Madridin lentokenttätaksi minimi 20e ??

PihtariUkkoSuomesta

Kun saavuin Madridiin lentokentälle, iski sama kauhu kuin 5 vuotta sitten Barcelonassa: Taksien minimihinta lentokentältä todella 20 euroa !!! Varokaa!

Barcelonassa 2013 kieltäydyin taksista kultuani saman,lähdin El Pratin lentokentältä ja todella kävelin pitkin maanteitä ja mantuja, ensikertalsisena löysin 5km päässä olevan hotellini. Ja kyllä, matkalaukkua raahaten vilkkaan maantien reunassa.LUULIN että taksikuskit kusettaa tuolla 20€ minimillä.

Tänään huhtikuussa 2018 saavuin Madridiin, sama 20€ kusetus onkin totta ja toimii täälläkin! Istuin jo taksiin ja kun taksikuski kikkaili mittariin lukemat 20,00€,aloitin hirveän väittelyn ukon kaa.Se vakuutti että minimi 20€. No hyppäsin kyydistä pois 30 metrin ajon jälkeen ja ukko antoi vastahakoisesti laukkuni.

Ei muuta kuin uber -taksia tilaamaan nettisovelluksella. Sillä sain kyytini lentokenttä hotelliin vitosella.Anteliaana miehenä laitoin sovelluksen kautta 1 euron tippiä.

Nyt siis Madridissa lentokenttähotellissa..luojanhittokiitos että huominen lentokenttäkuljetus on ilmainen.

MINÄ EN tämmöiseen kusetushinnoitteluun suostu.Mikään suomalainen nettisivusto ei kerro että taksit ottaa lentokentältä lährtiessä 20€ minimin. Muutama ulkomainen sivusto tämän kertoo joten pakko alkaa uskoa.

Onko muissakin Espanjan kaupungeissa samaa 20€ minimiä?

Kyllä taksit on niin kusetusta, onneksi suomessa laki muuttuu kesällä ja hinnat tippuu...

Terveisin vihainen pihtari

5

940

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MuchasGracias

      Et voi olla tosissas. Miks matkustelet jos sulla oo rahaa?
      Me mennään ens kuussa taas Madridin keskustahotelliin viikoks. Ei mitään ongelmia. Rahaa senverran aina että pärjätään. Taxit ei pahan hintaisia Espanjassa.

      Tällä hetkellä Los Cristianosissa Teneriffalla. Täällä pirssikyyti todella halpaa.

      Madridin hyviä ja edullisia ruoka- ja ostospaikkavinkkejä kaivataan.
      Kiitos jo etukäteen!

      • PihtariUkkoSuomesta

        Ei oo taksimatkailu kallista Espanjassa.Kanarialla lähtömaksut 2,40/3,00 € ja perusmaksullakin ajaa pitkän matkan. Olisko samat lähtömaksut mantereella Espanjassa?

        Mulla on paljon rahaa,enkä siitä viitti enempää anonyyminä rehvastella.

        Kyse on periaatteesta, ja en maksa 20€ alle 3km matkasta.

        Periaatteeni on todella vahva ja Barcelonan tarina 2013 on tosi.


    • voivoi

      aloittaja juksaa. Nykyisin taksikyyti Madridissa maksaa 30 euroa lentältä/kentälle

      • PihtariUkkoSuomesta

        Enpäs juksaa! Takseihin on tehty 30€ maksimi hintakatto välille lentoasema-Madridin keskusta.Matka on noin reilut 13 km.

        Mutta kun lähdet lyhyemmälle taksimatkalle lentokentältä ja käytetään mittaria, on lyhyenkin matkan MINIMI 20 euroa.

        Lentokenttä hotellini sijaitsi 3km ajomatkan päässä lentokentältä,ei lähelläkään keskustaa.

        Siihen 3km matkaan 20€ on sikahinta.
        Onneksi löysin Uber -taksin.

        Nyt jo viikon ollu Suomessa.


      • MuchasGracias
        PihtariUkkoSuomesta kirjoitti:

        Enpäs juksaa! Takseihin on tehty 30€ maksimi hintakatto välille lentoasema-Madridin keskusta.Matka on noin reilut 13 km.

        Mutta kun lähdet lyhyemmälle taksimatkalle lentokentältä ja käytetään mittaria, on lyhyenkin matkan MINIMI 20 euroa.

        Lentokenttä hotellini sijaitsi 3km ajomatkan päässä lentokentältä,ei lähelläkään keskustaa.

        Siihen 3km matkaan 20€ on sikahinta.
        Onneksi löysin Uber -taksin.

        Nyt jo viikon ollu Suomessa.

        Kyllä pihtari ukko totta haastaa. En minäkään maksaisi 20e muutaman kilsan matkasta.

        Ollaan edelleen Los Cristianosissa. Täällä 3km maksaa 3,15e. Ei paha.
        Parin viikon päästä viikoksi Madridiin. Kuljetus kentältä keskustan hotelliin varattu ja se on juuri tuo 30e.

        Olisiko kenellä hyviä ruokapaikka ehdotuksia Madridissa, Sol- ym. keskustan aukiot?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      143
      3958
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      359
      3064
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2008
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1705
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1139
    6. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      975
    7. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      974
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      851
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      71
      839
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      794
    Aihe