Onko sisarella mitään mahdollisuutta testamentin rikkomiseen?
Poikamiesveljen tekemä testamentti.
10
2549
Vastaukset
- Tahtotila
Pitäisikö olla?
Jos se on poikamiesveljen tahto niin miksi pitäisikään olla.
- Yhrääjä
Ei ole, ellei testamentissa ole muotovirhettä, tai todistettavissa että veli ei ole ollut sitä tehdessään täysissä järjissään, on painostettu tms.
- lkhlö
Ainahan lakia ja kohtuutta voi rikkoa, tai ainakin yrittää.
Mitäpä se aikuisen oma tahto siskolle kuuluu.- Osaton
Poikamies saanut talon erittäin edullisesti eikä ole tehnyt sen eteen muuta kuin myynyt metsää.
- Turha-itkeä-maito-maassa
Siinä tapauksessa sinun olisi pitänyt puuttua tilanteeseen silloin kun se oli ajankohtaista, eli kun vanhempasi siirsivät talon veljellesi (koska puhut edullisuudesta niin kyse oli luultavasti alihintaisesta kaupasta). Jos silloin hyväksyit kaiken tapahtuneen niin se on myöhäistä nyt. Omaisuus on ollut veljesi omaisuutta ja hän on saanut vapaasti päättää kenelle sen testamenttaa. Sisaruksilla ei ole lakiosaoikeutta.
- Nolo123
Turha-itkeä-maito-maassa kirjoitti:
Siinä tapauksessa sinun olisi pitänyt puuttua tilanteeseen silloin kun se oli ajankohtaista, eli kun vanhempasi siirsivät talon veljellesi (koska puhut edullisuudesta niin kyse oli luultavasti alihintaisesta kaupasta). Jos silloin hyväksyit kaiken tapahtuneen niin se on myöhäistä nyt. Omaisuus on ollut veljesi omaisuutta ja hän on saanut vapaasti päättää kenelle sen testamenttaa. Sisaruksilla ei ole lakiosaoikeutta.
"sinun olisi pitänyt puuttua tilanteeseen silloin kun se oli ajankohtaista, eli kun vanhempasi siirsivät talon veljellesi"
Väärin. Ei ap olisi voinut puuttua vanhempiensa toimiin näiden eläessä. Sen sijaan vanhempien kuoltua hän olisi saattanut esittää alihintaisen kaupan ottamista huomioon siihen sisältyvän lahjan osalta vanhemmalta saatuna ennakkoperintönä. - Osaton
Nolo123 kirjoitti:
"sinun olisi pitänyt puuttua tilanteeseen silloin kun se oli ajankohtaista, eli kun vanhempasi siirsivät talon veljellesi"
Väärin. Ei ap olisi voinut puuttua vanhempiensa toimiin näiden eläessä. Sen sijaan vanhempien kuoltua hän olisi saattanut esittää alihintaisen kaupan ottamista huomioon siihen sisältyvän lahjan osalta vanhemmalta saatuna ennakkoperintönä.Mitä tarkoitat ap ’turha ilkeä maito maassa
- Osaton
Nolo23
Mitä tarkoittaa vastauksessasi ap
Olisiko ap alkuunpanija, siis keskustelun aloittaja?
Ylipäätään avaukset täällä tuntuvat saavan Asterix-sarjakuvista tutun parantajajoukon parveilun avunpyytäjän ympärillä, jotka tarjoavat vaivan parannukseksi kaikkea mahdollista lähtien suonen iskennästä ja päättyen lepakon siivistä jauhetun pulverin sekoittamiseen lämpimiin hauteisiin, joita on pidettävä otsalla keskiyöstä alkaen, kunnes päivän kajo koittaa.
Huvittavaa tässä kaikessa on, että lähes pääsääntöisesti sekä avunpyytäjät että parantajat ovat samaa joukkoa, jotka vuoronperään heittelevät toisilleen teoreettisia kysymyksiä sapen eri värien vaikutuksesta ihmisen luonteeseen.
Ymmärrän, että monen kohdalla tässä on kyse leikistä. Mutta jos esimerkiksi perintökaari olisi kaiken siihen liittyvän oikeuskäytännön jälkeen niin ristiriitainen kuin täällä pyörivistä keskusteluista voisi päätellä, tuskin yhtäkään perinnönjakoa saataisiin valtakunnassa suoritettua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1931412
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138913- 85872
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?52801- 51758
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t253667Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä330629Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,8624Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk57619- 53594