Jätkänkynttilä

Hahlotuli

Rupesi kiinnostamaan sellainen asia, että voisiko vielä selvittää, missä jätkänkynttilä keksittiin ja kuka oli keksijä.

Kirjoitan tätä Ylä-Savosta ja täällä kyseinen tulentekotapa oli metsurien käytössä 1970-luvun alkuvuosina. He vain eivät silloin käyttäneet siitä mitään erityistä nimeä.

Kertokaapa mahdollisista esittämääni varhaisemmista havainnoistanne. Luulisi, että tämä moottorisahasta riippuvainen metodi ei voi olla juuri 1960-luvun alkua vanhempaa perua, koska silloin ketjusahat vasta yleistyivät.

1

1708

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanhempikeksintö

      Täyttä varmuutta ajankohdasta ei ole, koska jätkänkynttilä keksittiin, mutta oletettavasti 1950-luvulla, kun moottorisahat yleistyivät. Tosin oma arveluni on, että on jo aiemmin kairattu pölkkyjä käsikäyttöisellä kairalla, kun ensin on hirsitalon työmaalta polteltu hukkapätkiä ja havaittu ne hyviksi. Moottorisaha vain helpotti asiaa.
      Joten varmasti vanhempaa perua on, kuin 1960-lukua, koska moottorisahoja oli jo 1950-luvulla yleisesti.

      "19.01.200821:38
      Helsingin kaupunginkirjasto
      Jätkänkynttilän historiasta kysyimme Suomen metsämuseolta http://www.lusto.fi/ , ja heiltä saimme kattavan vastauksen:
      Yhtään tutkimustietoa asiasta ei löydä, mutta asiaa on tiedusteltu aiemmin Pohjois-Suomesta vanhoilta toimihenkilöiltä ja metsätyömiehiltä.
      Jätkät eli hakkuutyömiehet ovat polttaneet metsässä töiden lomassa ja ruokia valmistellessa kuivaa Lapin keloa eli pystyyn kuollutta hidaskasvuista kuivaa mäntyä iät ja ajat. Kelohonkaa käytettiin myös ns. yöpuuna -> käydä yöpuulle, valmistella asento eli makuupaikka ja tehdä paksuista kelotukeista koko yön palava nuotio, yleensä rakovalkea. Lyhytaikaisia valkeita on sytytetty pystypuiden kylkiin niitä edes kaatamatta, ja varmaankin juuri tästä perinteestä jätkänkynttiläkin on saanut mallinsa.

      Kun moottorisahat alkoivat yleistyivät -50-luvun alusta metsätöissä, oli helppoa sahata polttopuita. Käsittääkseni tässä vaiheessa on alkanut jätkänkynttilöiden sahaus. Kuka, koska ja missä oli ensimmäinen jätkänkynttilän tekijä jäänee historian hämärään ikuisiksi ajoiksi. Melkoisen varmaa on kuitenkin, että käsisahoilla ei jätkänkynttiläöitä sahattu.

      Vanhaa työmiesten kertomaa on, että pölkky pystytettiin hankeen ja sahattiin pystysuunnassa halki ristiin sytytyksen helpottamiseksi. Sahattuun rakoon laitettiin vastikään sahattuja pitkiä moottorisahan lastuja, jotka kasteltiin päältä hieman bensalla. Pölkky syttyi halkiosta iloisesti ja paloi suhteellisen pitkään, riippuen puun paksuudesta ja sahausten määrästä.

      Oma käsitykseni on, että jätkänkynttilä jalostui tästä pikku hiljaa kohden etelää ja työmiesten nuotiotyypistä kaiken kansan juhlavalkeaksi."

      http://www.kysy.fi/kysymys/mitenmista-tehdaan-oikeaoppinen-jatkankynttila-ja-mika-kyseisen-palavan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      57
      5855
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      77
      3193
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      23
      2380
    4. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      40
      2075
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1988
    6. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      162
      1843
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      6
      1609
    8. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      83
      1212
    9. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      20
      1206
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      81
      1075
    Aihe