Jätkänkynttilä

Hahlotuli

Rupesi kiinnostamaan sellainen asia, että voisiko vielä selvittää, missä jätkänkynttilä keksittiin ja kuka oli keksijä.

Kirjoitan tätä Ylä-Savosta ja täällä kyseinen tulentekotapa oli metsurien käytössä 1970-luvun alkuvuosina. He vain eivät silloin käyttäneet siitä mitään erityistä nimeä.

Kertokaapa mahdollisista esittämääni varhaisemmista havainnoistanne. Luulisi, että tämä moottorisahasta riippuvainen metodi ei voi olla juuri 1960-luvun alkua vanhempaa perua, koska silloin ketjusahat vasta yleistyivät.

1

1720

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanhempikeksintö

      Täyttä varmuutta ajankohdasta ei ole, koska jätkänkynttilä keksittiin, mutta oletettavasti 1950-luvulla, kun moottorisahat yleistyivät. Tosin oma arveluni on, että on jo aiemmin kairattu pölkkyjä käsikäyttöisellä kairalla, kun ensin on hirsitalon työmaalta polteltu hukkapätkiä ja havaittu ne hyviksi. Moottorisaha vain helpotti asiaa.
      Joten varmasti vanhempaa perua on, kuin 1960-lukua, koska moottorisahoja oli jo 1950-luvulla yleisesti.

      "19.01.200821:38
      Helsingin kaupunginkirjasto
      Jätkänkynttilän historiasta kysyimme Suomen metsämuseolta http://www.lusto.fi/ , ja heiltä saimme kattavan vastauksen:
      Yhtään tutkimustietoa asiasta ei löydä, mutta asiaa on tiedusteltu aiemmin Pohjois-Suomesta vanhoilta toimihenkilöiltä ja metsätyömiehiltä.
      Jätkät eli hakkuutyömiehet ovat polttaneet metsässä töiden lomassa ja ruokia valmistellessa kuivaa Lapin keloa eli pystyyn kuollutta hidaskasvuista kuivaa mäntyä iät ja ajat. Kelohonkaa käytettiin myös ns. yöpuuna -> käydä yöpuulle, valmistella asento eli makuupaikka ja tehdä paksuista kelotukeista koko yön palava nuotio, yleensä rakovalkea. Lyhytaikaisia valkeita on sytytetty pystypuiden kylkiin niitä edes kaatamatta, ja varmaankin juuri tästä perinteestä jätkänkynttiläkin on saanut mallinsa.

      Kun moottorisahat alkoivat yleistyivät -50-luvun alusta metsätöissä, oli helppoa sahata polttopuita. Käsittääkseni tässä vaiheessa on alkanut jätkänkynttilöiden sahaus. Kuka, koska ja missä oli ensimmäinen jätkänkynttilän tekijä jäänee historian hämärään ikuisiksi ajoiksi. Melkoisen varmaa on kuitenkin, että käsisahoilla ei jätkänkynttiläöitä sahattu.

      Vanhaa työmiesten kertomaa on, että pölkky pystytettiin hankeen ja sahattiin pystysuunnassa halki ristiin sytytyksen helpottamiseksi. Sahattuun rakoon laitettiin vastikään sahattuja pitkiä moottorisahan lastuja, jotka kasteltiin päältä hieman bensalla. Pölkky syttyi halkiosta iloisesti ja paloi suhteellisen pitkään, riippuen puun paksuudesta ja sahausten määrästä.

      Oma käsitykseni on, että jätkänkynttilä jalostui tästä pikku hiljaa kohden etelää ja työmiesten nuotiotyypistä kaiken kansan juhlavalkeaksi."

      http://www.kysy.fi/kysymys/mitenmista-tehdaan-oikeaoppinen-jatkankynttila-ja-mika-kyseisen-palavan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      49
      4143
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      66
      3803
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      70
      3328
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      96
      3230
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      94
      2227
    6. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      2138
    7. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      24
      1999
    8. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      36
      1989
    9. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      38
      1969
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      1874
    Aihe