Toripuisto

Kyllästynyt

Eikö olisi jo aika poistaa kuuset toripuistosta?

15

2100

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hehkuttaja

      Mikäs hätä niillä kuusilla on puistossa, mukavan näköisiä jopa ovat rospuuttoajan auringon pitkissä varjoissa joita keväimen kiihko valollaan valloittaa riemastuttavasti.

    • Kuusikossakuhisee

      Kerreevät varmaan konnevespäivien jäläkee.. sillo on jo neulaset tippuneet.

    • JarkkoRossi

      Kylläpäs on Kyllästynyt kyllästynyt. Kuuset on Toripuistosta poistettu tänään, mutta ei mitenkään Kyllästyneen kehoituksen vuoksi, älä vaan käsitä nyt väärin ja luule että kirjoituksesi on saanut jotain aikaan. Sen aikaansaannokset lienee yhtä nolla kuin Kyllästyneenkin. Kirjoituksestasi kuulin vasta kuusien yms. poistamisen jälkeen. Tottahan toki olisin vielä pari viikkoa odotellut jos olisin tiennyt että Kyllästynyt on niin kyllästynyt.

      Käytännössä kuuset oli mahdollista poistaa vasta nyt kuluvalla viikolla. Valosarjoja jäi vieläkin odottamaan jäätikön sulamista, jotteivat ne rikkoudu pois otettaissa. Perjantaina jäätikköä oli niin paljon että virtakaapeleita piti nykiä vielä väkisin jäätikön seasta. Pois ne kuitenkin silloin sain, mutta ohuemmat johdot olivat tuolloin osalla aluetta vielä tukevasti kiinni jäässä.

      Riitta Huikari oli Facebookin puolella jo talvella sillä kannalla että paha Nuutti joulun vie ja kuusetkin tulisi silloin poistaa. Kuusien poistaminen on kuitenkin hyvin työlästä ja ohuet valojen johdot ja samoin sähkökaapelit helposti vaurioituvat. Täysin tietoisesti kuusien annettiin olla Toripuistossa kevääseen.

      Iloinen yllätys oli kun Maija Hintikka vapaaehtoisena siivoili roskia lumen sulaessa. Tänään taas Pentti Laitinen tuli ihan pyytämättä ja kenenkään käskemättä auttamaan talkoilla joulukuusien poistossa ja viipyikin paikalla yli kaksi tuntia! Näin saimme yhdessä homman kuntoon. Myös pari muuta paikkakuntalaista kävi paikalla juttelemassa ja hieman avittamassakin. Mukava että Konnevedellä asuu vielä kunnon ihmisiä.

      Arvelenkin kyllä kuka on tämän kirjoituksen takana, sitä kuuluisaa hyvää Konneveden henkeä luomassa... Joulukuusimetsä, joulurauhan julistuksesta puhumattakaan voi näköjään olla paha asia jonkun mielestä.

      Yhteishenkeä ja mukavaa mieltä luodaan työnteolla ja rakentamalla, ei rutisemalla tarpeettomia.

      • JarkkoRossi

        OIKAISU Pyydän anteeksi väärää nimeä kommentissani. Tapio Phil oli ystävällisesti auttamassa kuusien keräämisessä, ei Pentti Laitinen. En siis todellakaan tuntenut nimeltä Tapio Philiä mitenkään muuten kuin että olen nähnyt hänet joskus jossain tietämättä nimeä. On siis täysin yllättävää ja todella hienoa että täysin tuntematon ihminen tulee tällaisessa työssä auttamaan, jonka luonnollisesti silloin näkee tärkeäksi. Se on sitä hyvää henkeä se! Tämäntyyppistä osallistumista varmasti Konnevedellä kaivattaisiin monessakin asiassa.


      • JarkkoRossi

        Oikaisu vielä kerran Tapio Pihl (ei Phil).


    • JarkkoRossi

      Kiitokset myös Konneveden kunnan miehille jotka tänään jo olivat haravoimassa Toripuistoa. Vaikka Toripuisto vaatisikin kehittämistä on mukava että Konneveden kunta pitää siitä perustasolla huolta!

      • Hehkuttaja

        Juurikin näin. Toripuisto on tärkeä osa Konneveden keskustan aluetta. Kiitos talvisesta valaistuksesta ja kuusista kaikille niitä rakentaneille. -Kauniin työn teitte meille kaikille!


    • EVVKV

      Jospa se Joulurauhan julistus olikin vaan se PAHIN asia tässä. ------Pahat ihmiset saa paljon pahaa aikaan! Ja ollaan olevinaan muita parempia. Voi sitä järjen köyhyyttä.

    • pihallakujoulukuusi

      Oishan nuo juotanu olemaan vaikka ens jouluun, olis tullu lannotteet samalla varisseista neulasista. Onko se tämä sama rossi joka laittele kuuluisaa tuulimyllyä kuntoon? Aika menee lienee siihen, niin ei sitä kaikkea jouda tekemään. Mikä tämä juolurauha on ja miten se näihin kuusiin liittyy?

    • suolahtelaine

      Kuuset vietiin suolahteen ja tilalle tulee vapuksi juhannuskoivut

    • suolahtelaine

      Toinen kuusi vietiin kuulemma hehkuttajan huoneeseen suolahteen

    • luulemma

      Eikös toripuistossa ole ollut joskus ollut ihan rakennettu tulipaikka?

    • siivottuon

      Kiitos siististä toripuistosta.

    • Hehkuttaja

      Toripuisto on kaikkine toimintamahdollisuuksineen aikakin kaunis alue ja on ikävää että jotkut käsittävät kaiken aina katkerin sanoin rumimman kautta vaikka sama Aurinko suo
      tasapuolisesti elämänlämpöään meille jokaiselle ystävällisin sätein.

    • joulumieltä

      Näitä ihteensä kyllästyneitä mielensä pahoittajia riittää joka asiaa kommentoimaan! Koirat haukkuu, mut karavaani kulkee..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      180
      11299
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      56
      5381
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2627
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      38
      2301
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1811
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1735
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      38
      1393
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      37
      1319
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1226
    10. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      26
      1159
    Aihe