Dji phantom 3 4k lentotilat

Djiphantom

Olisi tarkoitus ostaa itselle kyseinen kopteri on vähän ongelma nuiden lentotilojen kanssa että palaako kopteri automaattisesti takaisin "kotiin" noissa joka tilassa jos singnaali katkeaa?

Eikös kopteri pysy paremmin paikallaan tuossa p tilassa eli gbs tilassa vai mitä tilaa suosittelette

3

1567

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RC-pilotti

      Ei haittaa ollenkaa jos vaikka opettelee lennätyksen salat ensin. Tuossa on jo ihan tarpeeksi hukattavaa. Takaisin kotiin voi joskus olla todellakin kotiin. Virta ei välttämättä riitä siihen. Varsinkaan jos se sattuu laitehäiriön vuoksi olemaan jossakin siellä missä drone tehtiin. Noita on karannut osaajiltakin saati sitten aloittelioilta. Gyrot ja kiihtyvyysanturin auttavat lennonvakauksessa. GPS auttaa painakannuksessa takaisinkutsuna, mutta vain lento sinne kotiin joka on asetuksissa asetettu viimmeksi ja toivottavast asettunut. Ohjauslaitteet toimii varmasti pitemmälle kuin asennon pystyy näköyhteydellä hahmottamaan. Lennokki (perinteine) on huomattavasti hehpompi hahmotta jatkuvan liikkensä ja hitaan kääntymisen vuoksi liiankin kaukaa , mutta drone kääntyy paikallaan eikä siksi ole helpoimpia hahmottaa asennon suhteen ja on karkaamassa väärään suuntaan.

      Suosittelen GPS;n ohjelmoinnissa tarkkuutta ja lennätellä niin lähellä että näet varmasti asennon. Kannattaa liimata isoja selvästi havaittavia tarroja, ulokkeita, tai ledejä asennon havainnointiin. Valitset lennätys paikat huolella määräyksiä kunnioittaen. Yksin ei ole paras opetella lennättämistä vaan jos olisi joku joka on ennen lennättänyt aluksi ohjaanaan pääset paremmin ohi "sydenkuopista". Eikun drone hankintaan ja harjoituslentoja runsaasti.

    • Djiphantom

      Unohtui kertoa että itsellä on jo enestään kokemusta droneista ja ihan perinteisistä lennokeista puolitoistavuotta.

      Vaan nyt olisi tarkoitus hommata vähän laadukaampi kopteri ilmakuvaukseen

      • RC-pilotti

        Perusasiat kunnossa. Oikein hyvä. Tämä sivusto tuskin on paras syvällisemmän tiedon hakuun. Paras olisi tieten vertaiskäyttäjä, mutta kerhoja tai edes saman alan lennättäjiä tahdo löydyä samalta paikkakunnalta. Ainakaan helpolla. Netti tietenkin vääristää vielä ja toiminnan muistuttamaan enemmän salaseuraa eikä harrastajat tiedä toisistaan vaikka asuisivat samassa kerrostalossa. Lennokkikerho yksi hyvä. Harrastajat usein "sekakäyttäjiä" eivätkä siten ole sitoutuneet yhteen lajiin lentäviä. Vinkkejä ja ajatuksia saa silloin helpommin eikä kaikkea tarvitse opetella kantapään (lue tuhojen) kautta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      97
      4399
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3273
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2360
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1368
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      999
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      32
      996
    7. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      25
      990
    8. 153
      985
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      914
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      862
    Aihe