Tontin sisäinen maamassojen vaihto

Tknk

Aina silloin tällöin hehkutetaan talon alustatöiden kalleutta ja toisaalta moititaan talon rakennuttajia säästämistä väärässä paikassa, jos yrittävät painaa kustannuksia tällä rintamalla alas.

Halvinta luulisi olevan, että tuodaan tontille järeä kaivuri ja siirretään eloperäinen aines syrjään rakennuspaikan alta ja reilusti ympäriltä, sitten nostetaan ympäriltä täyttömaata talon alle 1 m kaistale tulevien perustusten ympärille ja lopuksi täyteään kuoppa jäljellä olevalla eloperäisellä maalla. Luonnollisestikaan ei toimi jos tontti on hyvin pieni tai säilytettäviä puita on liikaa (luku voi olla juurien takia yksikin). Kuinka paljon näin mahdetaan menetellä?

2

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NickNailer

      Niin tehdään aina kun se on mahdollista.

      Mutta mutta läjitykselle ei yleensä ole tilaaa ja rakentamisessa tarvittavat massat ovat ihan muuta kuin mitä sovimaa tarjoaa. Sora on yleensä pakko ostaa, joten tontin alkuperäisillä massoilla ei useinkaan ole mitään järkevää käyttöä.

      • Tknk

        Heh, kiitoksia, taitaa tämä kuulua sarjaan itsestäänselvyyksiä, joita ei kukaan viitsi netin lukemattomiin ohjeisiin lisätä, sillä olin useampaan otteeseen yrittänyt Googlella etsiä kysymykseen vastausta. Yritin vielä vastauksesi jälkeen varmistaa tuota ilman tulosta, joskin nyt osui vastaan toisesta keskustelusta termi sokkelipalkki ja sillä googlaamalla itselleni uusi mielenkiintoinen tuote (hauska termi, kun ei maan päällä lepäävästä laatasta palkki-sana ensimmäisenä juohdu mieleen --> en varmaankaan ole keksinyt oikeata hakufraasia ketjun otsikon mukaiselle menetelmälle).

        Savimaa on ilmeisesti yleisempää kuin olen kuvitellut. Kait silläkin maanvaihto onnistuisi kunhan perustamistapa valitaan tuon mukaan eli teräspaalutus ryömintätilalla sokkeliristikoin.

        Miksi muuten savimaan kyseessä ollen käytetään melko vähän maan keventämistä ja yleensä päädytään paaluttamiseen? Kun kevennyshän voi samalla toimia lämpöeristeenä, niin luulisi olevan edullisempi menetelmä pientalorakentamisessa. Vai olenko saanut väärän käsityksen?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      90
      3984
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      199
      1538
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1410
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1100
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1040
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      326
      1023
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      48
      969
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      135
      942
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      86
      919
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      98
      899
    Aihe