Tarkoitus olisi maalata talo vaaleaksi. Nyt se on pähkinänruskea. Väri on synkkä ja nyt kun maali lohkeilee, talo on ikävän näköinen.
Onko mahdoton homma vaihtaa väriä, jos itse tekee?
Toinen vaihtoehto on jättää pääväriksi pähkinä, mutta maalata kaikki ikkunanpielet, räystäät ym. Valkoiseksi. Ikkunat ovat ruskeat ja niissä on sellaiset kapeat tuuletusräppänät.
Olisko kellään vinkkejä antaa?
Värin vaihto - vinkkejä
11
2549
Vastaukset
- valkoinen.valkoinen.valk
Älä maalaa taloa vaaleaksi, se on hirveän näköinen. Jos haluaa vuorilaudat eri värisksi niin maalaa ne seinän väriä vaaleammalla samalla sävyllä niin tulee hieno.
- väriä.voi.vähän.vaalent
Väriä voi tietysti vaihtaa. Jos uusi on vaaleampi niin voi olla, että pitää maalata kahteen kertaan. Taas näkyy olevan lateksilla maalattu talo koska maali kuorii. Parasta on tehdä koko talolle soodapuhallus vanhan maalin poistamiseksi. Jos ikkunakarmit ja puitteet ovat ruskeita niin EI valkoisia vuorilautoja.
- ei.kuori
Jos vanhat maalit saa poistettua niin ehdottomasti kannattaa käyttää oikeaa maalia, siis öljymaalia. Lateksit käyvät sisälle mutta ei ulkopintoihin.
- Pytystämittaaja
Kyllä hyvä talomaali peittää viimeistään kolmannella kerralla tummankin sävyn. Työläin homma onkin saada vanha irtoava maali pois.
Ehdottomasti akrylaattimaalia ulos. Hengittää paremmin kuin öljymaalit, pysyy tiukkaan, ja sopii maalin kuin maalin päälle.- saisi.huonoa.mainetta
"Asiantuntija" näyttää "taitojaan." Totuus on se, että akrylaattilateksi ei hengitä vaan siitä johtuen kuorii. Öljymaali ei kuori koska se läpäisee vesihöyryn. Se on totta, että öljymaalia ei voi vetää lateksin päälle koska pohjamaalin irrotessa tietysti myös pintamaali irtoaa.
- Pytystämittaaja
saisi.huonoa.mainetta kirjoitti:
"Asiantuntija" näyttää "taitojaan." Totuus on se, että akrylaattilateksi ei hengitä vaan siitä johtuen kuorii. Öljymaali ei kuori koska se läpäisee vesihöyryn. Se on totta, että öljymaalia ei voi vetää lateksin päälle koska pohjamaalin irrotessa tietysti myös pintamaali irtoaa.
Asiantuntija on itse mitannut höyrynläpäisevyyden. Tuore öljymaali on tiiviimpi, se rupeaa hengittämään enemmän vasta kun se vanhetessaan halkeilee.
Öljymaali irtoaa siksi akrylaattimaalin päältä, että akrylaattimaali elää puun mukana ja öljymaali ei. Siksi akrylaattia voi maalata myös öljymaalin päälle.
Tietosi ovat peräisin 90-luvulta, jolloin akrylaattimaalitkin olivat lastenkengissään. Nyttemmin niillä on 30 vuotta tiukkaa kehitystyötä takana. Suosittelen päivittämään tietosi. - raappaa.ja.raappaa
Pytystämittaaja kirjoitti:
Asiantuntija on itse mitannut höyrynläpäisevyyden. Tuore öljymaali on tiiviimpi, se rupeaa hengittämään enemmän vasta kun se vanhetessaan halkeilee.
Öljymaali irtoaa siksi akrylaattimaalin päältä, että akrylaattimaali elää puun mukana ja öljymaali ei. Siksi akrylaattia voi maalata myös öljymaalin päälle.
Tietosi ovat peräisin 90-luvulta, jolloin akrylaattimaalitkin olivat lastenkengissään. Nyttemmin niillä on 30 vuotta tiukkaa kehitystyötä takana. Suosittelen päivittämään tietosi.Jos se akrylaattilateksi on parempi maali niin miksi se kuoriutuu irti jota öljymaali ei tee.
- Pytystämittaaja
raappaa.ja.raappaa kirjoitti:
Jos se akrylaattilateksi on parempi maali niin miksi se kuoriutuu irti jota öljymaali ei tee.
Vastaan tähän viimeisen kerran. Se ei kuoriudu irti. Hyvillä akrylaattimaaleilla on 20 vuoden takuu.
Jos kuoriutuu, niin alustassa on ollut vika, kosteus pääsee sisältäpäin puuhun. Siinä ei sitten öljymaalikaan kestä. - akrylaattilateksi
Pytystämittaaja kirjoitti:
Vastaan tähän viimeisen kerran. Se ei kuoriudu irti. Hyvillä akrylaattimaaleilla on 20 vuoden takuu.
Jos kuoriutuu, niin alustassa on ollut vika, kosteus pääsee sisältäpäin puuhun. Siinä ei sitten öljymaalikaan kestä.Samalla lailla Paavo Väyrynen todisti väitöskirjassaan että Neuvostoliitto on ikuinen. Ei pitänyt ihan paikkaansa vaan sortui muutaman vuoden kuluttua.
- lateksi.on.lateksi
Akrylaattimaali, entinen lateksi kuorii ja vaatii uusinnan muutaman vuoden välein. Suurin työ on vanhan maalin poisto. Maalasin taloni uudestaan öljymaalilla 27 vuotta ensimmäisen kerran jälkeen toissa kesänä. Ei tarvinnut raapata koska maali ei ollut irronnut. Vaihdoin väriä ja maalaus onnistui kertavedolla, ei tarvittu useammin.
- Delaware-suomalainen
Ota talon fasadipiirustukset mukaan, tai ota valokuvia vaikka puhelimellas, mee lähimmälle Tikkurilan maaleja myyvälle edustajalle, ja katotte yhdessä mikä sopii.
Naapuritkin tulee kyllä työn jälkeen kehuun :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain37112385Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2635427Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153947Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2002665Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151992Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167910Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271872No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74782Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59746