Vaikka suljet ikkunat, jää google chrome taustalle päälle. Eli ne pyynnöt mitkä tulee nettisivuilla sallitaanko mikrofonin käyttö ovat vain sille nettisivulle. Google chrome ohjelmalle on jo annettu kuuntelu oikeudet asennuksen/päivityksen ohessa.
Kun asennat google chromen, sallit googlen kuuntelun.
Kun käynnistät tietokoneen, sallit googlen käynnistää chrome taustalle kuuntelmaan.
Miten estää? Windows, äänet ja tallenuslaitteet. Disable microphone.
Jo vuodesta 2015 (varmaan pääosin USA)
https://www.privateinternetaccess.com/blog/2015/06/google-chrome-listening-in-to-your-room-shows-the-importance-of-privacy-defense-in-depth/
https://www.youtube.com/watch?v=zBnDWSvaQ1I
Google chrome kuuntelee aina taustalla
8
766
Vastaukset
- firefox_turvallinen
Asetuksista taustasovellukset pois käytöstä, siis ne jotka jää päälle vaikka suljet selaimen.
- ei_auta_chromen_kohdalla
Ei ole Google chrome listattu tuolla eli ei auta? (win i, tietosuoja, taustasovellukset)
- firefox_turvallinen
ei_auta_chromen_kohdalla kirjoitti:
Ei ole Google chrome listattu tuolla eli ei auta? (win i, tietosuoja, taustasovellukset)
Chromen asetuksista, ei käyttiksen.
- kameraSekäMikrofoniData
Now, it should be noted that this was Chromium, the open-source version of Chrome. If somebody downloads the Google product Google Chrome, as in the prepackaged binary, you don’t even get a theoretical choice. You’re already downloading a black box from a vendor. In Google Chrome, this is all included from the start.
Kamera oikeudet annetaan myös, kun asentaa. Ei sano suoraan että käyttää kameraa ja mikrofonia missään asennuksen yhteydessä, bundlaa perusominaisuutena.
"Yes, we deliberately hid this listening module from the users, but that’s because we consider this behavior to be part of the basic Google Chrome experience." - IsoNuotta
Chromiumissa on asetuksissa
"Jätä taustasovellukset käyntiin, kun Chromium suljetaan"
Oletuksena on "kyllä".
Mitkäköhän muut sovellukset kuin kamera ja mikrofoni? Ehkä näppäinpainalluksetkin.- repsrepss
Ei kuitenkaan kannata sotkea Chromea ja Chromiumia toisiinsa ( vaikka kuinka mieli tekisi).
Jos pelkää niin kannattaa käyttää laitteita joissa ei ole kameraa eikä mikrofonia. - IsoNuotta
repsrepss kirjoitti:
Ei kuitenkaan kannata sotkea Chromea ja Chromiumia toisiinsa ( vaikka kuinka mieli tekisi).
Jos pelkää niin kannattaa käyttää laitteita joissa ei ole kameraa eikä mikrofonia.Tarkistin vielä kirjoitukseni. Kyllä, siinä puhuin selväsanaisesti vain Chromiumista.
---
Tarkistin vielä uudestaan kirjoitukseni. Ei siinä ollut vihjettäkään minkäänlaisesta pelosta. - VoiKunKiva
"Kamera oikeudet annetaan myös, kun asentaa. Ei sano suoraan että käyttää kameraa ja mikrofonia missään asennuksen yhteydessä, bundlaa perusominaisuutena.
"Yes, we deliberately hid this listening module from the users, but that’s because we consider this behavior to be part of the basic Google Chrome experience."
Siis näinkö on, että Google Chromessa on "perusasetuksina" kameran ja mikrofonin käyttö sallittu, eikä niitä saa mistään pois?!?
Chromen asetuksista sai kyllä taustasovellukset pois (taustaohjelmat).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt333194Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.441599Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö19991Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi32979- 59943
Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.22938Tuli vain mieleen
että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -37850Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä36813Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os173803- 48719