Mikä neuvoksi muille ihmisille?

Taas uusi raaka ryhmä Isisn lisäksi!

US

"Uusi raaka islamistiryhmä syntynyt ISIS:n tilalle
ANTTI KIRKKALA | 19.04.2018 | 23:55- päivitetty 19.04.2018 | 22:29
Hay’at Tahrir al-Sham on laajentunut nopeasti pohjoisessa Idlibin maakunnassa.

ISIS:n raunioille on syntynyt uusi ja vaarallinen jihadistiryhmittymä Hay’at Tahrir al-Sham. Järjestö on vahvistanut kevään aikana asemiaan Luoteis-Syyrian Idlibin maakunnassa.

Al-Sham uhoaa valloittavansa myöhemmin maan pääkaupungin Damaskoksen ja ottavansa käyttöön sharia-lain, kertoo Wall Street Journal.

Yhdysvallat on keskittänyt ilmaiskunsa pääasiassa ISIS:n jäänteitä vastaan, mikä on osaltaan mahdollistanut järjestön kasvun. Viime aikoina huomio on taas keskittynyt Syyrian johtajan Bashar al-Assadin kemiallisten aselaitosten tuhoamiseen.

– Alue tuntuu olevan pimennossa länsiliittoumalta. Jihadisteilla on Idlibissä kukoistuskausi, Tahrir Institute -ajatuspajan tutkija Hassan Hassan toteaa.

Al-Sham sotii kiihkeästi kaikkia kilpailijoitaan vastaan. Järjestö ilmoitti helmikuussa murskanneensa paikallisia ISIS-yksiköitä neljän kuukauden taistelujen jälkeen.

Maaliskuussa jihadistit kertoivat vallanneessa 25 kylää ja ottaneensa samalla haltuunsa panssarivaununuja ja muita sotilasajoneuvoja.

Huhtikuun puolella al-Sham on taistellut Syyrian hallituksen joukkoja vastaan muun muassa Homsissa, Hamassa ja Aleppossa.

Ääri-islamistinen hallintojärjestelmä
Al-Sham on rahoittanut toimintaansa keräämällä ylimääräisiä veroja ihmisiltä ja tavaroilta.

Jihadistijärjestön johtaja Abu Mohammad al-Julani haluaa luoda Syyriaan tiukan islamistisen hallinnon. Hän toimi aiemmin al-Nusra-kapinaliikkeen kärkihahmona.

Al-Julani kehotti tammikuussa seuraajiaan ottamaan osaa sotaan, jossa koetellaan ”ideoita, tahdonvoimaa ja kestävyyttä”.

Al-Sham muodostettiin tammikuussa usean kapinallisryhmän yhdistymisen kautta. Mukana oli myös al-Nusran rintama, joka pidettiin al-Qaeda-terroristijärjestön Syyria-osastona.

Jihadistit ovat perustaneet valtaamilleen alueille uskonnollisen poliisin, joka muun muassa palkitsee koraania opiskelevia lapsia karkeilla. Kauneussalonkeja on kehotettu lopettamaan meikin käyttäminen.

– Olemme konservatiivinen yhteiskunta, mutta järjestön toimet ovat hyvin äärimmäisiä, paikallinen asukas kommentoi."
21225
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Yhdysvallat pitänee heidät kurissa.

1Äänestä

Omat finanssit on syytä pitää kunnossa että on pätäkkää siirtyä alta pois

Voi sijoittaa hoivakohteisiin joissa valtio maksaa matujen ylöspidon verorahoilla yksityisille, ja olla itse mukana jolloin
saa vähän takaisin sitä kautta osinkoina

Voi asua alueilla joissa ei ole isoa matujoukkoa
Taloissa jotka on vartioitu

Viime kädessä voi muuttaa EU:ssa alueelle jossa ei tunneta nimiä Merkel ja Macron
Niissä on yleensä rauhallista

Kielitaito kannattaa pitää hanskassa, englanti nyt ainakin
Keinoja riittää mutta aloitettava ajoissa

Äänestä
  • Voi kiesus mitä paskaa....

    1Äänestä

Minä aion muuttaa Unkariin. Se on sukulaiskansa joka ei matuja orjaile. Hammashoidossa siellä jo kävinkin. Vuokraan Hesan omistus asuntoni matuille, valtio maksaa siitä minulle ison vuokran ja elän herroiksi ja turvassa Unkarissa.

Äänestä
  • Mitenkä sinne pääset eivät he ota pakolaisia maahansa.

    1Äänestä

  • Voit.yrittää kirjoitti:

    Mitenkä sinne pääset eivät he ota pakolaisia maahansa.

    En mene pakolaisena vaan ostan sieltä kiinteistön.

    Äänestä

Eilinen dokkari ykkösellä vahvisti syyrialaisten kapinallisten suulla sen, että sisällissodan ja Assadin kaatamisen takana on Ouppama. Ouppama on myöntänytkin haluavansa poistaa Assadin vallasta.

Koko arabikevät kaikkialla saattaa olla USAn demokraattien masinoima.

Äänestä
  • En usko usan osuuteen
    Arabi kevät alkoi tunisian diktaattorin kukistamiseen ja lopun tiedätte se levisi libyaan egyptiin jne.

    1Äänestä

Syyriassa on vielä hyvin monta ryhmittymää, tappaminen jatkuu todennäköisesti useita vuosia.
Suurvallat jos olisivat olleet alunperin yhtenäisiä ja päättäväisesti olisivat saaneet alueen kuriin vaikka väkisin.
Kyllä sota loppuu siellä joskus se on varma, lopulta ihmiset väsyvät sotimiseen.

1Äänestä

Ei jäädä kuseen makamaan kusis-puolueen eteen.

Äänestä

Koska omien resurssien kerääminen on hidasta
ja EU-liittovaltion saksalainen talousministeri ei välitä niin suomalaisista kuin
omasta kannatuksestaan
on oletettavissa että kaikki ylimääräinen raha jonka SUOMEN VALTIO pystyy
keräämään
mm. Solidium - valtion osakeomistusyhtiön osingot jne.

kaadetaan yhteiseen budjettiin ja sieltä rahat valuvat matuille ja ranskankielisten
afrikkalaisten maiden liittämiseen EU:hun jota Ranska haluaa jotta ranskan kieli
tulisi jälleen vakiintuneeksi englannin sijaan

Ehkä vanhempana EI KANNATA OSTAA BETONIRAKENTEITA eli sijoitusasuntoja vaan
hoivakohdeyhtiöitä -rahastoja, joihin kunnat ja valtio soten ja matumassojen edessä kaatavat verorahaa, koska

valtion ja kuntien ei kannata rakentaa omia taloja vaan vuokrata, mm. esimerkkinä homekoulut ja sellaiset, yksityiset ova paljon tarkempia rakennusten seuraamisessa kuin kunnanisät jotka katsovat kaukaa hometaloja ja jotka valitaan määräajoin vaaleissa eli vaihtuvat

Siksi hoivayhtiöt ovat hyvä ja niissä voi varmistaa selustansa myös jos sote menee aivan poskelleen eli joutuu aina vain jonoihin vahana eli niiden arvo nousee karkeasti samaa tahtia kun muun hoiva-alan maksut


SAKSA PAINAA KAASUA MACRONIN KANSSA LIITTOVALTION LUOMIOKSI JA SUOMEN BUDJETIN SIIRTÄMISEKSI FRANKFURTIIN SAKSALAISELLE VALTIOVARAINMINISTERILLE

Liittovaltio merkitsee yhteistä EU-budjettia, yhteisiä pakolaisia, yhteisiä EU-veroja, yhteistä finanssipolitiikkaa ja EU:n oikeutta ottaa lainaa jäsenmaiden ohi ja jäsenmaiden vastuulla, yhteistä saksalaista valtiovarainministeriä ja yhteistä pankkivastuu-unionia ja pysyviä EU-maiden välisiä varainsiirtojärjestelmiä, kun joku maa ei pärjää, viime kädessä yhteisellä lainalla rahoitettuja, ja lainan takaajan on silloin myös Suomi

https://www.suomenuutiset.fi/saksa-painaa-kaasua-kohti-liittovaltiota-suomen-vanha-eu-linja-peesaa-saksaa-enaa-toimi/

Äänestä

Hyvä nimim. neuvokaavanhatjaviisat
mihin sinä neuvoa tarvitset ???

Minkä tyydytyksen ihmiset saavat laittaessaan raakuuksia tänne ?
Mitä se edesauttaa ?
Vai pitääkö aina olla jotain sensaatiomaista kohkaamista, että "saa" tuohtua" silmittömästi
ja alkaa sättiä ?

Et itse asiaa kuitenkaan ole seurannut, että jotain järkevää osaisi kommentoida.

1Äänestä
  • Tarkoitatko että mitä auttaa että pitää päänsä selvänä kun ajattelee mikä on Orpon ja muiden EU:n edessä rähmällään makaavien pelkureiden sanojen takana oleva todellisuus?

    Kun on syy-seuraussuhde käsissä ei tule täysiä yllätyksiä
    ja
    ennen kaikkea on voinut ottaa huomioon edes jotakin asiassa ja
    pääsee itse vähän helpommalla kuin ne jotka siinä vaiheessa toteavat kuolemattoman lausee

    emmätätätarkoittanu olisisiinvirheesmuitakinmukantekemäs (Suomen pikkupoliitikot veivät Suomen euroon ennen Ruotsia eli sellaistena maiden kuin Saksa Ranska mukana, karmea virhe olemme saaneet maksaa siitä kansantulon häviämisenä Ruotsille
    mutta
    onneksi yksityishenkilö voi sijoittaa Ruotsin markkinoille eli sai vähän takaisin)
    https://www.suomenuutiset.fi/niinisto-mina-yksin-suomea-euroon-vienyt-siina-kavereitakin/

    Äänestä

  • Saa+olla+ihan+mitä+mieltä+haluaa.Suomalaiset+ovat+92+%+tyytyväisiä+ollessaan+EU:sa,+nekin+valtiot+jotka+luokitellaan+natioalististen+joukkoon+kuten+unkari+puola+ym.+Eivät+halua+erota+EU:sta+suorastaan+vaativat+olla+mukana,+Huhtasaari+on+suuna+ja+päänä+EU:ta+vastaan+miksi+?+Mitä+Halla-aho+tekee+Brysselissä+tyhjän+panttina.

    1Äänestä

  • mitä tällaiseenkin nyt vastaisi
    ai niin

    saa olla ihan mitä mieltä haluaa

    JA TÄMÄ ON AIVAN TOTTA

    Äänestä

Raamatussa on ennustettu,
lopun aikoina tulee ensin suuri pahuus maailmaan,
vaikuttaa kuin se pääsisi valtaan,
sitten tulee hyvyys joka nujertaa pahuuden hyvydellään
ja se on lopullisesti hallitseva maailmaa,

kaikki käy pikkuhiljaa toteen mitä raamatussa on tuhansia vuosia sitten ennustettu,

1Äänestä

Kilpailevalla listalla valitetaan, että kaivosvarat ja alkuaineet joiden tarve kasvaa
myydään tai annetaan pilkkahintaan ulkomaalaisille, no vastakysymys on, miksipä ei, kun suomalaisia ei kiinnosta sijoitus tai sanotaan, että ne on ne rahamiehet, ei kuulu minulle,
minä saan sossun kautta työttömyyskorvausta ja joskus eläkettä se riittää jne.

Syynä on suomalaisten tuudittautuminen uskoon, että valtio SAK sosdem-puolue ... tai milloin mikin antaa hyvinvoinnin kun vain elän siivolla ja elän pitkään

Suomalainen ei oppinut sijoittamaan vaan oppi uskomaan HYVINVOINTIVALTIOON joka alkoi 1.7. 1962 ja jonka purkaminen alkoi 1987 Holkerin hallituksesta jossa tasa-arvoministeri oli Tarja Halonen

Muistakaa esimerkkinä että Nokian omistajista noin 80 prosenttia on ulkomaalaisia ja se voidaan nopealla päätöksellä siirtää Teksasin Dallasiin pääkonttoreineen (kuten Nordea tuotiin Suomeen)

Muistakaa, että kun Nokia jakaa 30.5.2018 osinkoja 1200 miljoonaan euroa näistä 1000 miljoonaa menee ulkomaalaisille

Totta, että ulkomaalainen raha EI AIHEUTA TULOEROJA SUOMESSA ja suomalaisille jaettava osinkoraha - yllä noin 200 miljoonaa - aiheuttaa, MUTTA MITÄ SILLÄ TULOEROLLA SILLOIN ON VÄLIÄ KUN RAHAT MUUTEN MENEVÄT ULKKAREILLE, Trump kiitää, Make America Great Again using Nokia dividens

Jos omistaisitte Nokiaa, saisitte sen osingot Suomeen eivätkä ne menisi New Yorkin Lontoon pörssien kanavoimina rahastoille, jotka ylläpitävät eläkkeitä sairaanhoitoja ja lasten kouluja USA:ssa, Trump pokkaa ja kiittää

Äänestä
  • Hallaahon.äänestäjä44
    Oletko syntynyt v-44 ja siis nyt noin 74-vuotias?

    Kirjoitat seuraavaa;
    "Suomalainen ei oppinut sijoittamaan vaan oppi uskomaan HYVINVOINTIVALTIOON joka alkoi 1.7. 1962 ja jonka purkaminen alkoi 1987 Holkerin hallituksesta jossa tasa-arvoministeri oli Tarja Halonen"

    Omalta kohdaltani voin todeta, että pörseihin sijoitettavaa ei ollut muuta kuin oman kodin saamiseen, jonka saimme tulevan puolisoni kanssa sinnikkäällä työllä ja säästämisellä pankkitilille.,

    Tuskin meistä kumpikaan ajatteli mitään eläkkeitä tai sossun turvaa, koska ne oli meille tuntemattomia, samoin kuin "joku" ammattiliitto? Vieraita olimme siis politiikasta ja yhteiskunnan etuuksista ja tuskin niitä oli, mutta ei me niitä tarvittu.

    Joku "herätys" minulle kuitenkin tuli, en muista miksi, koska olin sinnikäs säästäjä ja aloin säästämään lapsilleni KOP-osakkeita, taisi olla muitakin, kuten Nokiaa, mutta onneksi ei Sponssorin osakkeita, vaikka olin siellä töissäkin ja läheltä näin, miten Pakkeja alas-ajettiin.

    No, se siitä säästämisestä, sillä siirsin aikuisten lasteni osakkeet heidän nimiinsä ja lapset pistivät heti "rahat palamaan", siis sitten tehtiin opintomatkoja ja hiihtomatkoja, joista aikani motkotin ja lopuksi kiittelin, sillä hyvä, että käyttivät, kunnes osakeet suorastaan mitätöitiin.

    Kuinkahan monta eläkelästä on huijattu nytkin joutaviin sijoituksiin? Äskettäin lueskelin niistä.

    Kerro ihmeessä lisää sinä halla-ahon äänestäjä44, kuinka nyt voisi sijoittaa parhaiten, sillä olisihan tuota hynää vielä "patjan alla" ja lisää "sukan varressa".

    ps. muuten ekakerran luin kirjoituksesi, joten ilmeisesti olet jotaion muutakin arvokasta kirjoittanut?

    1Äänestä

Nimimerkkinro ei kuvaa mitään
iänpuolesta olen väärällä palstalla

Jos katsot vaikka

Sinkkoa (Perniön koulun suomen opettaja joka lopetti työt ja alkoi sijoittajaksi ja ei käytä sijoittamiseen tietokonetta vaan edelleen paperimääräyksiä mutta lukee koneesta ja sijoittaa vain Suomeen (koska samalla sijoitaa ulkomailla koska suomalaiset tienaavat rahansa ulkomailla) niin
ei häntä ainakaan ole petetty vaan miljonääri salkku luultavasti yli 10 (miljoonaa)

Buffet on naimississa saman high school sweetheart kanssa käyttää vanhaa parturiaan asuu pikkukaupungissa aloittanut myymällä lehtiä kadulla eikä hänen ympärillään vilahtele tietokonevalot vaan hän on kotona niin kuin muutkin ja hän ei ole ansainnut ohjelmilla peleille keksinnöillä vain pelkällä sijoittamisella ja on miljardööri ehkä on 100 000 (miljoonaa) tekee hyväntekeiväisyyttä massiivisesti

ei näitä ainakaan ole saatu petettyä


On olemassa toisaalta - toisaalta lässytäjälehtien joukko (Hesari etunenässä) joka estää sijoittamisen pelotelemalla ja kertomalla omia juttujaan ja sitten on passiivinen Yle jossa kerrotaan älyvapaita urheilutuloksia miten san josessa kaliforniassa - jossa ei harrasteta talviurheilua - joku pelle on pelannut kiekkoa yksi nolla tai sitten ei

mutta talousuutisia ei käsitellä asiallisesti vaan siellä on joku demari kertomassa kansantulon kasvusta ja joku korkman lässyttämssä valtion vajeesta mutta ei asiaa eli sijoittamisesta

Sellaisessa ympäristössä ei synny mitään järkevää

KAIKKI TIETÄVÄT ETTÄ USALLA ON KAMALASTI VELKAA sitä Yle mainostaa MUTTA EI KERRO ETTÄ USA/USA-laiset MYÖS OMISTAA KAIKEN MAAILMASSA New Yorkin ja muiden pörssien kautta, kuten Nokian

Äänestä
  • Sinähä+olet+ihme+valittaja,+mielestäsi+kaikki+muu+on+pakaa+paitsi+suomen+uutiset+ja+persut.Teitä+on+8+%+ettekä+ole+salonki+kelpoisia.

    1Äänestä

Kommentoi aloitusta


neuvokaavanhatjaviisaat kirjoitti:

Taas uusi raaka ryhmä Isisn lisäksi!

US

"Uusi raaka islamistiryhmä syntynyt ISIS:n tilalle
ANTTI KIRKKALA | 19.04.2018 | 23:55- päivitetty 19.04.2018 | 22:29
Hay’at Tahrir al-Sham on laajentunut nopeasti pohjoisessa Idlibin maakunnassa.

ISIS:n raunioille on syntynyt uusi ja vaarallinen jihadistiryhmittymä Hay’at Tahrir al-Sham. Järjestö on vahvistanut kevään aikana asemiaan Luoteis-Syyrian Idlibin maakunnassa.

Al-Sham uhoaa valloittavansa myöhemmin maan pääkaupungin Damaskoksen ja ottavansa käyttöön sharia-lain, kertoo Wall Street Journal.

Yhdysvallat on keskittänyt ilmaiskunsa pääasiassa ISIS:n jäänteitä vastaan, mikä on osaltaan mahdollistanut järjestön kasvun. Viime aikoina huomio on taas keskittynyt Syyrian johtajan Bashar al-Assadin kemiallisten aselaitosten tuhoamiseen.

– Alue tuntuu olevan pimennossa länsiliittoumalta. Jihadisteilla on Idlibissä kukoistuskausi, Tahrir Institute -ajatuspajan tutkija Hassan Hassan toteaa.

Al-Sham sotii kiihkeästi kaikkia kilpailijoitaan vastaan. Järjestö ilmoitti helmikuussa murskanneensa paikallisia ISIS-yksiköitä neljän kuukauden taistelujen jälkeen.

Maaliskuussa jihadistit kertoivat vallanneessa 25 kylää ja ottaneensa samalla haltuunsa panssarivaununuja ja muita sotilasajoneuvoja.

Huhtikuun puolella al-Sham on taistellut Syyrian hallituksen joukkoja vastaan muun muassa Homsissa, Hamassa ja Aleppossa.

Ääri-islamistinen hallintojärjestelmä
Al-Sham on rahoittanut toimintaansa keräämällä ylimääräisiä veroja ihmisiltä ja tavaroilta.

Jihadistijärjestön johtaja Abu Mohammad al-Julani haluaa luoda Syyriaan tiukan islamistisen hallinnon. Hän toimi aiemmin al-Nusra-kapinaliikkeen kärkihahmona.

Al-Julani kehotti tammikuussa seuraajiaan ottamaan osaa sotaan, jossa koetellaan ”ideoita, tahdonvoimaa ja kestävyyttä”.

Al-Sham muodostettiin tammikuussa usean kapinallisryhmän yhdistymisen kautta. Mukana oli myös al-Nusran rintama, joka pidettiin al-Qaeda-terroristijärjestön Syyria-osastona.

Jihadistit ovat perustaneet valtaamilleen alueille uskonnollisen poliisin, joka muun muassa palkitsee koraania opiskelevia lapsia karkeilla. Kauneussalonkeja on kehotettu lopettamaan meikin käyttäminen.

– Olemme konservatiivinen yhteiskunta, mutta järjestön toimet ovat hyvin äärimmäisiä, paikallinen asukas kommentoi."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu