Kävin runsaat kymmenen vuotta sitten optikolla ihan normaalissa näkötarkastuksessa, koska minulla särki usein päätä ja silmät rasittuivat. Olin tuolloin 13,5 -vuotias. Optikko määräsi minulle 1,5 vahvuiset lukulasit, ja ne lasit auttoivatkin minua pari vuotta, joissain tilanteissa. Mutta näillä laseilla ei nähnyt kauas yhtään mitään ja kun kysyin mahdollisuutta kaksiteholaseihin, optikko vain naureskeli ja sanoi, että tuon ikäiset ei tee mitään 2-teholaseilla. No sitten lukioiässä lakkasin kokonaan käyttämästä laseja, kun näin niillä huonommin loppujen lopuksi joka etäisyydelle. Sitten aloin taas aika ajoin kärsiä päänsärystä ja silmäongelmista. Lopulta yliopistossa en enää pystynyt olemaan luennoilla kunnolla ja menin uudestaan optikolle. Mikä olikaan tulos! Todettiin hajataitto ja sain viimein sellaiset lasit, joilla näkee KAUAS JA LÄHELLE. Lasien vahvuus vain 0.75, mutta hyvin näkee. Miksi nuorempana minua ei uskottu tai tutkittu tarkemmin? Turhaan käytin liian vahvoja laseja, enkä silti nähnyt kunnolla kuin vain ihan lähelle.
Optikko tutki näön huonosti
4
401
Vastaukset
- Mielensäpahoittajat
Että runsaat kymmenen vuotta samoilla laseilla..., ehkä toinen käynti parin kolmen vuoden päästä olisi jo selventänyt asiaa ja tarvittaessa silmälääkärin tekemänä, jos ei optikolla sattunut kohdallaan.
Ja koska näkö testatessa laitetaan erilaisia linssejä eteen, niin ihan itsehän sinä olet kertonut millä linssillä näkyy ja paremmin vain huonommin kuin niillä edellisillä testilinsseillä. Ja kaksitehot on 70-lukua, ne on nykyään monitehot... jossa vahvuus vaihtuu liukuvasti. - Hölmistynyt
Niin siis kävin kyllä lukiossa uudelleen optikolla ja silloin en käyttänyt laseja, enkä tarvinnutkaan. Vasta yliopistossa hommasin sitten uudet lasit. Ihmettelen vaan kun Optikko melko pienellä vaivalla laittoi 1,5 linssin lasit siihen ja kyllä !!! itse valitsin ne lasit kun niillä näki hyvin, siihen yhteen kohtaan. Sitten koulussa vasta huomasin ettei näekään taululle samoilla laseilla. Ja ne oli minun ensimmäiset lasini eikä meidän perheestäkään kellään ollut laseja. Eipä ollut käsitystä siitä että minkälaisia laseja on olemassa mihinkin tarkoitukseen. Tulipa vaan mieleen kun nykyisillä laseilla näkee niin hyvin, että olisiko silloinkin voinut jo nähdä vielä paremmin.
- ohigoaighao
Optikko sitä ja optikko tätä... Käykää oikealla silmälääkärillä.
- Tyytyvainen
Olen käyttänyt laseja yli viisikymmentä (50 ! ) vuotta.
Olen sitä mieltä, että optikolta nimenomaan olen saanut aina näppärästi parhaat lasit. He ovat koulutettu siihen hommaan. Silmälääkärini useinkin ovat enemmän tai vähemmän laiskoja paneutumaan lasivahvuuksiini. Kaikki käy hitaasti ja tahmoo. Optikot taas jaksaa väännellä ja käännellä linssejä niin kauan, että tulee varmasti oikeat arvot ja cylinterit akselilla oikein.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1214580Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv692642Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?801675Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91156- 66872
- 45865
- 21863
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu120833Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N67817Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50789