Polvikipu joka jatkunut muutaman viikon ajan

PolvestaHuolissaan

Osaako joku sanoa mistä tällainen polvikipu voi johtua joka tuntuu polven sisäsyrjällä sellaisena inhottavana kuumotuksena ja välillä polvi on kävellessä kipeä juuri siitä polvilumpion vierestä sisäreiden puolelta. Olen kyllä perjantaina menossa ortopedille ja pelottaa kauheasti että onko polvesta mahdollisesti mennyt jotku ristisiteet poikki vai onko tämä jotain kierukka vaivaa?

En mielestäni muuten ole polveani satuttanut mitenkään pahemmin paitsi joskus tein sellaisen aika äkkinäisen yhdellä jalalla ylös nousun sohvalta ja olin kuulevinani jonkun poksahduksen polvesta. Oikeastaan juuri mitään kipua ei tuon tilanteen jälkeen ilmennyt, ehkä lievää kuumotusta ja pientä turvotuksen tunnetta?

Minulla oli samanlaista vaivaa jo toissa talvena ehkä noin kuukauden ajan mutta se parani itsellään eikä vaivannut ollenkaan vuoteen kunnes nyt taas tein tänä vuonna samantapaisen yhdellä jalalla ylös nousun (älkää kysykö miksi tein) ja nyt on ollut jonkinasteista kipua polven ulkosyrjällä jo noin 5 viikkoa. Välillä se ei oikeastaan vaivaa käytännössä lainkaan mutta välillä taas tuntuu pistävää kipua kävellessä mainitsemassani kohdassa. Voisiko kyse parhaassa tapauksessa olla vain jostain nivelsiteiden venähdyksestä joka paranee levolla ja välttämällä enää tekemästä tuollaisia liikkeitä? Pystyn kuitenkin melko hyvin kävelemään mutta kyllä sitä silti väistämättä varoo sitä polveaan ja kävelee hieman nilkuttamalla.

En ole koskaan ollut missään kovin isoissa leikkauksissa ja senpä takia asia huolestuttaa jos sieltä on vaikka sivuristisiteet mennyt kokonaan poikki. Vai olisko se kipu siinä tapauksessa niin helvetillistä ettei sitä pystyisi kävelemään ollenkaan ja varaamaan painoa jalan päälle?

No kaippa tuo asia siellä ortopedin vastaanotolla pitäisi selvitä mutta pelottaa aikalailla mikä on tuomio.

1

610

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PolvestaHuolissaan

      Kävin tänään Ortopedillä ja sellaista vahvasti epäili kuin Polven nivelkalvopoimun paksuuntuma. Onko siis kyse periaatteessa pahasta rasitusvammasta joka saattaa parantua itsellään tai polven jumppaamisella ettei tarvisi mennä leikkaukseen. Hieman kyllä epäili myös että polvikierukka siellä saattaa vihoitella ja suositteli magneettikuvausta siis laittoi jo lähetteen.

      En tiedä kummasta tässä nyt pitäisi enemmän olla huolissaan tuosta mahdollisesta polvikierukasta vai tuosta polven plica-vammasta? Magneetissahan se vasta lopullisesti selviää mistä on kyse vai onko molemmista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      157
      8362
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      442
      7469
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      74
      3844
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      151
      3551
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      112
      3009
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      51
      2607
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2026
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1863
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      36
      1684
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1530
    Aihe