ostan muutaman kuukauden päästä uuden kissan, ragdollin. asun siis jo omillani mutta minua ärsyttää kovasti kun isäni on allerginen kissoille ja haluisin kovasti käydä kissani kanssa perheeni luona... isäni saa inhottavia allergiaoireita. isäni ei käytä antihistamiinejä eikä haluakkaan koska hänellä muita lääkityksiä.. mietin että eikö ole olemassa mitään shampoota esimerkiksi joka poistaa kissan hilseilyn tai siis vähentää allergeenejä... sori en oikeest tiiä vielä mitään näistä.. mikä nyt onkaan kyllä varmasti ymmärrätte mitä tarkoitan.. tietenkin sitä ei saa pysyvästi pois mutta jos pesis kerran viikossa? haluisin että allergiaoireet lievittyis.. eikö ole mitään shampoota keksitty?? vai enkö ole vaan löytänyt.. joku mikä voisi lievittää ihmisen allergiaoireita..
enkä usko että siedätyshoito auttaa..
eikä ole iso ongelma koska itse en ole allerginen ja minun kissa on ettei tarvii pois antaa.. mutta haluisin kuitenkin pitää kissaani porukoitteni luona kun menen heidän luokseen viikoksi..
en typeriä kommentteja!!
enkä usko että siedätyshoito auttaa..
eikä ole iso ongelma koska itse en ole allerginen ja minun kissa on ettei tarvii pois antaa.. mutta haluisin kuitenkin pitää kissaani porukoitteni luona kun menen heidän luokseen viikoksi..
en typeriä kommentteja!!
Vastaukset 10
Vanhimmat
allergenius,+ruotsalainen+merkki..+saa+koirille+ja+kissoille+shampoon+tai+suihkeen.
”
Auttaa+helpottamaan+ihmisten+allergiaoireita.+Erityisesti+koirille+suunniteltu+shampoo.+Voidaan+käyttää+myös+kissoilla+tai+muilla+lemmikeillä.+Vähentää+allergeeneja+jopa+90+%,+ravitsee+ja+kosteuttaa+ihoa,+hajusteeton.+Mitä,+jos+voisit+elää+lemmikkisi+kanssa+täyspäiväistä+elämää+ilman+allergisia+oireita?+Kokeilemisen+arvoinen!”+
tilasin+tuotteen+ja++oireet+lieveni+kyllä+jo+muutaman+pesun+jälkeen!!+
ehdottomasti+suosittelen+kokeilemaan..+saa+suomesta+joistain+eläinkaupoista+mutta+koska+niin+uusi+tuote+niin+menee+jonkin+aikaan+että+tulee+isompiin+eläinkauppoihin.+odotan+innollani+kun+musti+ja+mirriin+tilaavat+kyseiset+shampoot.+
suosittelen+lämpimästi+koira+ja/tai+kissa+allergisille!
kannattaa+kokeilla+jos+isäs+oireet+lievenis+näillä+tuotteilla!
eikä ole mikään höpö juttu... ihan luotettava tuote on!
jos otat elukan. ota se omaksi harmiksesi. äläkä vie sitä kattia paikkoihin, missä ihmisten terveys joutuu siitä koetukselle.
no sepä just kun porukat haluis myös että mun kissa kävis siellä ja pystyis olemaan.. pitäis vaan mun odottaa jos faija rupeis sitten ottaa antihistamiineja.. ja olen kuitenkin tietyn ajan porukoitten luona opiskelun takia ja niille ihan fine kun ehdottivat että katti tulis mukkaan..
Liika pesu on pahaksi turkille sekä iholle, kerran viikossa on hieman liikaa.
Kissan peseminen on eläinrääkkäystä!!!!Meillä on ollut usein allergisia yövieraita, ovat osanneet lääkitä itsensä, koska tietävät, että meillä on kaksi kissaa.
Voi, ehkä olis kannattanut ottaa villakoira.Ne on paremmin siedettyjä allergisillekkin.Eivät karvasta, ja voi trimmata lyhyeksi ni olis tosi siisti.Et olis kannattanut tietty miettiä asiaa jo ennen kissan ottoa.Koira on myös siitä kiva, kun tykkäävät enemmän reussata, ja voi ottaa lenkeille, luontopoluille mukaan.
Mutta, jos nyt kokeilet sen kissan viemistä.Ni älä ainakaan syytä isääs, jos hän allergian takia pyytää kissaa poistumaan.Ei allerginen voi itse asiaan vaikuttaa, joten riitely ei auta, pahentaa vasn asiaa.Kurjaa jos kissasta tulee riitelyn aihe, tai se estää kyläilysi.Kissankarvoja jne on aina vaatteissasi, joten isäsi luultavasti oireilee, vaikka kissa ei olisikaan mukana.Kurja tilanne, mutta jos olet jo päättänyt,ottanut kissan.Ni pahimmillaa sen parikytvuotta isäs oireilee kun oot hänen lähellä.Ei kivaa, eikä helppoa hänellekkään.Jos olonsa huononee kun sinä tulet kylään, vaikka ilman kissaasi.
Ite olisin valinnu toisin.Isä niin rakas, etten ottais itelle mitään mikä isän terveyttä vaarantas.Ei se kissan omistaminen mee ihmisen edelle,ei ikinä.Sama kun joku polttais aina tupakkaa ku tulis kylään, vaikka tietäs, ettei toiset siitä tykkää.Ja jotkut jopa sais allergisia oireita.Ei pidä olla niin itsekäs, ja itsekeskeinen.Pitää ajatella muita, ja sitten vasta itseä, ja elää sen mukaan.Ei niin, et minä haluun kissan, ja isä kärsiköön allergiastaan.Mut minä haluan näytellä kaikille kisuani silti, muiden oirteista piittaamatta.
Sinuna en olis ottanu koko kissaa.
Itse olen tosi pahasti koirille allerginen, jopa villakoirille. Kissoista jonkin verran mutta suurimmasta osasta kissoista ei yleensä tule oireita.
Aloittaja ei kyllä myöskään vaikuta itsekkäältä, se on hänen elämänsä. Jos hän haluaa itsellensä kissan hankkia omaan asuntoonsa, niin siinä ei ole mitään itsekästä. Turha alkaa tarjoamaan koiraa ihmiselle joka haluaa hankkia kissan seurakseen.
Ainut vaan että sitä kissaa ei kannata isän luo kyläilemään viedä, jos ekalla kyläkerralla tulee pahat oireet.
Ja jos isä kovasti allerginen.Oireet tulee pelkistä vaatteista, on sit vaan paras pysyä sieltä poissa.Ja hoidella vaan omassa kotonaan kissiään.
Miksi hel** haluat mennä viikoksi kotiin kun olet päässyt omaan.
Ja kun sulla on kissa.
Eli olet omassa kodossa ja käyt päiväseltään vanhempiesi luona, etkä vie sinne kissaa.
Allergia on paha juttu jos se puskee päälle.
Oikeastaan aika karmea juttu..
Taidat olla aika tyhmä