Paikantimet

koiranseuraaja

Onko mitään kokemuksia miten Yepson GPS paikannin toimii koiralla metsäolosuhteissa.
Mitä huonoa esim. Trackeriin ja BParkiin verrattuna. Millaiselle karttapohjall e saa paikannuksen?
Hinta on Yepsonissa ainakin ylivoimaisesti edullisempi kuin muissa,

3

1219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eräveikko

      Toimii jos ei aina tarvitse olla koiran sijainti metrilleen ja sekunnilleen tiedossa.Käyttää googlemapsin karttaa.Mitä tiheämpi paikannustarve niin sitä enemmän syö paikantimen virtaa ja maksaa enemmän.Vähäisellä paikannustarpeella ok.Ei sovellu aktiiviseen metsästyskäyttöön.Siihen parempia,mutta myös kalliimpia laitteita.Mm b bark,garmin,tracker,ultra point jne.Jokaisella merkillä vannoutunut käyttäjäkunta.Omat kriteerit olivat akun kesto,toimintavarmuus heikossa kentässä,koiran turvallisuus eli etäkytkennällä huomio valon ohjaus,säänkestävyys ja laitteen koko ja helppokäyttöisyys maastossa.Ja laitteen huolto ja varaosien saanti.EI ole vielä tarvinnut korjailla.kop kop..

    • beaglepanta

      Kuinka usein siis tuo Jepson antaa paikannustiedon ja miten tarkasti. Ajattelin Beaglelle joka ajaa kohtalaisen pienellä alalla, en itse asiassa pidä sitä enää metsästyksenä kun jollain parin sekunnin paikallistamisella seurataan nopeaa ajokoiraa. Sama kun jostain tarhasta teurastaisi elukan, ei mitään mahdollisuutta jäniksellä.
      Jossain vaiheessa se koira kuitenkin olisi hyvä löytää jos se menee kauemmaksi eikä ääntä kuulu.
      Tarkoitushan on löytää koira tarvittaessa eikä käyttää sitä metsästyksen apuna, lieneekö edes ihan laillista jos aletaan tarkasti tutkimaan. Löytyihän se koira vanhalla radiosuuntatutkallakin, mikä oli luxusta siihen aikaan kun ne tulivat markkinoille. Aloiteltiin hommat nimittäin ilman mitään, tarpeeksi evästä ja lämmintä mukaan kun yötä myöten päästiin kotiin!

    • Tapar

      Tyypillisesti rodusta riippumatta hyväkin ajokoira on jäniksen perässä minuuttikaupalla. Se paikantaako panta parin sekunnin vai minuutin viiveellä ei siis oikeastaan kerro käytännössä lainkaan siitä missä se jänöjussi juuri sillä hetkellä. Jos karttapohjaan jää jälki, ja jos oma sijainti näkyy samassa karttapohjassa, on jäniksen mahdollisuudet oikeastaan aika samat riippumatta käytetystä paikannuslaitteesta.

      Yepzonista tai vastaavista minulla ei ole kokemusta, mutta harkitsin itsekin sitä ja muita satasen paikantimia kun piti haravatutka vaihtaa johonkin muuhun. Nyt käytössä on Garmin Astro ja ei ole kyllä hetkeäkään kaduttanut, vaikka rahaa toki joutui pulittamaan reilusti enemmän. Suoraa vertailua en valitettavasti osaa tehdä kun Yepzonista ei ole oikeaa kokemusta.

      Noilla ns. oikeilla koiratutkilla on muutamia etuja metsästyskäytössä:
      - Tiheämmän paikannustarkkuuden takia näkee jäljestä onko koira hakemassa ilman selvää jälkeä, ajossa, hukalla, vai haussa tuoreella jäljellä (tyyliin perslähtö kohta).
      - Monessa tutkassa on haukkutunnistin ja/tai mahdollisuus kuunnella koiraa. Beaglekin kyllä ajaa kauemmaksi kuin mitä sen haukku kuuluu.
      - Yllättävän usein metsästystilanteessa sitä haluaa tietää vähän tarkemmalla tasolla millaisessa maastossa se koira ajaa (korkeuskäyrät, ojat/purot, kivet ja kivikot jne.). Google-kartta kertoo vain summittaisen paikan.
      - Luultavasti kaikkiin metsästystutkiin saa kartalle tallennettua haluamiaan pisteitä, vaikkapa hyvän passipaikan, supikoiran luolan, kaadon tms. Myös metsästyalueiden rajat saa laitettua tutkiin. Yepzoniin ja vastaaviin ei käsittääkseni saa.
      - Ainakin jotkin noista alle satasen paikantimista eivät näytä koiran kulkemaa reittiä lainkaan. Eli koiran sijainti näkyy kartalla vain sillä hetkellä kuin siihen ottaa yhteyttä. Oikeat tutkathan näyttävät kartalla täsmälleen sen koiran kulkeman reitin vaikkapa parin tunnin ajalta, mikä on jäniksen metsästyksessä todella hyödyllinen ominaisuus (jos samalla alueella metsästää vuosia, niin ne jäniksen lenkit toki alkaa muutenkin tuntemaan).
      - Oikeisiin tutkiin saa usien laitettua jonkin hälytysalueen, esimerkiksi jos metsästysalueella on vilkasliikenteinen tie, voi sen rajata siten, että alkaa hälyttämään jos koiraa lähestyy sitä.
      - Samaa karttaa ja ohjelmistoa, tai Garminin tapauksessa koko laitetta, voi käyttää omaan paikantamiseen ja suunnistamiseen.
      - Jopa täällä Pirkanmaan alueella on metsää, jossa matkapuhelinverkko on aika heikko. Kuvittelisin, että oikeat metsästystutkat pystyvät suuremman antenninsa ansiosta toimimaan heikommankin verkon alueella. Myös GPS-signaali lienee parempi noissa oikeissa tutkissa.
      - Oikeissa tutkissa on usein valot, jotka saa parhaimmillaan jopa etänä päälle. Kätevä ominaisuus kun päivä venyy.
      - Yepzon markkinoidaan olevan iskun- ja roiskeenkestävä. Riittääköhän toi roiskevedenkestävyys metsästyskäyttöön? Tosin kai siihen aika helposti jonkin lisäsuojan saa laitettua.

      Jos haluat paikantaa koiran päivän päätteeksi, on Yepzon varmasti ihan pätevä peli, suunnilleen sellaiseenhan se on tehtykin. Jos taas haluat paikantaa koiraa metsästyksen aikana, kannattaa harkita noita siihen tarkoitukseen tehtyjä laitteita. Käytettyjä metsästystutkikina saa lähes Yepzonin hinnalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

      Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
      Kotimaiset julkkisjuorut
      354
      1411
    2. Minkä ikäistä ikävöit?

      Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
      Ikävä
      74
      1385
    3. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      310
      1150
    4. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

      Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
      Haapavesi
      46
      1077
    5. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

      Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
      Maailman menoa
      231
      894
    6. Aika pieni se on

      Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
      Haapavesi
      31
      892
    7. vinkki miehille

      Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
      Ikävä
      163
      868
    8. Kiitos siitä

      Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
      Ikävä
      40
      835
    9. Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa

      Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso
      Tv-sarjat
      20
      807
    10. Pelekäätkönä mua?

      Älä turhaan. 😘 Unohdetaan säät ja ilmat ja muut turhat lätinät tai jos välttämättä haluat niistä keskustella, niin te
      Ikävä
      42
      804
    Aihe