Minä itse innokkaana tajtejlijana olisin innostunut, jos ihmiset lähtisivät tähän ideaan mukaan. Piirtotaidolla ei väliä. En itsekään ole mestari. Valokuviakin saa käyttää.
Suunnitteilla olisi roolipeli, jossa pelkän tekstin sijaan roolipeli olisi enemmän kuvapainotteinen.
Olen jo valmiina. Jos muut yhtyvät mukaan, peli voi alkaa! Odotan mielenkiinnolla, mitä tapahtuu.
Kuvataideroolipeli
6
995
Vastaukset
Kiinnostaa kyllä. Vaan eipä täällä ole mikään roolipeli onnistunut sitten vuoden 2014....
- Tajtejlija
Mitäs vikaa tässä vuodessa on? Vähemmän kävijöitä?
Mutta eihän silä nyt väliä. Jos olet osallistumassa tähän roolipeliin, meitä olisi jo kaksi. Se on jo suurenmoinen määrä, jotta roolipeli voisi alkaa. Ja ainahan tähän roolipeliin voi uusiakin liittyä. Katsotaan nyt. En tiedä tulevasta. Tajtejlija kirjoitti:
Mitäs vikaa tässä vuodessa on? Vähemmän kävijöitä?
Mutta eihän silä nyt väliä. Jos olet osallistumassa tähän roolipeliin, meitä olisi jo kaksi. Se on jo suurenmoinen määrä, jotta roolipeli voisi alkaa. Ja ainahan tähän roolipeliin voi uusiakin liittyä. Katsotaan nyt. En tiedä tulevasta.Kyllä, olen osallistumassa. Minkälaista genreä haluaisit pelata? Ei ihan arkirealismia mielellään, että kuvataiteen rajoittamattomuus pääsee oikeuksiinsa.
- Tajtejlija
jokutyyppi19 kirjoitti:
Kyllä, olen osallistumassa. Minkälaista genreä haluaisit pelata? Ei ihan arkirealismia mielellään, että kuvataiteen rajoittamattomuus pääsee oikeuksiinsa.
Itseäni kiinnostaisi ainakin jonkinlainen erilaisten paikkojen etsiminen tässä roolipelissä. Ei voi koskaan tietää, mitä jännää sitä saattaisi jostain löytää.. Ehkä oikea sana olisi tutkimusmatka. Ja ainakin yksi hahmo tuli jo suunniteltua. Valkoinen sotanorsu! Eli siis väkivaltaista tyyppiä. Tulee mielee eräs hindulainen jumala, jolla oli norsun pää. Olen nyt juuri liian laiska etsimään.
En hirmuisesti ole suunnittelija, joten menen aika lailla siten, mikä milloinkin tuntuu parhaalta. Genre... Hmmh... Nyt tuli vaikea. Jokaiselle jotakin eli ei mitään kellekään. Voin kuitenkin alkajaisiksi väsätä jonkinlaisen yberhienon kuvan siitä norsusta, niin tulee edes jokin alku, niin pysyy tämäkin peli kasassa. Tajtejlija kirjoitti:
Itseäni kiinnostaisi ainakin jonkinlainen erilaisten paikkojen etsiminen tässä roolipelissä. Ei voi koskaan tietää, mitä jännää sitä saattaisi jostain löytää.. Ehkä oikea sana olisi tutkimusmatka. Ja ainakin yksi hahmo tuli jo suunniteltua. Valkoinen sotanorsu! Eli siis väkivaltaista tyyppiä. Tulee mielee eräs hindulainen jumala, jolla oli norsun pää. Olen nyt juuri liian laiska etsimään.
En hirmuisesti ole suunnittelija, joten menen aika lailla siten, mikä milloinkin tuntuu parhaalta. Genre... Hmmh... Nyt tuli vaikea. Jokaiselle jotakin eli ei mitään kellekään. Voin kuitenkin alkajaisiksi väsätä jonkinlaisen yberhienon kuvan siitä norsusta, niin tulee edes jokin alku, niin pysyy tämäkin peli kasassa.Mitenkäs post-apokalyptinen dark-fantasy? Kauan sitten oli huipputekninen sivilisaatio, mutta nykyään lähinnä joutomaata täynnä koneenraatoja, henkiä ja muuta kiehtovaa mutta vaarallista. Sellaiseen maailmaan on helppo mahduttaa suunnilleen mitä vain, ja paikkojen tutkimisen voi oikeuttaa esimerkiksi ruoan perässä vaeltamisella, pakomatkalla tahi uuden kodin etsimisellä.
- Tajtejlija
Oih. Nyt kuulostaa kiintoisalta! Minulle käy!
Piirsin jo yhden kuvan, mutta taidan vielä piirtää toisenkin. Mielikuvituksessani koko norsu näytti niin coolilta! Haluan pelin alkajaisiksi piirtää hänestä kivan kuvan. <3
Mutta sitä ennen jotain hänestä tekstitse:
Nimi: Ree
Ikä: Tähän en osaa sanoa. Aika pitkä. Syntynyt tähdestä. Kuollessaan palaa takaisin tähteen, kunnes Reen elämä taas jatkuu synnyttyään uudelleen. Syntymänsä ensimmäisinä kuukausina hän on pieni, valkeana hohtava, kunnes kasvaa jopa yli kolmemetriseksi, jos sinne asti yltää. Tavallinen elinikä noin vuosi. Vanhetessaan muuttuu tummemmaksi, kunnes on lähes täysin musta. Kuollessaan Ree räjähtää valoksi ja palaa lähimpään tähteen. Kuollessaan Reen kaikki muistot häviävät. Ensimmäisinä hetkinä Ree aloittaa kaiken siis puhtaalta pöydältä. Jo ensimmäisen kuukauden ikäisenä Ree alkaa muistamaan menneet elämänsä.
Ree on jossain määrin jumala. Ainakin hänellä on paljon erilaisia voimia. Sain inspiraationi Reehen vuodenajoista. Reen räjähdys kuvaa uuttavuotta. Sitä aikaa, kun vuosi vaihtuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k354563- 553145
- 302853
- 552748
- 62360
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t542165- 151569
- 171564
- 161494
Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….71474