Madridin lentokenttätaksi minimi 20e ??

PihtariUkkoSuomesta

Kun saavuin Madridiin lentokentälle, iski sama kauhu kuin 5 vuotta sitten Barcelonassa: Taksien minimihinta lentokentältä todella 20 euroa !!! Varokaa!

Barcelonassa 2013 kieltäydyin taksista kultuani saman,lähdin El Pratin lentokentältä ja todella kävelin pitkin maanteitä ja mantuja, ensikertalsisena löysin 5km päässä olevan hotellini. Ja kyllä, matkalaukkua raahaten vilkkaan maantien reunassa.LUULIN että taksikuskit kusettaa tuolla 20€ minimillä.

Tänään huhtikuussa 2018 saavuin Madridiin, sama 20€ kusetus onkin totta ja toimii täälläkin! Istuin jo taksiin ja kun taksikuski kikkaili mittariin lukemat 20,00€,aloitin hirveän väittelyn ukon kaa.Se vakuutti että minimi 20€. No hyppäsin kyydistä pois 30 metrin ajon jälkeen ja ukko antoi vastahakoisesti laukkuni.

Ei muuta kuin uber -taksia tilaamaan nettisovelluksella. Sillä sain kyytini lentokenttä hotelliin vitosella.Anteliaana miehenä laitoin sovelluksen kautta 1 euron tippiä.

Nyt siis Madridissa lentokenttähotellissa..luojanhittokiitos että huominen lentokenttäkuljetus on ilmainen.

MINÄ EN tämmöiseen kusetushinnoitteluun suostu.Mikään suomalainen nettisivusto ei kerro että taksit ottaa lentokentältä lährtiessä 20€ minimin. Muutama ulkomainen sivusto tämän kertoo joten pakko alkaa uskoa.

Onko muissakin Espanjan kaupungeissa samaa 20€ minimiä?

Kyllä taksit on niin kusetusta, onneksi suomessa laki muuttuu kesällä ja hinnat tippuu...

Terveisin vihainen pihtari

5

826

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MuchasGracias

      Et voi olla tosissas. Miks matkustelet jos sulla oo rahaa?
      Me mennään ens kuussa taas Madridin keskustahotelliin viikoks. Ei mitään ongelmia. Rahaa senverran aina että pärjätään. Taxit ei pahan hintaisia Espanjassa.

      Tällä hetkellä Los Cristianosissa Teneriffalla. Täällä pirssikyyti todella halpaa.

      Madridin hyviä ja edullisia ruoka- ja ostospaikkavinkkejä kaivataan.
      Kiitos jo etukäteen!

      • PihtariUkkoSuomesta

        Ei oo taksimatkailu kallista Espanjassa.Kanarialla lähtömaksut 2,40/3,00 € ja perusmaksullakin ajaa pitkän matkan. Olisko samat lähtömaksut mantereella Espanjassa?

        Mulla on paljon rahaa,enkä siitä viitti enempää anonyyminä rehvastella.

        Kyse on periaatteesta, ja en maksa 20€ alle 3km matkasta.

        Periaatteeni on todella vahva ja Barcelonan tarina 2013 on tosi.


    • voivoi

      aloittaja juksaa. Nykyisin taksikyyti Madridissa maksaa 30 euroa lentältä/kentälle

      • PihtariUkkoSuomesta

        Enpäs juksaa! Takseihin on tehty 30€ maksimi hintakatto välille lentoasema-Madridin keskusta.Matka on noin reilut 13 km.

        Mutta kun lähdet lyhyemmälle taksimatkalle lentokentältä ja käytetään mittaria, on lyhyenkin matkan MINIMI 20 euroa.

        Lentokenttä hotellini sijaitsi 3km ajomatkan päässä lentokentältä,ei lähelläkään keskustaa.

        Siihen 3km matkaan 20€ on sikahinta.
        Onneksi löysin Uber -taksin.

        Nyt jo viikon ollu Suomessa.


      • MuchasGracias
        PihtariUkkoSuomesta kirjoitti:

        Enpäs juksaa! Takseihin on tehty 30€ maksimi hintakatto välille lentoasema-Madridin keskusta.Matka on noin reilut 13 km.

        Mutta kun lähdet lyhyemmälle taksimatkalle lentokentältä ja käytetään mittaria, on lyhyenkin matkan MINIMI 20 euroa.

        Lentokenttä hotellini sijaitsi 3km ajomatkan päässä lentokentältä,ei lähelläkään keskustaa.

        Siihen 3km matkaan 20€ on sikahinta.
        Onneksi löysin Uber -taksin.

        Nyt jo viikon ollu Suomessa.

        Kyllä pihtari ukko totta haastaa. En minäkään maksaisi 20e muutaman kilsan matkasta.

        Ollaan edelleen Los Cristianosissa. Täällä 3km maksaa 3,15e. Ei paha.
        Parin viikon päästä viikoksi Madridiin. Kuljetus kentältä keskustan hotelliin varattu ja se on juuri tuo 30e.

        Olisiko kenellä hyviä ruokapaikka ehdotuksia Madridissa, Sol- ym. keskustan aukiot?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ja taas ammuttu kokkolassa

      Kokkolaisilta pitäisi kerätä pois kaikki ampumaset, keittiöveitset ja kaikki mikä vähänkään paukku ja on terävä.
      Kokkola
      66
      5865
    2. Mitä siellä ABC on tapahtunut

      Tavallista isompi operaatio näkyy olevan kyseessä.
      Alajärvi
      115
      5080
    3. Helena Koivu on äiti

      Mitä hyötyä on Mikko Koivulla kohdella LASTENSA äitiä huonosti . Vie lapset tutuista ympyröistä pois . Lasten kodista.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      417
      3045
    4. Ovatko naiset lopettaneet sen vähäisenkin vaivannäön Tinderissa?

      Meinaan vaan profiileja selatessa nykyään valtaosalla ei ole minkäänlaista kirjoitettua tekstiä siellä. Juuri ja juuri s
      Nettideittailu
      96
      1505
    5. Suomi vietiin Natoon väärin perustein. Viides artikla on hölynpölyä. Yksin jäämme.

      Kuka vielä uskoo, että viides artikla takaa Suomelle avun, jos Suomeen hyökätään. Liikuttavasti täällä on uskottu ja ved
      Maailman menoa
      346
      1157
    6. Kuvaile elämäsi naista

      Millainen hän on? Mikä tekee hänestä sinulle erityisen?
      Ikävä
      29
      988
    7. Et ilmeisesti aio enää ikinä olla tekemisissä

      Että näinkö se menee
      Ikävä
      65
      981
    8. Sydämeni on sinun luona

      Koko ajan. Oli ympärilläni ketä oli niin sinä olet vain ajatuksissa ja tunteissa. En halua muiden kosketusta kuin sinun
      Ikävä
      46
      896
    9. Trump ja Venäjä

      Huomasitteko muuten... Käytännössä ainoat valtiot, joille Trump EI eilen asettanut typeriä tariffejaan, olivat Venäjä ja
      Maailman menoa
      109
      877
    10. Jatkuva stressitila

      On sinun vuoksesi kun en tiedä missä mennään mutta tunteeni tiedän ainoastaan
      Ikävä
      52
      849
    Aihe