Ylityökorvaus tilitoimistossa

Olen työskennellyt tilitoimistoissa kohta parikymmentä vuotta ja vielä kertaakaan en ole saanut ylityökorvauksia rahana enkä korotettuina vapaina, vain tunti tunnista. Nekin jos ehtii pitämään. Tämä lienee yleistä, vai onko muunlaistakin käytäntöä. Olenko kusetettu tai vai on sattunut ne huonot työnantajat?
2342
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat
  • Niinhän se pitäisi olla..työpaikkaa vaihtaessani en saanut ylitöistä kuin puolet rahana. Sain vielä laskun työnantajan maksamasta koulutuksesta. Tunnollisena ja kilttinä maksoin laskun ja tyydyin saamaani puoleen ylitöistä, eli loppujen lopuksi ylityötunnit vielä puolitettiin :) ap.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kirsikirjanpitäjä kirjoitti:

Olen työskennellyt tilitoimistoissa kohta parikymmentä vuotta ja vielä kertaakaan en ole saanut ylityökorvauksia rahana enkä korotettuina vapaina, vain tunti tunnista. Nekin jos ehtii pitämään. Tämä lienee yleistä, vai onko muunlaistakin käytäntöä. Olenko kusetettu tai vai on sattunut ne huonot työnantajat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu