Lenkille!!

Vaihtelua lenkkeilyyn. Ota potkuri, yksi kappale koiria (jolla on vetovaljaat) ja eikun menoksi! Jos koira on innokas vetäjä, niin kuin meillä, vauhtia piisaa, välillä hieman liikaakin. Kyllä on posket punaisina vielä monen tunnin jälkeenkin. Ja koira haluaisi uudestaan lenkille!!!
P.S. En suosittele yli 10 asteen pakkasella, nyt mulla on kurkku kipeenä...

15

843

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tietäväinen

      Potkurointi onnistuu useammallakin koiralla pienen opettelun jälkeen, itse käyn potkurilenkillä kolemen koiran kanssa :). Ei tarvitse itse ainakaan liikaa rehkiä.

      • onnistuu varmasti, mutta kun ei ole kuin yksi koira...


      • Tietäväinen
        tassuttelija kirjoitti:

        onnistuu varmasti, mutta kun ei ole kuin yksi koira...

        ...mutta tarkoitinkin ihan noin vaan yleisesti =)


    • Tietämätön***

      Siis mikä on potkuri? Potkukelkka vai jotain muuta?

      Anteeksi tietämättömyyteni:)

      • Tietäväinen

        ... =)


      • Tietämätön***
        Tietäväinen kirjoitti:

        ... =)

        Oolrait, thanks:)


    • ....

      Ei koiraa saakkaan rasittaa kovilla pakkasilla, on keuhkoille vaarallista!!

    • olisi

      minisukset? Meillä olis noita mettäteitä ja kelkkajälkiä. Pysyisköhän pystyssä?

    • tyttö

      menoa on. Mutta pitäkää "jarrut" kunnossa!! Mentiin ojaan ,mamman ohjaus mokan takia, niin että raikui.Koirat kyllä istuivat tiellä katsomassa päät kenolla etä mihkäs se mamma nyt...

    • koirienystävä

      minulla olisi tuolla varastossa potkukelkka, mutta en ole vielä päässyt koiran kanssa testaamaan. missä sinä sillä oikein ajelet? minua kun on mietityttänyt se, että missä sillä voipi hurjastella. järven jää olisi tietty paras, mutta kun ei ole tässä lähellä. en taida uskaltaa autotietä pitkin menemään...

      • tyttö

        sellaselle tielle missä ei autoja paljon kurvaile. Meillä on ideaali tie täällä .Aurattu metsätie missä ei muita kulje kuin me. Itse en uskaltaisi mennä autotielle potkuroimaan.


      • Itse ajelen ihan maantien reunassa, kun ei ole muuta mahdollisuutta. Onneksi täällä salolla ei ole paljoa liikennettä. Kannattaa aloittaa hiljemmalla vaudilla, että koira oppii miten potkurin kanssa kuljetaan. Itselläni on uroskoira ja ekalla kerralla tuli muutamia äkkipysäyksiä, kun piti haistella toisten koirien merkintöjä ja tehdä itse uusia... Tärkeintä on opetella jarrun käyttö.


    • koirallinen

      Kerroin juuri kaverilleni, että ensi kesäksi hommaan kyllä potkukelkan, kun sitten muksu jo osaa istua siinä kyydissä. Selitin ihan tohkeissani, miten uros saa siinä sitten kuntoilla, kun kiskoo sitä kelkkaa ym. Kaverini oli hetken hiljaa ja kysyi sitten, että ihanko tosissani ajattelen laittavani koiran siihen kelkan eteen kesällä ja ajattelinko siis hommata pyöräkelkan. Joo, meni hiukan vuodenajat sekaisin;)

      • Juu, mun sisko oli 2 vuotiaan tyttärensä kanssa kylässä viikonloppuna ja me käytiin kolmestaa lenkillä, yksi istui kyydisssä toinen jalaksilla ja kolmas juoksi. Meno oli välillä ihan hillitöntä, nauru raikui varmaan monen kilometrin päähän. Oli sen jälkeen todella ihanaa mennä lämpimään saunaa ja kyllä pikku tytölle maistui uni seuraavana yönä, vaikka oli uusi paikka.


    • Nellucca

      hieno idea, mutta itse en pysynyt metriäkään kyydissä :))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      82
      4300
    2. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      137
      3352
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      121
      3307
    4. Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä

      Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi
      Kaste
      41
      2754
    5. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      218
      2544
    6. "Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä

      Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk
      Tv-sarjat
      19
      2201
    7. Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?

      Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella
      Tv-sarjat
      11
      2016
    8. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      29
      1964
    9. Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa

      Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk
      Maailman menoa
      47
      1960
    10. Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?

      Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.
      Tv-sarjat
      0
      1913
    Aihe