Rupesi kiinnostamaan sellainen asia, että voisiko vielä selvittää, missä jätkänkynttilä keksittiin ja kuka oli keksijä.
Kirjoitan tätä Ylä-Savosta ja täällä kyseinen tulentekotapa oli metsurien käytössä 1970-luvun alkuvuosina. He vain eivät silloin käyttäneet siitä mitään erityistä nimeä.
Kertokaapa mahdollisista esittämääni varhaisemmista havainnoistanne. Luulisi, että tämä moottorisahasta riippuvainen metodi ei voi olla juuri 1960-luvun alkua vanhempaa perua, koska silloin ketjusahat vasta yleistyivät.
Jätkänkynttilä
1
1760
Vastaukset
- vanhempikeksintö
Täyttä varmuutta ajankohdasta ei ole, koska jätkänkynttilä keksittiin, mutta oletettavasti 1950-luvulla, kun moottorisahat yleistyivät. Tosin oma arveluni on, että on jo aiemmin kairattu pölkkyjä käsikäyttöisellä kairalla, kun ensin on hirsitalon työmaalta polteltu hukkapätkiä ja havaittu ne hyviksi. Moottorisaha vain helpotti asiaa.
Joten varmasti vanhempaa perua on, kuin 1960-lukua, koska moottorisahoja oli jo 1950-luvulla yleisesti.
"19.01.200821:38
Helsingin kaupunginkirjasto
Jätkänkynttilän historiasta kysyimme Suomen metsämuseolta http://www.lusto.fi/ , ja heiltä saimme kattavan vastauksen:
Yhtään tutkimustietoa asiasta ei löydä, mutta asiaa on tiedusteltu aiemmin Pohjois-Suomesta vanhoilta toimihenkilöiltä ja metsätyömiehiltä.
Jätkät eli hakkuutyömiehet ovat polttaneet metsässä töiden lomassa ja ruokia valmistellessa kuivaa Lapin keloa eli pystyyn kuollutta hidaskasvuista kuivaa mäntyä iät ja ajat. Kelohonkaa käytettiin myös ns. yöpuuna -> käydä yöpuulle, valmistella asento eli makuupaikka ja tehdä paksuista kelotukeista koko yön palava nuotio, yleensä rakovalkea. Lyhytaikaisia valkeita on sytytetty pystypuiden kylkiin niitä edes kaatamatta, ja varmaankin juuri tästä perinteestä jätkänkynttiläkin on saanut mallinsa.
Kun moottorisahat alkoivat yleistyivät -50-luvun alusta metsätöissä, oli helppoa sahata polttopuita. Käsittääkseni tässä vaiheessa on alkanut jätkänkynttilöiden sahaus. Kuka, koska ja missä oli ensimmäinen jätkänkynttilän tekijä jäänee historian hämärään ikuisiksi ajoiksi. Melkoisen varmaa on kuitenkin, että käsisahoilla ei jätkänkynttiläöitä sahattu.
Vanhaa työmiesten kertomaa on, että pölkky pystytettiin hankeen ja sahattiin pystysuunnassa halki ristiin sytytyksen helpottamiseksi. Sahattuun rakoon laitettiin vastikään sahattuja pitkiä moottorisahan lastuja, jotka kasteltiin päältä hieman bensalla. Pölkky syttyi halkiosta iloisesti ja paloi suhteellisen pitkään, riippuen puun paksuudesta ja sahausten määrästä.
Oma käsitykseni on, että jätkänkynttilä jalostui tästä pikku hiljaa kohden etelää ja työmiesten nuotiotyypistä kaiken kansan juhlavalkeaksi."
http://www.kysy.fi/kysymys/mitenmista-tehdaan-oikeaoppinen-jatkankynttila-ja-mika-kyseisen-palavan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632112Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51765Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2331250En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71930Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.57836Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki20832Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?105741Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38688- 19686
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93679