Lapsien syntyvyys vähentynyt Suomessa

Kulttuurin.kääntöpuoli

Maapallolla on liikaa ihmisiä, ja monissa maissa syntyvyyttä olisi hyvä pyrkiä rajoittamaan.

Jos ajatellaan kuitenkin Suomessa asuvia, syntyperältään suomalaisia, on asukkaista pulaa. Syntyvyys on laskenut ja tällä hetkellä ihmisiä kuolee Suomessa enemmän kuin syntyy. Maahanmuutto ja maahanmuuttajien tekemät lapset korjaavat hieman väkilukuasiaa, mutta se ei pelasta suomalaisen "rodun" katoamista ja kuolemista sukupuuttoon.

Suomalaisten syntyvyydelle on siis tehtävä jotain ja pian, mutta mitä? Miksi suomalaiset eivät hanki lapsia yhtä paljon kuin ennen? Millä tavalla suomalaisia voisi kannustaa hankkimaan lapsia?

4

493

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suominoususuhdanteessa

      KEINOJA SYNTYVYYDEN LISÄÄMISEKSI:
      - Lapsilisän korottaminen niin, että lasten hankkimisesta olisi taloudellista hyötyä vanhemmille
      - Lapsettomuusvero 30 vuotta täyttäneille. Veron voisi väistää adoptiohakemuksella tai lääkärin todistuksella mikäli sinulla ei olisi henkisen tai fyysisen terveyden kannalta järkevää/mahdollista saada lapsia
      - Pidennetyt äitiys- ja isyysvapaat, jolloin lasta ei tarvitsisi pakolla viedä kalliiseen päivähoitoon
      - Köyhien perheiden auttaminen esim. kansalaiskeräyksillä
      - Ihmisten rohkaiseminen/kannustaminen lasten hankkimiseen ja perhearjen ihanuudesta puhuminen mm. kouluissa
      - Homoille ja transsukupuolisille täydet oikeudet ja hyväksyntä saada lapsia
      - Asuntojen rakentamisen lisääminen ja asumiskustannusten pienentäminen
      - Hyväntekeväisyyskirpputorit alkaisivat jakaa ilmaiseksi eteenpäin saamiaan lastenvaatteita, tai edes osaa niistä

    • JustJust

      Suomalaisuus ei tietenkään ole mikään rotu, ja vaikka olisikin, suomalaiset eivät ole millään mittapuulla uhanalaisia.

      Mikä meissä suomalaisissa on niin erikoista, että meitä pitäisi alkaa erityisesti suojelemaan?

    • Pahatuhkakuvat

      Jos kaikki ihmiset kuluttaisivat kuten suomalaiset niin tarvittaisiin kolme ja puoli maapalloa niin että mitäs siihen vastaatte?

      Kyllä tänne alkaa tulvimaan ilmastopakolaisia tulevaisuudessa niin että sitten ihmetellään kuka ne elättää täällä? Sosiaalituet vähennetään köyhiltä kokonaan pakolaisten elättämiseen.

    • Anonyymi

      -Lapsilisä maksettaisiin vain 12 vuoden ikään asti.
      -Yli 12 vuotiailla on aikuisen menot,heille tule lapsilisien tilalle suorittaa
      peruspäiväeurojen suuruinen kuukausi tulo.
      Tätä tukee jo toisenasteen koulutuskin.
      Perheiden eriarvoisuus lisää lasten rikollisuutta jo nuoruus iällä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      253
      2115
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      262
      1249
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      21
      1201
    4. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      41
      796
    5. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      125
      726
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      709
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      229
      670
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      54
      520
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      458
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      42
      442
    Aihe