Öljysoratiet kuluu, kun vielä moni ajelee talvirenkailla. Nastat raastavat öljysoran tiepintaa kuluttaen sitä, niin että tulee syviä uria öljysorateille. Minä jo vaihdoin kesärenkaat autooni. Nyt olisi jo aika muidenkin laittaa kesärenkaat autoihinsa.
Joko vois vaihtaa kesärenkaisiin?
beeämvee
27834
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Hei kyläpoliisi! Vaihdoin renkaat jo kaksi viikkoa sitten.
Koitan vaihdattaa ensiviikolla. Samalla huollatan ja saavat vaihtaa uudet CONTINENTAL CONTIPREMIUMCONTACT 5 renkaat niin voi ajella huoletta bemmekusipäitten seassa.
Ecocontact on kivempi.
Primitiivcontact on kivoin.
Aikauheetataas!!
No mikä niissä kesäkumeissa jänskättää?
Löytyykö pitoa laisinkaan.
Oikeat kuviot, niin menee vaikka metsässä.
Tshihihii täältä metsästä.
Pultti vaan tiukkaan, niin ei heilu.
Tunkissa entiset jengat.
Kunhan pullotunkista pysyy erossa.
Mikäs sellainen on??
Googleta, semmonen pystymalli, varresta kiinni ja pumpataan mäntä ylös.Kannattaa ottaa laadukas, ettei lennä öljyt pihalle yllättäen. Joissain on semmosta.
Johan tuota puoli sekuntia puoli tuntia sitten jaksoi/ehti katsoa, ihan hupaisia mutta ei tod. tarpeen ainakaan kirjaimellisella tasolla. Nää on näitä kevään tulon myötä- ja vastamäkiä.
Kyllävain. Eikun kontalleen ja saksitunkkia kehiin, niin taas on varma kesänmerkki ok. Renkaat.
No nyt. Ympäri mentiin ja yhteen tultiin kuin toissavuonnako se oli ikäänkuin. Ketjussa.
Huonot renkaat ainakin aiheuttaa ympärimenoa?
Ajattelin pikemminkin verbaalista ensikohtaamistamme, mikäli tunnistus toimi.
Sekoitat varmaan johonkin toiseen? Nämä on niin samantapaisia jutskailuja kaikki tyynni. Ei ehdi närkästyä pensseleihin.
Olet turhan vaatimaton. Vaan paperitöiden määrään taitaa (taas) töksähtää.
ajele kesän yli, niin ei tarvitse taas ens talvella vaihtaa.
Olishan niilä nastarenkailla voinut ajella kesän yli, mutta jos poliisiratsia kesällä osuisi kohdalleni niin sakot siitä tulisi, enkä sakkoja halua. Muutenkin on rahat vähissä.
Talvirenkaideni nastat ovat osittain kokonaan poissa. Asvaltti ne on kuluttanut. Ei niillä varmaankaan ensitalvena paljoakaan ajella. Montako talvee nastarenkaat kestävät? Itse olen ajellut nastarenkailla muutaman talven, mutta kuluneilta ne nyt näyttävät.
Riippuu paljonko ajaa...
Kaiva nastat pois, niin saat ajaa niillä kesät ja talvet.
Nastojen kaiveleminen on työlästä ja yksitoikkoista touhua. Ei minua kiinosta.
Sitten hankit kitkagumit seuraavaksi, tosin bimmerin kanssa voit tulla huasteita, jos ei ole X-Drive. Muista rasvata navat, ettei ole pysyvästi jumissa kun seuraava vaihto on sitten joskus.
Öljysoratie eli sirotepinta on nykyään erittäin harvinainen eikä tätä päällystettä ole vuosikymmeniin tehty paitsi kaikkein pienimmille teille. Toisaalta nykyiset kierrätysasfaltit ovat laadultaan sitä luokkaa, että ne kuluvat jo muutamassa vuodessa urille ja kuopille tuoden mieleen entisaikojen päällysteet.