Nimittäin kiikarissa olisi opel karl onko se jo liian pieni? Tarkoitan että tilat riittää tarpeisiini mutta mitenkähän tuolla selviytyy talvesta? Onko se esim liian kapea ettei passais mitkään urat jne? Omistaako kukaan tuota autoa? Mielestäni a segmentin autoksi upea ja mulla olis vara tuommonen ostaa ja haluisin nimenomaan uuden tai uudehkon auton ettei heti ois korjailtavaa tai muuta vastaavaa. Miten esim melu löytyykö vikoja onko levoton ajettava esim sivutuulessa.
Netistä yritin katsella suomalaisilta sivustoilta niin tästä automallista ei löydy yhtään keskusteluketjua ei edes opel sivustoilla siksi kyselen karlista jos jollakin kyseinen auto sattuu olemaan.
kokemuksia pienestä autosta?
9
4242
Vastaukset
- Karlpieninopel
eli siis tämmönen auto-----------
https://www.youtube.com/watch?v=CujNQMWTOy0 - käykoeajamassa
Pärjää talvella aivan niin kuin muutkin. Naapurilla on Karl ja vaikuttaa varsin tyytyväiseltä.
Jos koko on riittävä etkä kuljeta lastenrattaita tai muut tilaa vaativaa tavaraa, niin voi olla sinulle sopiva auto.
http://www.iltalehti.fi/autotestit/2015061119844314_at.shtml
https://www.taloustaito.fi/vapaalla/Opel-Karl-on-ihmisen-kokoinen-pikkuauto/ - Kfkfkgkgkgkggk
Karlista en tiedä, mutta minulla oli kymmenen vuotta sitten pitkään Ford Ka, tuskin Karlia isompi?
Hyvin sillä pääsi kaikkialle minne isommilla, ja moneen sellaiseenkin paikkaan, mihin isommilla ei asiaa, kuten kantakaupungin kadunvarsiparkkeihin.
Kaupungissa ketterämpi kuin isommat ja moottoriteilläkin ihan isompien tasoa vakaudeltaan ja tuntumaltaan. Yleisesti hauskempi kuin isommat.
Viistoperä teki tiloista monella tapaa ”isommat” kuin isommissa sedaneissa.
Kyytiin mahtui tarpeen vaatiessa neljä tai jopa viisi aikuista matkatavaroineen, vaikka eihän se mukavaa tai ylellistä ollut.
Kaikki kulut isoja pienemmät, paitsi ehkä noiden heikommin kestävien osien takia pikkuremppaa varsinkin alustaan riitti. Toisaalta ehkä enemmän fordismi kuin auton koosta ja hinnasta kiinni?
Haittapuolina jumalaton melu kovemmissa nopeuksissa ja ehkä isompia heikompi laatu niin keston kuin mukavuudenkin puolesta.
Turvaakin iso koko jonkun verran tuo, mutta kai pieni uusi voi olla vanhaa isoa turvallisempi.
Ihan hyvin voisin edelleen ajaa pikkuautolla, jos ei olisi perhettä ja jos ei suuri osa ajosta olisi moottoritietä, jolla arvostan nykyään hiljaisuutta, mitä isommat tarjoavat paremmin. Eli sinkulle kaupunkiajoon pikkuauto on erinomainen valinta, kokonaisuutena jopa mukavampi kuin iso ja kallis auto. Moottoritiellä taas isomman kulutkin lähestyvät pienempää, sillä kovissa nopeuksissa auton paino ei niin paljon haittaa ja kulutus hyvin lähellä pikkuautoa. Kaupungissa taas pikkuauto selvästi taloudellisempi.
Ka toki oli pikkuautoksi erinomaisen suuntavakaa ja hyvä ajettava kaikissa oloissa, Karlista en tiedä, mutta luulisi uuden Karlin päihittävän 20v vanhan Ka:n joka suhteessa?
Myös VW Pololla tuli ajettua vuosia. Ei niin kiva, mutta ihan ajettava sekin oli. Suurin haitta verrattuna isompiin siinäkin melu moottoritiellä, vaikka olikin paljon Ka:ta hiljaisempi. - Aloittelija
No niin ostin sitte karlin eihän se mikään raketti ole nöyrä kulkija mutta riittää tarpeisiini. Moderni ja tyylikäs ja ihan hyvä ajaa. Taattua saksalaista laatua...
- Anonyymi
Korealainen....
- Viestiketjunlukija
Onnitteluni! On miellyttävän tyylikäs ja ison auton oloinen, ja tosiaan uusinta teknologialtaankin. Vaikka ei ehkä ole raketti ilman kaasua kun liikkeelle lähdetään, on silti nopea menijä maantiellä.
- Anonyymi
Nyt 50k ajettu ja moottorin kampiakseli petti. Moottorilla 24kk takuu, eli kallis koneremppa tulossa. Muuten toimiva ollut. Harvio huollosta oli 2000€. Pirun moinen takaisku. Naapurilla sama auto, sähkövikoja paljon, mut mennyt takuuseen. 2/5 auto.
- Anonyymi
Hah en usko itsellä ei pienintäkään ongelmaa eikä sitten mitään sähköongelmaa ei edes poltinta ole tarvinnut vielä vaihtaa provo olet sua ei usko kukaan.
Terv. Aloittaja
- Anonyymi
KARL Rocks koeajo tässä jos auto kiinnostaa---
https://www.youtube.com/watch?v=GUHbgDTBZys
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 21914796
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m182170Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?381853- 1371232
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes951220- 221100
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30882- 73765
Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex80703Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80698