Aikeissani olisi perustaa pienen ryhmän käyttöön "visuaalinen Excel-arkisto".
Itse arkisto hakusanoineen perustuu siis perus-Excelille, mutta "visuaalisen puolen" toteutus tulisi olemaan Excelin Kommenttikentän varassa. Tarkemmin, jos joku etsii esim. "pääteholkki" -hakusanaa, näytettäisiin solua, jonka Kommenttikenttään olisi dokumentoitu tarkemmat tiedot pääteholkista/-holkeista, sekä lisäksi kuvat niistä.
Eli, miten upotan Kommenttikenttään kuvan tai kuvia? tämä tieto riittäisi toistaiseksi.
Kiitos!
visuaalinen Excel-arkisto
9
411
Vastaukset
- pääsy
Suosittelen tuohon käyttöön esim. Accessia.
- visuaalihakija
Joo, tuokin on käväissyt mielessäni, mutta en ole Accessiin perehtynyt, eli Exceli olisi luontevampi, kun sitä hallitsen paremmin.
- Sammapåhär
https://keskustelu.suomi24.fi/t/9116571/kuvan-lisaaminen-soluun
Tuolla keskustelu, jossa ohjeita miten lisätä kuva kommenttiin.- visuaalihakija
Hei, tänks, tällä sain kuvan Kommenttikenttään! Hyvä juttu. Vielä olisi tarpeen pieni yksityiskohta, eli miten saan kuvan yläpuolelle tyhjän alueen tekstille, eli tässä tapauksessa niille kommenteille? Nyt teksti ja kuva on samalla alueella, eli teksti sekoittuu kuvaan.
Lueskelin lisää, siellä oli Kunden juttu, mitä lisäarvoa tällä koodilla saa? Ihan mielenkiinnosta utelen, ennen kuin kokeilen.
kunde
4.6.2010 6:41
taulukon moduuliin...
muuta kuvien polku ja tiedostotyyppi sekä kuvan koko sopivaksi
nyt lisää kuvat sarakkeen A soluihin
Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
On Error Resume Next
If Not Intersect(Target, Range("A:A")) Is Nothing Then
If Not Target.Comment Is Nothing Then
Target.Comment.Delete
End If
Target.AddComment
Target.Comment.Shape.Fill.UserPicture "C:\" & Target & ".jpg"
Target.Comment.Shape.Height = 200
Target.Comment.Shape.Width = 200
End If
End Sub
- Sammapåhär
Koetin löytää netistä, onnistuuko kuvan ja tekstin erottaminen, mutta en löytynyt. Paras ehdotus minkä löysin, oli että alkuperäiseen kuvaan tehdään jo valmiiksi tekstilaatikko, vaikka kuvan ylälaitaan johon sitten jäisi kommenttiteksti näkyviin tai kirjoitetaan jo valmiiksi siihen haluttu teksti ja poistetaan kommenttiteksti kokonaan.
- visuaalihakija
Joo tänks, mietin itsekin jotain tekstilaatikkoa, mutta luulen, että toteutan tekstin vain eri värisellä hyvin erottuvalla värillä -toistaiseksi.
- Kundepuu
Tee lista missä 3 saraketta
Tuote, kuvaus ja kuvan nimi
Tee sitten haku kuvaukselle ja liitä se sitten kommenttiin samoin kuin kuvan nimikin ( ei tehty koodiin nyt)
helppo fiksata tosta...
Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
On Error Resume Next
If Not Intersect(Target, Range("A:A")) Is Nothing Then
If Not Target.Comment Is Nothing Then
Target.Comment.Delete
End If
Target.AddComment
With Target.Comment.Shape.TextFrame.Characters.Font
.ColorIndex = 3
.Size = 12
.Name = "Arial Black"
End With
' tähän tuotteen kuvaustiedot haun tuloksella
Target.Comment.Text Text:="Tietoja:" & Chr(10) & "Pultin pituus 100 mm" & Chr(10) & "halkaisija 8 mm"
' tähän lisäkoodi kuvienhaulle tai sitten teet alsvetovalikon tuotteille ja käytät sitä kuvienlähteenä, jolloin ei tarvitse lisätä mitään...
Target.Comment.Shape.Fill.UserPicture "C:\" & Target.Text & ".jpg"
Target.Comment.Shape.Height = 400
Target.Comment.Shape.Width = 400
End If
End Sub
Keep EXCEling
@Kunde- visuaalihakija
Hei kiitos Kundepuu, pitää tutustua tuohonkin.
Palaan kommentoimaan, jos vaikuttaa toimivalta.
- MitenOlisiFormi
Ei pompsahda esille yhtä näppärästi kuin kommentti, mutta saisi näytettyä aika vapaasti sekä kuvia että tekstiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2215071
- 383398
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.352918Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1412783- 252448
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.682276Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää192178Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?311820Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s411762Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.831438