Lapsien syntyvyys vähentynyt Suomessa

Kulttuurin.kääntöpuoli

Maapallolla on liikaa ihmisiä, ja monissa maissa syntyvyyttä olisi hyvä pyrkiä rajoittamaan.

Jos ajatellaan kuitenkin Suomessa asuvia, syntyperältään suomalaisia, on asukkaista pulaa. Syntyvyys on laskenut ja tällä hetkellä ihmisiä kuolee Suomessa enemmän kuin syntyy. Maahanmuutto ja maahanmuuttajien tekemät lapset korjaavat hieman väkilukuasiaa, mutta se ei pelasta suomalaisen "rodun" katoamista ja kuolemista sukupuuttoon.

Suomalaisten syntyvyydelle on siis tehtävä jotain ja pian, mutta mitä? Miksi suomalaiset eivät hanki lapsia yhtä paljon kuin ennen? Millä tavalla suomalaisia voisi kannustaa hankkimaan lapsia?

4

453

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suominoususuhdanteessa

      KEINOJA SYNTYVYYDEN LISÄÄMISEKSI:
      - Lapsilisän korottaminen niin, että lasten hankkimisesta olisi taloudellista hyötyä vanhemmille
      - Lapsettomuusvero 30 vuotta täyttäneille. Veron voisi väistää adoptiohakemuksella tai lääkärin todistuksella mikäli sinulla ei olisi henkisen tai fyysisen terveyden kannalta järkevää/mahdollista saada lapsia
      - Pidennetyt äitiys- ja isyysvapaat, jolloin lasta ei tarvitsisi pakolla viedä kalliiseen päivähoitoon
      - Köyhien perheiden auttaminen esim. kansalaiskeräyksillä
      - Ihmisten rohkaiseminen/kannustaminen lasten hankkimiseen ja perhearjen ihanuudesta puhuminen mm. kouluissa
      - Homoille ja transsukupuolisille täydet oikeudet ja hyväksyntä saada lapsia
      - Asuntojen rakentamisen lisääminen ja asumiskustannusten pienentäminen
      - Hyväntekeväisyyskirpputorit alkaisivat jakaa ilmaiseksi eteenpäin saamiaan lastenvaatteita, tai edes osaa niistä

    • JustJust

      Suomalaisuus ei tietenkään ole mikään rotu, ja vaikka olisikin, suomalaiset eivät ole millään mittapuulla uhanalaisia.

      Mikä meissä suomalaisissa on niin erikoista, että meitä pitäisi alkaa erityisesti suojelemaan?

    • Pahatuhkakuvat

      Jos kaikki ihmiset kuluttaisivat kuten suomalaiset niin tarvittaisiin kolme ja puoli maapalloa niin että mitäs siihen vastaatte?

      Kyllä tänne alkaa tulvimaan ilmastopakolaisia tulevaisuudessa niin että sitten ihmetellään kuka ne elättää täällä? Sosiaalituet vähennetään köyhiltä kokonaan pakolaisten elättämiseen.

    • Anonyymi

      -Lapsilisä maksettaisiin vain 12 vuoden ikään asti.
      -Yli 12 vuotiailla on aikuisen menot,heille tule lapsilisien tilalle suorittaa
      peruspäiväeurojen suuruinen kuukausi tulo.
      Tätä tukee jo toisenasteen koulutuskin.
      Perheiden eriarvoisuus lisää lasten rikollisuutta jo nuoruus iällä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      51
      7629
    2. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      20
      7324
    3. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      165
      6818
    4. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      47
      6688
    5. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      76
      5690
    6. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      18
      5678
    7. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      101
      5445
    8. Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin

      Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m
      Maailman menoa
      24
      3146
    9. Minne haluaisit

      päästä kaivattusi kanssa ensimmäiselle yhteiselle matkalle?
      Ikävä
      49
      816
    10. Näytit tosi hyvältä

      Myös uudella tyylillä. 😊
      Ikävä
      53
      749
    Aihe