Polvikipu joka jatkunut muutaman viikon ajan

PolvestaHuolissaan

Osaako joku sanoa mistä tällainen polvikipu voi johtua joka tuntuu polven sisäsyrjällä sellaisena inhottavana kuumotuksena ja välillä polvi on kävellessä kipeä juuri siitä polvilumpion vierestä sisäreiden puolelta. Olen kyllä perjantaina menossa ortopedille ja pelottaa kauheasti että onko polvesta mahdollisesti mennyt jotku ristisiteet poikki vai onko tämä jotain kierukka vaivaa?

En mielestäni muuten ole polveani satuttanut mitenkään pahemmin paitsi joskus tein sellaisen aika äkkinäisen yhdellä jalalla ylös nousun sohvalta ja olin kuulevinani jonkun poksahduksen polvesta. Oikeastaan juuri mitään kipua ei tuon tilanteen jälkeen ilmennyt, ehkä lievää kuumotusta ja pientä turvotuksen tunnetta?

Minulla oli samanlaista vaivaa jo toissa talvena ehkä noin kuukauden ajan mutta se parani itsellään eikä vaivannut ollenkaan vuoteen kunnes nyt taas tein tänä vuonna samantapaisen yhdellä jalalla ylös nousun (älkää kysykö miksi tein) ja nyt on ollut jonkinasteista kipua polven ulkosyrjällä jo noin 5 viikkoa. Välillä se ei oikeastaan vaivaa käytännössä lainkaan mutta välillä taas tuntuu pistävää kipua kävellessä mainitsemassani kohdassa. Voisiko kyse parhaassa tapauksessa olla vain jostain nivelsiteiden venähdyksestä joka paranee levolla ja välttämällä enää tekemästä tuollaisia liikkeitä? Pystyn kuitenkin melko hyvin kävelemään mutta kyllä sitä silti väistämättä varoo sitä polveaan ja kävelee hieman nilkuttamalla.

En ole koskaan ollut missään kovin isoissa leikkauksissa ja senpä takia asia huolestuttaa jos sieltä on vaikka sivuristisiteet mennyt kokonaan poikki. Vai olisko se kipu siinä tapauksessa niin helvetillistä ettei sitä pystyisi kävelemään ollenkaan ja varaamaan painoa jalan päälle?

No kaippa tuo asia siellä ortopedin vastaanotolla pitäisi selvitä mutta pelottaa aikalailla mikä on tuomio.

1

658

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PolvestaHuolissaan

      Kävin tänään Ortopedillä ja sellaista vahvasti epäili kuin Polven nivelkalvopoimun paksuuntuma. Onko siis kyse periaatteessa pahasta rasitusvammasta joka saattaa parantua itsellään tai polven jumppaamisella ettei tarvisi mennä leikkaukseen. Hieman kyllä epäili myös että polvikierukka siellä saattaa vihoitella ja suositteli magneettikuvausta siis laittoi jo lähetteen.

      En tiedä kummasta tässä nyt pitäisi enemmän olla huolissaan tuosta mahdollisesta polvikierukasta vai tuosta polven plica-vammasta? Magneetissahan se vasta lopullisesti selviää mistä on kyse vai onko molemmista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      134
      1437
    2. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      88
      1262
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      81
      756
    4. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      28
      697
    5. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      11
      690
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      553
    7. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      19
      545
    8. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      45
      530
    9. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      32
      515
    10. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      115
      509
    Aihe