Hankimme vuonna 2007 Puustellin keittiön. Osa keittiön kaappien ovista on korkeakiiltoisia valkoisia. Ymmärrän kyllä, jos oviin tulee kolhuja, mutta kun ovista lakkapinta rapisee pois, mielestäni se on jo laatuvirhe. Lisäksi ovet ovat muuttuneet virtsankeltaiseksi ala-laidastaan. Tiskikaapin ovi turpoaa, sisäpuolelta, koska se on koko ajan kosteudelle altis. Tiskikaapin tippa-altaan kannakkeet pettivät jo vuosia sitten. Lasiovet metallikehyjksin sentään ovat vielä kasassa.
Sivuillaan Puustelli mainitsee: "Puuovien valmistus kertoo puuseppäperinteiden säilymisestä tehtaallamme. Puustelli-laadusta kertoo sekin, että asiakkaistamme huikeat 93% on tyytyväisiä toimintaamme**. Teemme intohimoisesti töitä yltääksemme yhä parempaan suoritukseen. Haluamme tarjota asiakkaillemme vain parasta."
Vai parasta. Jos keittiö maksaa 20 000 euroa ja kestää vain 10 vuotta, onko se parasta laatua?
Asiakaspalvelusta sanottiin, että viekää ovet maalattavaksi. Ei kuulemma ole aihetta reklamaatioon. Olisi kiinnostavaa tietää, onko muilla vastaavia kokemuksia?
Sivuilla vielä kehutaan:" Puustellin kuluttajakaupan keittiökalusteiden toimivuustakuu on jopa 30 vuotta. ". Tuo takuu kuulemma koskee vain saranoita. Mitä saranoilla, jos ei ole oviakaan? Kyllähän tuo laatustandari pitää, jos reklamaatioita ei oteta lainkaan huomioon.
Puustellinkeittiöt laatuako?
2
169
Vastaukset
- ainanehuijaa
Ota ovet irti, vie automaalaamoon, maalauta uudelleen korkeakiiltoisiksi valkoisiksi ja lähetä lasku Puustellille - maksavat tai eivät, mutta ainakin saavat palautetta.
- Anonyymi
Puustellille on kuulkaa ihan turha reklamoida. Meille myytiin aivan väärän kokoiset hyllyt ja mikään mitta ei pitänyt paikkaansa. Missään vaiheessa ei haluttu kisko kiinnityksiä ja missään kuvissa niitä ei ollut, mutta lähetyksessä muuta ollutkaan. Lisäksi hyllyt taipui jo pienestäkin painosta.
Reklamoitiin ja kauppias Kuopiossa loukkaantui asiasta, kun menin laatua moittimaan. No sovittiin, että toimittavat leveämmät hyllyt, mutta toimittivat vielä kapeammat. Uusi reklamaatio ja sitten kauppias olikin sitä mieltä, että alkuperäinen oli oikein ja he ei enää jaksa säätää ja kun me ei osata asentaa niin heiltä tulee lisähinnasta asentaja.
Eli välttäkää Kuopion kauppaa, suunnitelija mittaa miten sattuu ja kauppias vähät välittää laadusta. Vertasin, että samat jopa paremmat hyllyt olisi saanut viides osalla hinnasta muualta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain14310278Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-729843Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1056839Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2135288- 1734999
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1563838- 822681
- 1702641
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1662481- 582302