hyväksikäytöstä? jos on työtön tai pienituloinen. Joutuuko maksamaan myös korvauksia yms?
Voiko ne maksaa osissa ja paljon on kuukaudessa silloin summa?
Ehdollista vankeutta myös varmasti lievissä tapauksissa tulee?
Miten suuret sakot saa lapsen seksuaalisesta
6
476
Vastaukset
- Jxjfjx
LSH:n rangaistusasteikko on 4kk-4v., oten ainakin ehdollista tulee varmasti. Korvaukset ja oikeudenkäymiskulut eivät riipu tuloistasi. Korvausten maksamisesta kannattaa yrittää päästä sopuun, mutta kyllä ne ulosottoon sitten heilahtavat, kun tarpeeksi viivytät.
Jos molemmat ollut mukana "pelissä" niin silloinhan ei korvattvaaa tule. Rikosaisoissa oikeudenkäynti on niin ikään ilmainen.
Sakkoja tulisi maksaa vuoden sisällä maksuaikahakemusksesta- Jxjfjx
Suattaapi olla, että sen "pelissä mukana olleen" lapsen huoltaja ei halua oikeudessa esiintyä lapsensa edunvalvojana ilman avustajaa, joten oikeudenkäymiskuluja tulee varmasti sitä kautta. Voipi myös olla, että sen lapsen mielestä "pelissä mukana oleminen" ei riitä sille etua valvovalle aikuiselle, joka esittää korvausvaatimuksen valvottavansa puolesta.
- jurrrrristi
Niin, bussissa istuja on jankannut jo vuosia, että oikeudenkäynti on ilmaista tajuamatta itsekään mitä se tarkoittaa. Syyttäjä ja oikeuden jäsenet ovat kuukausipalkkaisia, eli periaatteessa ilmaisia, koska veronmaksajat maksavat heidän palkkansa. Jokainen muu, syytettyä lukuun ottamatta, joka oikeuteen saapuu todistajista lähtien on oikeuttu saamaan korvauksen esiintymisestään. Jos syytetyn syyte hylätään, niin hän saa korvauksen valtion varoista oikeuden harkinnan mukaan.
Riitajutuissa hävinnyt maksaa niin omat, kuin voittajankin kulut, niissä on myös omat käsittelymaksunsa. . Rikosjutuissa tuomittu pääsääntöisesti joutuu maksamaan silloinkin, kun hän saa ´ilmaisen´ oikeudenkäynnin. Se tarkoittaa, että veronmaksajat maksavat hänen avustajansa. Tuomittu joutuu kuitenkin korvaamaan voittajan kulut ja aiheuttamansa vahingon, jos syyte menee läpi, niitä ei verovaroista korvata. Otetaan esimerkki:
Minä olen nyt 31 vuotias ja puolisoni on 21 vuotias. Tapasimme vajaa 2 vuotta sitten.
Jos olisimme tavanneet vuonna 2012 ja tehneet "sen" ja asia olisi jotenkin päätynyt poliisin tietoon niin seurauksena olisi ollut esitutkinta ja oikeudenkäynti?
Pysytkö mukana?
Koska molemmat olisivat olleet täysillä hommassa mukana niin kukaan ei esittäisi mitään korvausvaatimuksia
Näin ollen oikeudessa olisi tullut maksettavaksi vain sakot ja/tai ehdollinen tuomio.
Oikeudenkäynti ei itsessään olisi maksanut PENNIÄKÄÄN.
Oikeudenkäyntikulut olisi jäänyt molempien omille harteille. 97 syntyneelle ne olisi lähinnä matkakulut käräjäoikeutene ja minulle 87 syntyneelle matkakulut ja tulonmenetys kyseiseltä ajalta jos en olisi saanut kikkailtua sitä palkalliseksi vapaaksi.
Eli rikosasioissa valtio/kunta/kaupunki/käräjäoikeus jne ei laskuta MITÄÄN siitä oikeudenkäynnistä
- Anonyymi
Toivottavasti vankilaan joutuu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21635Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061597Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2341122Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221068- 128909
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2846Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29827- 10825
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks47807- 69790