Kuinka monta punikkia osallistuu vappumarssiin ? Onko heitä kolme vai peräti neljä.
Polsujuoppodenso osallistuu ilman muuta.
Marssin kliimaksi tulee olemaan se, että polsudenson persreikään työnnetään se palava heinäseiväs, heinineen kaikkineen tappineen.
Hyvää tulevaa vappua kaikille isänmaallisille suomalaisille.
Ps. Vuoden 2018 kunniaksi, poltamme Jämsän työväentalon, punikkilan.
Polsujuoppodenso osallistuu ilman muuta.
Marssin kliimaksi tulee olemaan se, että polsudenson persreikään työnnetään se palava heinäseiväs, heinineen kaikkineen tappineen.
Hyvää tulevaa vappua kaikille isänmaallisille suomalaisille.
Ps. Vuoden 2018 kunniaksi, poltamme Jämsän työväentalon, punikkilan.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Hienoa että sinulla on fantasioita.
veikkaanpa että kyseessä on joku elämäänsä katkeroitunut työtön tai joku matalapalkkaluuseri, joka huutelee täällä koska paperimiehet ajelee paremmilla autoilla
vappuna huomaa kenellä on rahaa, ja kenellä ei, koska esim mersu kertoo omistajastaan paljon...
Ei se ole edes työtön, vaan nykyisin eläkkeellä oleva Asennusyhtymän entinen hitsari tuolta Ouninpohjan pikataipaleen varrelta... katkera elämäänsä kylläkin.
Ilmankos mustalaisilla on niin paljon mersuja... ja muilla pätemisen tarvetta omaavilla... niitähän saa nykyisin jo lähes ilmaiseksi.
Taas yksi huumeiden käyttäjä kirjoittelemassa satuja.
Sinäkö meinaat, että vappumarsseista kerrotaan nykyään vain satukirjoissa. No, satujahan ne punikit on aina puhuneetkin. Kuumimmat ja pöljimmät niistä uskoneet satunsa itsekin.
No ainakin Paakkanen ulkomaalaisine elätteineen lähtee marssille. Kymmenen osallistujaa maksimissaan. Sitten kirjoittaa lehden yleisönosastolle kuinka "osallistujia oli runsaasti" ja paikallislehti julkaisee valheet.
Ketjun aloittaneella Asennusyhtymän entisellä hitsarilla Ouninpohjan Ohranalla tahtoo aina näin keväisin nousta nuo jo useita vuosikymmeniä jatkuneet pahat mielenterveysongelmat pintaan. Masennuslääkkeet on jälleen syöty loppuun jo paljon ennen, kuin reseptin saa taas uusittua. Onneksi vielä kotikoneelle pääsee näpyttelemään ja purkamaan pahaa oloaan pois. Pihapiirissä olevan kenttäsirkkelin terä on tylsä ja kiero... sahurit samaa tasoa. Lautoja pitäisi sahata, mutta pelkkiä kiiloja tulee. Äidinmaidossa peritty ja suvun rasitteena kulkeva viha kaikkia muita, kuin suojeluskunnan, talonpoikaismarssin, IKL:n, Lapuan Liikkeen ja persujen kannattajia kohtaan on pohjaton ja loppumaton. Huhtikuu on kuukausista julmin...
Oli se pelotavaa aikaa kun sakun mossen katolla ne ämyrit soitti työn orjia ja vapaata venäjää. Lippukulkue marssiat lihavat naiset punaisissa nauhoissaan .
Ohranaakin puistatti .
Tuskinpa silloin enää kukaan tosissaan mitään vallankumousta toivoi, kunhan vaan vanhasta muistista touhusivat.
Täältä Ouninpohjan ikimetsien keskeltä papan isä lähetti kaikki punatautiin sairastuneet Hennalaan hoitoon. Sinne se tauti jäi.😁.
Joko kiilat on tältä keväältä kenttäsirkkelillä sahattu? Eiköhän ne ikimetsätkin menneet jo Ohranan isäukolta kurkusta alas... ei jäänyt kuin ränsistynyt kartano ja tyhjä kivinavetta vellikelloineen.
Siinä peräkammarin alkuasukkaat vaihtavat kokemuksiaan.
Te-väki kelarohmuineen etukivinokassa, ettei käy liian punavalkeaks.
Aikoinaan presidenttinä tunnettu Kyösti Kallio julisti, ettei ole enää punasia ja valkoisia. Jämsässä jääkausi vielä jatkuu.
Jämsän alkuasukkailla onkin rajoitettu aivokapasiteetti. Tämän johdosta ne eivät kykene selkeään ajatteluun vaan ovat ajatusmaailmaltaan jääneet 1900-luvulle.
Juu, ja sinun ajatusmaailmasi on peräisin 1800- luvulta.
Eiköhän tuolta Kaipolasta sen verran voi karata, että pääsee hitusen näyttäytyyn.
Tämän päivän punikit ei jaksa marssia. Lihavia juoppoja. Ei jatkoon. Bolsudensokin jo niin huonossa hapessa, ettei jaksa edes persettään pyyhkiä. Katkokävelyn nro 1. Jämsässä on Bolsudenso.
hyvin tunnut tietävän toisten perseet.
Tuossa eräänä päivänä ihmettelin, että mikä se on tuo kellertävä ja ruskea rantu tuossa asvaltilla. Lähdin seuraamaan, ja parin korttelin päässä näin äijän kyykkivän nurkalla. Bolsudesantti siellä tyhjensi suoltaan keskelle katua.
Jotain se mölisi sirolaopiston ajoista. Kuinka oli ollut luokkansa parhaimpia.
En jaksanut kuunnella sitä sekavaa ölinää, läksin pois.
Jahas, siellä on näköjään Ouninpohjan Kyrpäskulmalla syöty näköjään masennuslääkkeiden lisäksi myös unilääkkeet loppuun jo paljon ennen aikojaan, ennen kuin reseptin saa taas uusittua... vai mikä se Asennusyhtymän entistä hitsaria noin aamuyöstä valvottaa? Pääsikö kevään sahauksissa kenttäsirkkelistä remmivaha loppumaan ja alkoi remmi luistamaan siivapyörällä? Sahaukset meni suojeluskunnan jälkikasvulta taas edellisvuosien tapaan pieleen sitten tänäkin keväänä? Minä voin ajaa taksilla sinne korpeen ja antaa entiselle nuoruusvuosieni ystävälle Ohranalle semmoisen tehokkaan nuijanukutuksen. Uni tulee nopeasti... ja kestää takuulla pitkään...
Kun tilaat sen taksin, muista mainita että sen pitää olla invataksi. Mahtuu kyytiin sinun pyörätuoli, äläkä unohda katetria ja sorsaa. Vaippoja unohtamatta. Taksi kyydin maksaa kyllä yhteiskunta, sinun ei siitä tarvitse huolehtia. Sinä polsu-tesantti olet siihen palveluun jo tottunut pennusta asti.
Äitisi siihen opetti, tuo viiden kopeekan huora moskovasta.
Isäsi, tuo slaavilainen konkkonokka pakeni aikoinaan merille.
täällä persaukiset pikku-porvarit huuhtelee kateellisena kun ei ole saunalisää
Ketä kiinnostaa jonkun pers aukisen punikin vaivaiset saunalisät. Paperiliittokin on kohta liitto vain paperilla ja jää jonnekin historiaan.
Sauno sinä ay jyrsiä rauhassa siellä tehtaan venäjän hajuisessa saunassa vielä kun voit .itsekkin tiedät et pian se lopuu.
Meillä täällä kauniissa Ouninpohjassa on kaikilla omat saunat.
Onhan teillä google mapsin kuvan mukaan oikein muuntaja ihan siinä rytökartanon nurkalla. Kestää nyt laittaa saunaan oikein isommankin sähkökiukaan, kun roskaväki korvessa saunoo. Siinä rytökartanossa on kyllä mahtavan näköinen se sokkelin pystylaudoitus. Tuommoisia näkee paljon Venäjän Karjalassa siellä Aunuksen suunnalla.
Mä lähden marssille ja otan kaverit mukaan.
https://www.talouselama.fi/uutiset/te/ac9c16ec-32e5-3b36-8606-cf6bce80ba51
Riku Aalto uskoo kiky-sopimuksen vaikeuttavan seuraavaa sopimuskierrosta
Teollisuusliiton puheenjohtaja Riku Aalto uskoo työmarkkinoiden seuraavasta sopimuskierroksesta tulevan vaikeampi kuin tänä keväänä päätökseen saatu liittokohtainen neuvottelukierros.
Neuvottelukierroksella melkein kaikki suomalaiset työntekijät ovat saaneet kahdeksi vuodeksi noin 3,2 prosentin palkankorotukset, joista sovittiin Teollisuusliiton ja Teknologiateollisuuden kesken viime lokakuun lopussa.
"(Seuraavasta kierroksesta) tulee hankala, koska siellä alkaa pikku hiljaa nousemaan kilpailukykysopimuksen työaikaan liittyvät kysymykset neuvottelukohteeksi. sitä kautta varmasti saadaan uusia sisältökysymyksiä nostettua pöytään. Ne eivät varmaan ole kovin helppoja asioita ratkaistavaksi", Aalto arvioi Alma Talentin lehtien haastattelussa.
Hänen mukaansa palkankorotukset ovat hyvinkin samalla tasolla, vaikka jotkut alat ilmoittivat saaneensa muutaman kymmenesosan korkeammat korotukset kuin mistä teknologiateollisuudessa sovittiin.
Nyt on uusi kapina lähellä. Reiska oli jo nyrkit pystyssä paikallislehdessä.