Osaako joku sanoa mistä tällainen polvikipu voi johtua joka tuntuu polven sisäsyrjällä sellaisena inhottavana kuumotuksena ja välillä polvi on kävellessä kipeä juuri siitä polvilumpion vierestä sisäreiden puolelta. Olen kyllä perjantaina menossa ortopedille ja pelottaa kauheasti että onko polvesta mahdollisesti mennyt jotku ristisiteet poikki vai onko tämä jotain kierukka vaivaa?
En mielestäni muuten ole polveani satuttanut mitenkään pahemmin paitsi joskus tein sellaisen aika äkkinäisen yhdellä jalalla ylös nousun sohvalta ja olin kuulevinani jonkun poksahduksen polvesta. Oikeastaan juuri mitään kipua ei tuon tilanteen jälkeen ilmennyt, ehkä lievää kuumotusta ja pientä turvotuksen tunnetta?
Minulla oli samanlaista vaivaa jo toissa talvena ehkä noin kuukauden ajan mutta se parani itsellään eikä vaivannut ollenkaan vuoteen kunnes nyt taas tein tänä vuonna samantapaisen yhdellä jalalla ylös nousun (älkää kysykö miksi tein) ja nyt on ollut jonkinasteista kipua polven ulkosyrjällä jo noin 5 viikkoa. Välillä se ei oikeastaan vaivaa käytännössä lainkaan mutta välillä taas tuntuu pistävää kipua kävellessä mainitsemassani kohdassa. Voisiko kyse parhaassa tapauksessa olla vain jostain nivelsiteiden venähdyksestä joka paranee levolla ja välttämällä enää tekemästä tuollaisia liikkeitä? Pystyn kuitenkin melko hyvin kävelemään mutta kyllä sitä silti väistämättä varoo sitä polveaan ja kävelee hieman nilkuttamalla.
En ole koskaan ollut missään kovin isoissa leikkauksissa ja senpä takia asia huolestuttaa jos sieltä on vaikka sivuristisiteet mennyt kokonaan poikki. Vai olisko se kipu siinä tapauksessa niin helvetillistä ettei sitä pystyisi kävelemään ollenkaan ja varaamaan painoa jalan päälle?
No kaippa tuo asia siellä ortopedin vastaanotolla pitäisi selvitä mutta pelottaa aikalailla mikä on tuomio.
Polvikipu joka jatkunut muutaman viikon ajan
1
657
Vastaukset 1
- PolvestaHuolissaan
Kävin tänään Ortopedillä ja sellaista vahvasti epäili kuin Polven nivelkalvopoimun paksuuntuma. Onko siis kyse periaatteessa pahasta rasitusvammasta joka saattaa parantua itsellään tai polven jumppaamisella ettei tarvisi mennä leikkaukseen. Hieman kyllä epäili myös että polvikierukka siellä saattaa vihoitella ja suositteli magneettikuvausta siis laittoi jo lähetteen.
En tiedä kummasta tässä nyt pitäisi enemmän olla huolissaan tuosta mahdollisesta polvikierukasta vai tuosta polven plica-vammasta? Magneetissahan se vasta lopullisesti selviää mistä on kyse vai onko molemmista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän531087Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll231069Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514842- 50824
- 46735
- 37659
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181615Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan62609Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘38562