Asiallista keskustelua kiitos.
Saiko akk hakemuksen liian myöhään?
Saiko akk hakemuksen liian myöhään?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Ei ollut koko hakemusta , jos saa reeniviikonlopusta samat rahat , kuin kisa vkl. Kisaviikonloppuja saa olla vaan 5/sarja . Nyt on vaan vedetty pässejä sarvista , organisaattorin toimesta
Paremmat rahat!
Hakemusta ei otettu edes käsittelyyn??? Promoottorin vihjailu ristiriidoista??? Mitä peliä siellä kulisseissa on nyt koko talvi harrastettu??? Eikös Promoottori itse istu sekä lajiryhmässä että kartingliitossa??? Miksi ajauduttu ristiriitoihin????
Ei taida liitossa kuule enää istua.. jos oikein muistelen niin ovi kävi.
Niin ei otettu sen takia , koska viikonloppuun oli jo yksi kisa. Mikä siinä on niin vaikeaa ymmärtää ??????????????????????
Ja mikä se yksi kisa on? Tuskin kukaan edes siihen kisaan osallistuis. koska siinä sarjassa ei oo harrastajia enää...
Sarjalle ei annettu enempää kilpailuviikonloppuja kuin 5 ettei Rotax ja SM-sarjat ole huonommassa asemassa. Politiikkaa. Kaksi kisaa samana viikonloppuna ei ole este paitsi jos kyseessä on IAME X30 sarja. Sarjaa yritetään tappaa tai vähintään haitata kaikin käytettävissä olevin keinoin.
Juuri noin.
Kiusa se on pienikin kiusa.
Kuka / mikä taho nyt kiusaa tekee ja yrittää tappaa Iamen? Ei luulisi olevan kovin vaikeaa neuvotella ajoissa kisakalenteria kuntoon jo talvella. Suomessa karting kaudessa on n. 20 viikonloppua johon voi kisoja anoa. Onko nuo riitapukarit istuneet edes saman pöydän ääressä yrittäen neuvotella asiasta???? Jos on ristiriitoja niihin on vaan löydettävä ratkaisu harrastajien eduksi, olkoonkin se sitten omaa etua ajatellen jonkinlainen kompromissi. Vaikuttaa ihan osaamattomuudelta ja jääräpäisyydeltä että tähän tilanteeseen on ajauduttu. Ei tämä nyt ainakaan harrastajia ja heidän yhteistyökumppaneita palvele. Ennemminkin tällä hetkellä hävettää tämä meininki....
Kalenterien pitää sopia myös KV - kisojen kanssa yhteen. Siinä on osasyy asiaan.
Kalenterin sopia? Arvosarjoissa kyllä, ok. Ymmärrän esim SM ja SMJ, mutta harrastajasarjassakin kisojen pitää sopia KV kalenteriin....???
AKK ei ottanut käsittelyyn lupahakemusta. Jos olisivat ottaneet ja kieltäneet, niin olisivat joutuneet perustelemaan päätöksensä. TAI sitten myöntämään.
Nyt kaikki vain arvailee mitä kasaa AKK hautoo ja yrittää peittää ja olla levittämättä ettei haju leviä...
AKK:n hyväveli -järjestelmä toimii uskomattoman tehokkaasti. Päätöksiä ei tarvitse perustella tai edes tiedottaa mistä päätetään tai keskustellaan. Tai ei tehdä päätöksiä ajoissa....
Jos joku on liian avoimesti jakamassa tietoa niin sovitaan uusi tiedotustapa ja avoimuus on poistettu. Uskomatonta touhua pakkojäsenyyden avulla.
Kyllä nämä x-miehetkin ovat vierailleet ulkomailla ja katselleet kuinka muut menee lujaa
Akk:n mielestä kaikki 250 kuskia/huoltajaa jotka ovat x30 luokan kannalla ovat väärässä!
Pitäiskö jonkun herätä todellisuuteen siellä Vantaalla!
Kisojen päällekäisyys ei ainakaan ole ongelma, sillä elokuussa RMC/X30 ovat samana viikonloppuna. Kovin on erikoista, että Lahteen ei X30 kisaa voitu antaa. Joku AKKsta voisi avoimesti avata miten tämä kalenterin rakentamisprosessi eteni. Näin ehkä saataisiin jonkinlainen ymmärrys asiaan ja luottamus takaisin toimintaa kohtaan.
Soita lajipäälikölle jos kiinnostaa
Ei ole töissä sanottiin akk:sta
Voidaan asia kääntää myös toisin päin. Laine promoottorina ja lajiryhmän jäsenenä voisi avata kokonaisuuden. Ei siis vain omaa mielipidettään joka hänen mielestään on ainoa oikea ja jota hän huutelee ympäriinsä vaan sen prosessin kuinka kilpailuja anotaan , kuinka on anottu, koska on anottu , kuka on anonut jne jne. ja myös julkistaa sen kuinka päivämääriä runkokalenteriin mulkattiin pitkin talvea. Vaikka se iame uskolliset teistä pahalta tuntuukin niin suomessa ajétaan muutakin.
Kyllä se on AKK joka vastaa kalenterista viime kädessä. Eli sieltä tulee aina ns. virallinen tieto/päätös. Suomessa ajetaan muutakin kyllä. Ja toivottavasti nekin sarjat olisivat elinvoimaisia jatkossa. Nyt näyttää melko vähäväkiseltä.
Niin ja nyt kun AKK sen teki niin sehän ei käy yhdelle sarjalle vaan pitää soveltaa omiaan.
Taitoo olla lahden fk vaikiat ajat kun perii harjoitus maksuista 40€ päivä tai ahneus .Ja pullikoi akk vastaa kilpailukalenterin suhteen .Jotta saisi rahhoo loppu metreillä purkutöitä varten. Kiitos ei tulla.
Lahden FKlla menee ihan hyvin, kiitos kysymästä.
Huomasitko, että ajoaika on molempina päivinä 9-20? Normaalisti radalla ei saa noin pitkään ajaa koskaan joten harjoitusmaksun korotus on ihan perusteltua. Älkää tulko jatkossakaan.
Jatkossakaan? Eihän siellä ajeta yhtään x kisaa muutenkaan? Kuka sinne ois siis tulossa? Sm kisat siellä toki muunmuassa on, mutta ei kauneinta ja mahtavinta.