Miksi koira tekee näin?

Mieheni katsoo usein alakerrassa telkkaria illalla ja koira on hänen vieressä siihen asti kun mies nukahtaa. Tiedän että mies on nukahtanut kun koira tulee yläkertaan minun sängyn viereen nukkumaan kun olen hereillä. Se ei tykkää olla siellä kun mies nukkuu. Mistä tämä johtuu?
142379
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Jos se on paimensukuinen koira,se todennäköisesti oivaltaa,että enää ei miestäsi tarvitse vartioida,mies on turvassa.Se tulee sinun luoksesi kun olet vielä hereillä ja valvoo vaikka silmät raollaan sinua..voit nukahtaa rauhassa ja koira sen jälkeen.
Hyvää yötä.
.Näin meillä.,
Koira paimentaa,varjelee perhettä.

Äänestä
  • Ihana vastaus saattahaan se olla niin. Ei ole paimenkoira vaan cairnterrieri. Aamuyöstä se usein menee alakertaan omaan petiin...

    Äänestä

  • Ihanasti oivallettu, että kun ihminen nukkuu, hän on jotenkin paremmin turvassa kuin hereillä ollessaan. Oi kultsi!

    Äänestä

Onpa todella typerä keskustelu. Nukkukaa päänne selviksi ja olkaa hiljaa.

Äänestä

Älä välitä edellisestä kirjoituksesta, Ilkeitä ja pahansuopia , jollain tapaa häiriintyneitä ihmisiä on koiramaailmakin täynnä.

Äänestä
  • Hölmöt kommentit kannattaa sivuuttaa kokonaan eikä vastata niihin millään lailla. Häipyypähän nekin trollit pois

    Äänestä

  • "jollain tapaa häiriintyneitä ihmisiä on koiramaailmakin täynnä. "

    Ei niitä muualla olekaan. Koilapaltta on Tuomi24:n viihteellitin, kotka täällä on äänettä täytin latvalahoja koiluli-ihmitiä

    Äänestä

Minelaani keskustelee peilikuvansa kanssa. Eipähän ole ensimmäinen kerta.

Äänestä

Tietää, että nukkuva ei anna ruokaa, eikä rapsuta.

Äänestä
  • Näin se menee. Elukka on elukka.

    Äänestä

Miehesi puhisee, tai kursaa häititseväsi.Siksi jättää hänet ypöyksin yöksi.

Äänestä

Joo kyllä hän vähän kuorsaa ja jättää valot ja telkan päälle. Koira ei varmaan tykkää..mutta kyllä uskon että saattaa myös paimentaa ja varjella:)

Äänestä

Meillä toinen koirista käppänä/villis odottaa aina, että olemme molemmat ja iäkkäämpi koiramme menneet makuuhuoneeseen nukkumaan ja vasta sitten itse menee olohuoneeseen omaan tuoliin nukkumaan. Ja näin hän tekee aina. Mökillä ollessa nukkuu kansamme samassa huoneessa, mutta sinnekin tulee vasta kun olemme muut nukkumassa. Hän siis pitää huolen, että hänen laumansa on koossa ja kaikki hyvin. Sitten jos tulee ukkonen tai iso räjäytys jossain, lumet talvella katolta, niin ei ole syytä vahtia meitä, vaan tulee väliimme rauhoiteltavaksi. Ja ei sitten siirrykään koko yönä pois.

Äänestä
  • Tuuikkaako yöllä molempia?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jul1aa kirjoitti:

Mieheni katsoo usein alakerrassa telkkaria illalla ja koira on hänen vieressä siihen asti kun mies nukahtaa. Tiedän että mies on nukahtanut kun koira tulee yläkertaan minun sängyn viereen nukkumaan kun olen hereillä. Se ei tykkää olla siellä kun mies nukkuu. Mistä tämä johtuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu