Lapsien syntyvyys vähentynyt Suomessa

Kulttuurin.kääntöpuoli

Maapallolla on liikaa ihmisiä, ja monissa maissa syntyvyyttä olisi hyvä pyrkiä rajoittamaan.

Jos ajatellaan kuitenkin Suomessa asuvia, syntyperältään suomalaisia, on asukkaista pulaa. Syntyvyys on laskenut ja tällä hetkellä ihmisiä kuolee Suomessa enemmän kuin syntyy. Maahanmuutto ja maahanmuuttajien tekemät lapset korjaavat hieman väkilukuasiaa, mutta se ei pelasta suomalaisen "rodun" katoamista ja kuolemista sukupuuttoon.

Suomalaisten syntyvyydelle on siis tehtävä jotain ja pian, mutta mitä? Miksi suomalaiset eivät hanki lapsia yhtä paljon kuin ennen? Millä tavalla suomalaisia voisi kannustaa hankkimaan lapsia?

4

414

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suominoususuhdanteessa

      KEINOJA SYNTYVYYDEN LISÄÄMISEKSI:
      - Lapsilisän korottaminen niin, että lasten hankkimisesta olisi taloudellista hyötyä vanhemmille
      - Lapsettomuusvero 30 vuotta täyttäneille. Veron voisi väistää adoptiohakemuksella tai lääkärin todistuksella mikäli sinulla ei olisi henkisen tai fyysisen terveyden kannalta järkevää/mahdollista saada lapsia
      - Pidennetyt äitiys- ja isyysvapaat, jolloin lasta ei tarvitsisi pakolla viedä kalliiseen päivähoitoon
      - Köyhien perheiden auttaminen esim. kansalaiskeräyksillä
      - Ihmisten rohkaiseminen/kannustaminen lasten hankkimiseen ja perhearjen ihanuudesta puhuminen mm. kouluissa
      - Homoille ja transsukupuolisille täydet oikeudet ja hyväksyntä saada lapsia
      - Asuntojen rakentamisen lisääminen ja asumiskustannusten pienentäminen
      - Hyväntekeväisyyskirpputorit alkaisivat jakaa ilmaiseksi eteenpäin saamiaan lastenvaatteita, tai edes osaa niistä

    • JustJust

      Suomalaisuus ei tietenkään ole mikään rotu, ja vaikka olisikin, suomalaiset eivät ole millään mittapuulla uhanalaisia.

      Mikä meissä suomalaisissa on niin erikoista, että meitä pitäisi alkaa erityisesti suojelemaan?

    • Pahatuhkakuvat

      Jos kaikki ihmiset kuluttaisivat kuten suomalaiset niin tarvittaisiin kolme ja puoli maapalloa niin että mitäs siihen vastaatte?

      Kyllä tänne alkaa tulvimaan ilmastopakolaisia tulevaisuudessa niin että sitten ihmetellään kuka ne elättää täällä? Sosiaalituet vähennetään köyhiltä kokonaan pakolaisten elättämiseen.

    • Anonyymi

      -Lapsilisä maksettaisiin vain 12 vuoden ikään asti.
      -Yli 12 vuotiailla on aikuisen menot,heille tule lapsilisien tilalle suorittaa
      peruspäiväeurojen suuruinen kuukausi tulo.
      Tätä tukee jo toisenasteen koulutuskin.
      Perheiden eriarvoisuus lisää lasten rikollisuutta jo nuoruus iällä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      31
      2818
    2. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      148
      2173
    3. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      12
      1617
    4. Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA

      Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR
      Hindulaisuus
      388
      1210
    5. Tiedätkö miten pahalta tuntui

      Kun vetäydyit? Ei kuukausiksi vaan vuosiksi.
      Ikävä
      67
      1185
    6. J miehestä oikeaa

      Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen
      Ikävä
      101
      1145
    7. Se meidän sydänyhteys

      Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi
      Ikävä
      57
      1057
    8. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      61
      1030
    9. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      73
      1020
    10. Onko Lahdessa juhannuskokkoa?

      Entä vähän kauempana?
      Lahti
      2
      841
    Aihe