Nuuskan käyttö ja hinta

Nuuskahuuli

En kyllä ymmärrä miksi nuuska on kielletty täällä Suomessa? Myydänhän täällä tupakkaakin ja tuo ns. "porttiteoriakin" on aivan tuulesta temmattu. Onhan se parempi, että sivulliset eivät kärsi tupakan savusta ja esim. poliisit, palomiehet, sairaalahenkilökunnan ei tarvitse lähteä tupakalle kun vain tökkää nuuskaa huuleen niin on sekin reissu jäänyt tekemättä ja työt jatkuu. Nyt kuitenkin on nuuskan hinta mm. Haaparannassa noussut melkoisesti ja saa nähdä milloin paine kasvaa ns. katumyynnissä.

9

1565

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 43675464

      Saamattomat politikot syy miksei Suomessa saa myydä. Ruotsi piti puolensa kun EU ajoi nuuskakieltoa, Suomen politikot nuoleskeli EU päättäjiä.

      Nuuska muutenkin monin tavoin terveellisempää kuin tupakka. Ei aiheuta keuhko-ongelmia eikä haittaa sivullisia. Nuuskapurkeissahan ei edes saa olla samanlaisia varoituksia kuin tupakka-askeissa koska ei ole pystytty todistamaan että nuuska yhtä haitallista. Eikä ole sattumaa että Ruotsissa on vähiten tupakkaan liittyviä kuolemia EUssa, nuuskataan tupakoinnin sijaan. Järjenvastaista että nuuska kiellety kun alkoholi ja tupakka sallittu. Nuuskahan näistä vähiten haittoja aiheuttava, alkoholi eniten haittoja aiheuttava.

      Mutta kuten päihdepolitiikassa perinteisesti, se vähemmistön päihde kielletään herkemmin ja enemmmistön päihteen (alkoholi) myyntiä jopa vapautetaan vaikka alkoholi todistetusti aiheuttaa eniten haittoja ja kustannuksia veronmaksajille.

      Onneksi paljon työmatkoja Ruotsiin/Norjaan niin nuuskavarastot pysyy täynnä.

    • masai

      Kielto Suomessa johtuu nuuskan haittavaikutuksista - en nyt ala muistelemaan niitä. Selvältä kuitenkin vaikuttaa, että kielto on lisännyt käyttöä ja laitonta hankkimista. Nuuskan valmistaja Ruotsissa on sitä mieltä, että käyttökielto pitäisi purkaa Suomessa jos käyttöä halutaan vähentää. Minusta nuuskamälli on kyllä vastenmielinen enkä voisi suudella mällin märehtijää.

    • Vapautta
      • Jesss

        Jess!
        Ei muutaku uutta huuleen jos ikeneitä kuolee.


      • Anonyymi

        Siinä se ero on tupakka palaa noin 5 minuutin ajan mutta mälli lilluu suussa tunnin.


    • ole_ylpeä_itsestäsi

      Aloittaja kirjoitti:
      "En kyllä ymmärrä miksi nuuska on kielletty täällä Suomessa?"
      Kovasti ihailtavaa tunnustaa tietämättömyytensä. Se on ensiaskel siihen, että tietoa hankkimalla oma tietämys lisääntyy. Kannustan Sinua jatkamaan uteliaisuuteen perustuvaa oppimisenhaliasi.

    • ei----kiinnosta

      Nuuskaaminen ja sen käytön villitys on tullut ruotsin puolelta. Nuuskaaminen on siis homojen hommaa.

      • Mitäs vikaa homoissa on? Minun mielestäni täysin normaaleita ihmisiä


    • Nainen on tosi seksikäs nuuska huules

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      199
      5169
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3676
    3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      11
      3440
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      62
      3132
    5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      37
      3110
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2326
    7. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      104
      2295
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      30
      2152
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      76
      2120
    10. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      92
      2059
    Aihe