Laittelin jumiintuneiden pääsylintereiden tilalle uudet ja samalla uudet jarrukengät. Sitten vain ilmaamaan systeemiä. Kuskin puolella rumpu irrottaa normaalisti, mutta pelkääjän puolella kengät jäävät kasisemaan. Kun avaan rummun, huomaan, että automaattisäätö on kiristänyt liikaa. Koska ilmaa oli runsaasti pumppaamisen aikana, epäilen, että säädin meni sekaisin sen takia. Otin taas rummun irti ja näpräsin säätimen avulla kengät iriti rummusta. Kun taas kävin painamassa jarrua, oli säädin taas kiristänyt kengät kiinni rumpuun, kun kurkkasin sisälle.
Olisiko rumpu liian hyvä, kuljettajan puolella oli reunassa pykälää ja tämä kahisevan puolen rumpu vaikutti uuden veroiselta. Se oli täysin jumissa ja vuotanut jarrunestettä rumpuun ennen remonttia. Onko ostettava hyvin pyörivälle puolelle uusi rumpu, jotta sekin alkaa kahisemaan?
Täytyy tässä kehua Lada Samaran jarruja, siellä ei ole mitään tällaisia ritkuja säätämässä, Pääsylinteri sisällä on vanteet, jotka automaattisesti säätävät oikean etäisyyden rumpuun.
Focuksen rumpujarrut kuntoon, please?
3
222
Vastaukset
- Zetecvelho
Tuli tässä vielä mieleen, että olisiko edellinen omistaja kiristänyt käsijarrua liikaa ja siksi jarruttaa koko ajan pelkääjän puolella? Ford clubissa neuvotaan, että ensin on ilmattava jarrut ja sitten vasta saa vetää käsijarrua. Siis en ole vetänyt vielä käsijarrua, jottei se jää tehottomaksi.
- Kumma_vehje
Yleensä autossa on vain yksi pääsylinteri :-o
- Zetecvelho
Kävin kokeilemassa ja ainakin käsijarru ottaa aika tasaisesti, samoin takapyörät ottavat tasaisesti.
Olisi löydettävä jostain hiekkatie, jotta remontin lopputulos selviää. Kokeilin asvaltilla, jossa oli runsaasti heikoitussoraa, mutta pyörät luistavat sen päällä liian helposti. Jos se kahiseva oikea takarumpu ei kuumene yhtään, on remontti onnistunut. Saattaa olla, että sisäänajon jälkeen kahina loppuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2142829
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1262702En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.781773Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2371332Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va631308- 471098
- 991011
- 108861
- 46833
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6833