun ostaa sellaisen kerrostaloasunnon, jota rakastaa, niin asumismuodon vaihtaminen sujuu. Tämän asunnon, kun löysin, niin tiesin, että jos en tätä nyt osta, niin kadun katkerasti aina, kun kuljen tästä ohi. Vaikka iso haikeus oli luopua itse rakentamastamme ja vuosikymmeniä kotinamme olleesta omakotitalosta, niin järki voitti tunteilun.
      Se uusi rakas ja ihana kerrostaloasunto on kuin uusi lumi vanhan surma.
      Minä ostin valmistumaisillaan olevan ja pääsin muuttamaan aivan tuliterään uuteen. On iso hissi ja muut mukavat esteettömyydet. Tässä on iso valoisa olohuone-keittiö, sauna ja tilava pesuhuone ja sitten kaksi makuuhuonetta. Toisessa isommassa nukun ja toinen makuuhuone on huvin vuoksi, siellä on kuntopyörä ja vuodesohva. Oikein tykkään paljon, että on tilaa ja useita huoneita. Asuinalue on uutta ja omistusasuntoja ja rauhallinen. Palvelut on kävelymatkan päässä. Luonto on lähellä ja kuntoilumaastot. Asunnon hinta nousee eikä laske ja kaupaksi menee nopeasti, kun sijainti on näin hyvä.

      Asia on kyllä niin, että yks tykkää äidistä ja toinen tyttärestä. Sinä arvatenkin et tykkää erilaisen persoonallisuutesi ja harrastustesi vuoksi samanlaisesta kuin minä. Siksipä sinun täytyy löytää sinua miellyttävä uusi koti, jota ilman et voi elää. Silloin sujuu muutto omakotitalosta kerrostaloon.

    • pirremiinapas

      Muutettu on, kerrostaloon ja takas omakotitaloOnnea on, ei ollu kerrostalo minua varten.
      Pidän väljyydestä, ja ikkunoista avautuvasta avaruudesta, pitää nähdöä kauas.

      Tässä on nyt vain kolme varsinaista huonetta ja olohuoneeseen yhdistetty keittiö, johon mahtuu melko iso pöytä.
      Kakksi makuuhuonetta , takkahuone sekä sauna ja pesuhuone, on tilaa ulkona ja sisällä. Talossa neliöitä yli 120 ja pihamaata/tonttia vaille 8000 neliötä, rantaa 120metriä ja tontilla pihamökki ja iso autotalli, kyllä tässä passaa, olin kerrostalossa kuin häkkiin joutunut eläin :)), mutta Sinulle onnea oman löytämiseen :)

    • Tällaista-tänään

      Eivät ne mikään kämppä ole kenenkään omaa, kuvittelua vain, myös kodiksi kutsua. Kaikki asunnot ovat asumisoikeusasuntoja viimeiseen huokaukseen saakka. Sen jälkeen on eletty ja omaisuus menetetty. Vai vieläkö joku visertelee tuonpuoleisessa, että hyödynsinpä jäljelle jääneitä niin ja niin paljon? No mutta tuostahan ei ollut kysymys. Sori siitä.

      Minulla on 75 neliötä jossa liikaa varmaan se 50 neliötä. Järkevillä ratkaisuilla olen zip pakannut hulppeat olot tähän yhteen makuuhuoneeseen jossa tapahtuu 90% elämäni kotiasioista.
      Tässä on mm kaksi toimistoa, molemmissa päissä huonetta koska tarvitsen niitä. Isoa ja pienenpää toimistopöytää. Seinähyllyjä eri tarpeeseen ja yhdelle printterille. Kolme tietokonetta, neljä eri nettiyhteyttä.

      Ei kannata hoitaa kaikkea yhdestä nettiliittymästä vaikka olisikin salattu koska hoidan myös liikesalaisuus aineistoja. Ei voi olla liian luottavainen eikä sekoittaa eri asioita samaan koriin, saati samalle koneelle. Mitään tietosuojaa en koneissa käytä kuin koneiden omaa.
      - Juu yksi nettiyhteys on varattu suomi24 ja Facebookia (kerran viikossa) ja nettiostoja varten.- Pornolle en ole hoksannut varata nettiliittymää joten porno jää käyttämättä ja katsomatta.

      Esim. tänään tein toimistomaisia hommeleita viitisen tuntia, koska niitä (esim. työtarjousasioita yms.) on minulle ympätty -ympätty koska olen "jonninjoutava" eläkeläinen (nyt lomalla) eri asioita tekemään. Tokihan saan hyvät korvaukset, tavalla tai toisella. Myös rahana jolloin maksan verot.

      On myös 90 cm sänky, kahden istuttava sohva ja kolme kattoon saakka ulottuvaa vaatekomeroa. Rullakkolaatikosto jonka päällä toinen printteri. Toinen samanlainen laatikosto yöpöytänä.

      Kuinkahan moni ahdistuisi tällaisessa? Mutta eipä minulla ole asiaa tarpeettomaan vaatehuoneeseen tai toiseen makuuhuoneeseen. Siellä olisi kyllä parisänky...
      Olohuoneessa sentään käyn edes kerran viikossa kun imuroin, välillä käyn päivittäin jos muistan katsoa uutisia.

      Esim. mökillä minulla on alakerrassa (noin 40 m2) kaksi huonetta, tupa (pirtti) ja eteinen. Jo se on kuin liian tilava kokonaisuus, puhumattakaan viihtyisyydestä jota riittää myös.

      Kyllä ne kaikki plus asiat tapahtuvat ihmisillä pään sisällä eikä siinä, millaiset seinät ja tilat on ympärillä.

    • irtui

      Liian pienen asunnon tunnistaa siitä, että siellä asuva tuppaa tuijottamaan ikkunasta ulos.

      • Suomi-on-ahdas

        Pöndeltä tiedän montakin mummoa jotka asuvat 80 - 100 neliön taloissaan.
        Mutta aina ne vaan tuppaavat tuijottamaan ikkunoissaan.
        Pitäisikö niille hommata isommat kämpät?


      • irtui
        Suomi-on-ahdas kirjoitti:

        Pöndeltä tiedän montakin mummoa jotka asuvat 80 - 100 neliön taloissaan.
        Mutta aina ne vaan tuppaavat tuijottamaan ikkunoissaan.
        Pitäisikö niille hommata isommat kämpät?

        Millätavoin pitäisi hommata tai puuttua ylipäätään, eikä näitä pidä muutoinkaan yleistää, sillä ihmisillä kovin erilaiset tarpeet ja tilanteet.


      • irtui kirjoitti:

        Millätavoin pitäisi hommata tai puuttua ylipäätään, eikä näitä pidä muutoinkaan yleistää, sillä ihmisillä kovin erilaiset tarpeet ja tilanteet.

        Näin on. Jos minäkin nyt jostain syystä joutuisin yksinäni muuttamaan täältä omasta talosta maaseudun peltojen ja metsien keskeltä kaupunkiin kerrostaloon, niin 30 neliön yksiö riittäisi vallan hyvin. Jollekkin toiselle se ei riittäisi. Toivon mukaan sellaista tilannetta ei koskaan tule. Mieluummin täältä suoraan hautuumaalle.


      • irtui
        entinenmiäs kirjoitti:

        Näin on. Jos minäkin nyt jostain syystä joutuisin yksinäni muuttamaan täältä omasta talosta maaseudun peltojen ja metsien keskeltä kaupunkiin kerrostaloon, niin 30 neliön yksiö riittäisi vallan hyvin. Jollekkin toiselle se ei riittäisi. Toivon mukaan sellaista tilannetta ei koskaan tule. Mieluummin täältä suoraan hautuumaalle.

        Siinä sitten puhutaan kokomuksen rintaäänellä, vai kuinka. Jossakin oli esitetty, että yksiö ei sopisi jatkuvaan asumiseen, mutta kuka näitä uskoo, ennemmin sitä koetetaan katsoa, ettei vaan kukaan kokisi joutuvansa hommaamaan kenellekään ylimääräisiä neliöitä, sillä siitähän se kenkä puristaa.


      • irtui kirjoitti:

        Siinä sitten puhutaan kokomuksen rintaäänellä, vai kuinka. Jossakin oli esitetty, että yksiö ei sopisi jatkuvaan asumiseen, mutta kuka näitä uskoo, ennemmin sitä koetetaan katsoa, ettei vaan kukaan kokisi joutuvansa hommaamaan kenellekään ylimääräisiä neliöitä, sillä siitähän se kenkä puristaa.

        Mitähän tekemistä kokoomuksella on sen kanssa, että minulle riittäisi 30 neliön yksiö. Yksiö riittää vallan hyvin jatkuvaan asumiseen, tai sitten ei. Asujasta itsestään se vain riippuu. Oikeilla kokoomuslaisilla itsellään niitä ylimääräisiä neliöitä on, jos niitä jollain on, toisten selkänahasta revittyjä.


      • 10xmaapallo.ympäri
        entinenmiäs kirjoitti:

        Mitähän tekemistä kokoomuksella on sen kanssa, että minulle riittäisi 30 neliön yksiö. Yksiö riittää vallan hyvin jatkuvaan asumiseen, tai sitten ei. Asujasta itsestään se vain riippuu. Oikeilla kokoomuslaisilla itsellään niitä ylimääräisiä neliöitä on, jos niitä jollain on, toisten selkänahasta revittyjä.

        Mitä pienenpi selli, sen onnellisempi ihmisen pitäisi olla. Vankiloitahan kodit ovat.
        Itse en ole koskaan kiintynyt seiniin, vapaus mennä, tulla ja lähteä kaiken a ja o.


      • kuokkija60lukuinen

        Meillä on yli 100 neliötä ja katselen kyllä ikkunoista ulos. Korkeintaan ulkona ikkunoita pestessä katselen ikkunoista sisään!
        Muuten en kaipaa lisätilaa tässä vaiheessa. Voisi kyllä olla käytännöllisempi. Mutta vielä pääsen rappusia ylös viemään kesäksi vaikka isännän pitkät kalsarit vintille. Mulla on aina ollut neliöitä melkein liikaa, mutta kylppäri pieni ja pimeä koppero. Jos vielä muutan haluan ikkunallisen ja tilavan kylppärin. Eikös noissa palvelukodeissa ole invamitoitetut vessat ?


      • irtui
        10xmaapallo.ympäri kirjoitti:

        Mitä pienenpi selli, sen onnellisempi ihmisen pitäisi olla. Vankiloitahan kodit ovat.
        Itse en ole koskaan kiintynyt seiniin, vapaus mennä, tulla ja lähteä kaiken a ja o.

        Paheksumisen raja yksinasuvalle on suunnilleen 30-70 lisäneliössä, mutta jos mennään siitä yli, sitten ei enää olekaan mitään, vaikka toki asuinpaikka vaikuttaa, sillä maalla on sallitumpaa asua väljemmin, mutta tosiaan jos kaupungissa joku yksinasuva kertoo omaavansa 90 neliön huoneiston, siinä suunnilleen odotetaan jotain perusteluja lisäksi eikä alkuunkaan oteta huomioon, että kaupungissa asunnon ulkopuolisesta tilasta käydään alinomaa sosiaalista taistelua jopa silloin kun sen käyttö on maksullista ja kaiken lisäksi yksinään liikkuva on jo heti kättelyssä alakynnessä, pitäisi olla vähintään koira rekvisiittana tai sitten jälkipolvea ainakin naisihmisellä.


    • Itse haluaisin mahdollisimman tilavan olohuoneen.
      Kysyisin itseltäni, haluanko erillisen keittiön, vai voisiko se avautua olohuoneeseen jollain tapaa.
      Miettisin myös, hankkisinko ehkä kivitason työpöydäksi keittiöön ja millaiset lieden, uunin ja pesualtaat. Millainen astianpesukone, lattialle vai korkeammalle?
      Omassa monitoimiuunissani on myös mikroaalto-toiminto ja keraaminen liesitaso on perusliettä kapeampi.
      Voisiko baaritiski ja kattoon ripustettu, molemmin puolin lasiovin varustettu kaapisto rajata keittiötä ja olohuoneesta. Lasikaappiin laittaisin kauniita laseja ja ehkä pieniä kauniita astioitakin.

      Vierasta tai pariakin varten hankkisin kaappisängyn, joka näyttää suljettuna kaapilta ja avattuna yhden tai kahden hengen vuoteelta. En tiedä, joko Suomessakin saa tosi hyviä malleja. Pystymallia en itse huolisi, vaan valitsisin pituussunnassa avautuvan, useampia ”kaapinovia” sisältävän mallin. Saksasta löytyy mielestäni parhaita, myös kaappisänky-kirjahylly -yhdistelmiä.

      Hyvin suunniteltu on puoliksi tehty.
      Mieti, ketä varten asuntosi ostetaan ja varustetaan. Itsekkyys on tässä asiassa varmaankin hyvä suunnitteluperusta.
      Onnea hankkeellesi!

      • PS:
        Kannattaisiko harkita johonkin ryhmärakennushankkeeseen liittymistä?
        Voisi suunnitella asunnon omien tarpeiden ja maksukykynsä mukaan.

        Ainakin Helsingissä ja muutamissa muissakin kaupungeissa on omistusasuntojen ryhmärakennuttamishankkeita vireillä, joissain useampiakin eri puolilla kaupunkia.


      • PPS:
        Pihapuuhiin voi varmaan halutessaan osallistua kerrostalonkin pihalla aina, kun haluaa, jos haluaa. Itse olen istutellut syksyisin kukkasipuleita ja osallistunut pihapuuhiin sekä suunnittelu- että työskentely-kuvioissa.

        Pensasaidoilla rajasimme erilaisia piha-alueita ja istutettiin myös joitain marjapensasryhmiä.


    • Kun minä kasvoin siihen mittaan.
      Hädin-tuskin sain kannettua yhden Kahi-tiilen.
      Olivat vanhenpani varmaankin unpi-rakastunut pari, rakentaessaan omaa taloaan.
      Ensimmäistään.
      Ennen sitä muistan hämärästi jostain vuokra-kämppästä.
      Rakastuneitten pesä sekin oli, uskoisin.
      Muutenhan olisin kadonnut Pulsaattorin jätteisiin.
      -
      Muutin tuosta talosta, ainoasta kodistani pois 1966.
      Kesä-lomilla toisinaan poikkeilin.
      -
      Sen jälkeen olenkin aina asunut vuokralla, eli yhtiö-vastiketta ja jotain muuta maksaen.
      Koskaan ei ole tarvinut huolehtia mistään asuntoon, tonttiin, asuin-aleeseen liittyvästä.
      -
      Aiheesta poiketen totean että puolisotkin ovat aina ajoissa poistuneet omin-jaloin ja vapaa-ehtoisesti.
      -
      Asumisen vapaus ja helppous on hauskenpaa kuin moni uskoisi.
      Voin muuttaa vaikka heti.
      Ilman murheita siitä maksaako kukaan mitään kämpästäni ja kenelle.

      H.

      • huoleton-huipelo

        Jos aikoinaan olisin erehtynyt asuntovelkavankeuteen, jopa avioon, paljon maailmaa olisi jäänyt näkemättä, paljon ihmissuhteita kokematta ja paljon ostettavaa ostamatta, liian paljon elämää nauttimatta. Jatkan samaan malliin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      90
      1757
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1242
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1123
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      71
      954
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      102
      884
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      828
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      741
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      732
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      681
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      663
    Aihe