Asuntomme on v. 2004 betonielementtikerrostalo. Muuttaessamme siihen pari vuotta sitten kuulimme parketin yhdestä kohdasta pientä nitinää. Asunto oli muuten huippu niin emme antaneet tuon häiritä.
Mutta nyt: talon jokaisessa huoneessa on jokin kohta parketissa, josta kuuluu nitinää. Parissa pahimmassa kohdassa oikein tuntee, kun parketti antaa periksi/painuu alaspäin. Pääosin tätä tapahtuu keskellä huonetta, mutta jos painan parkettia aivan jalkalistan vierestä, se painuu sieltäkin muutaman millin. En tiedä, liittyykö sekin asiaan, mutta pari tämmöistä "kynnyslistaa", jotka yhdistävät kahden eri huoneen lattiat, liikkuvat oikein huoletta sivulle ja eteen-taakse pari milliä. Nekin olivat tiukasti paikoillaan vielä silloin, kun muutimme.
Osaisiko joku ehdottaa, mistä on kyse ja mitä asialle voisi itse tehdä? Pitänee varmaan kutsua parkettiammattilainen paikalle, mutta saako asiasta selvyyttä muuten kuin avaamalla lattian? Kaikki muutkin vinkit/omakohtaiset kokemukset ovat tervetulleita.
Parketti antaa periksi ja nitisee
5
478
Vastaukset
- 35v-alalla-ollut
Epätasaiset pohjat tai ei ole asennettaessa jätetty riittävää elämisvaraa reunoihin ja karmien alle. Kannattaa käyttää listoja irti ja tarkistaa asia.
- juupax434
juups, 10mm terällä reikä lattiaan, kohtaan josta se painuilee.. sitten kaupasta pullo uretaania, letku reikään, ja kunnon pöhäytys vaahtoo parketin alle... sama homma kaikkiin, mutta tee ensin reijät, ja sitten vaahdota nopeeta kaikki. Poistu huoneistosta, että lattias saa rauhassa asettua. noin parin tunnin jälkeen voit palata ihailemaan kättesi töitä.
- Varmempi.katsoa
Älä vaan mene tekemään kuten juupax neuvoo.
- jelppiäperheelle
En tietenkään. Ajattelin jo vastata, että olet juupax jo ilmeisesti tehnyt tuon päähäsi, mutta gentlemanina en moiseen ryhtynyt. ;)
Otan ensi viikolla yhteyttä palveluntarjoajiin. Olisi vaan ollut mukavaa olla jotain pohjatietoja valmiina, että mitä he mahtavat ehdottaa ja mihin hintaan. Kiitos sinulle 35-v. alalla ollut! Otin yhden listan auki, mutta silmäni ei osaa arvioida. Antaa ammattilaisten katsoa.
- Juupax434
Silmä on aika huono arvioitityökalu, siinä tarvitaan sitä päätä ;) Oikeestaan, silmällä voi vaan kattella... toisia siihen voi myös sahata.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1192715Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701121Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2151119- 401035
- 61001
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38951- 36926
- 47904
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke123873Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36837