Olemme miettineet pitempää lomaa aikavälillä lokakuu helmikuu (ehkä kuukausi tällä aikavälillä). Ehtoina on lämmin vesi (pidämme uimisesta) lämmin ilmasto ( 20 ylöspäin) ja sateisia päiviä kuukaudessa alle kymmenen. Turvallisuus on yksi valintatekijä. Kohtuullinen hintataso niin asumisen kuin ruuankin suhteen vaikuttaa valintaan. Liikumme aika paljon joten se edellyttää kohteeltakin jotakin nähtävää ja välineitä liikkua.
En usko että kohteena voisi olla Eurooppa näillä edellytyksillä (sää yms.). Emme ole kaukomatkailleet joten antakaapa kokeneemmat vinkkejä kohteista joissa olette olleet ja hyväksi kokeneet.
Ei enää eilisen teeren poikasia
talvella lämmintä
5
127
Vastaukset
Kyllähän noilla valintakriteereillä Kakkois-Aasia olisi aika vahvoilla, ja sieltä sitten vaikkapa Thaimaa, Vietnam taikka Malesia.
Malesiaa ja Thaimaatakin vaivaa tilastojen mukaan kyseisenä aikana sateiset säät, vai kuinka?
- KrungThep
rerissan kirjoitti:
Malesiaa ja Thaimaatakin vaivaa tilastojen mukaan kyseisenä aikana sateiset säät, vai kuinka?
Pattaya esimerkiksi on Thaimaan vähäsateisin paikka ja tuolla aikavälillä ei siellä ole ainoatakaan kokonaista sadepäivää. Phuket ja Malesia on oma lukunsa, koska ne sijaitsevat niin lähellä päiväntasaajaa, jolloin siellä ei ole varsinaista kuivaa ja sadekautta. Pattaya on todennäköisesti majoituksen puolesta maailman halvin turistikohde hinta-laatumielessä. Valitettavan useat ovat sen huomanneet.
rerissan kirjoitti:
Malesiaa ja Thaimaatakin vaivaa tilastojen mukaan kyseisenä aikana sateiset säät, vai kuinka?
Malesiassa on niemimaan Länsi- ja Itä-rannoilla sadeaika eri aikaan vuodesta.
Länsiosassa maata sade-aika on tuossa Elo-Syyskuun aikana ja sitten taasen itärannikon puolella sade-aika osuu tuolle Loka-helmikuun välille. Eli Malesian kohdalla tuo Länsi/Itä-jako pitää ottaa huomioon matkakohdetta valitessa tiettyinä ajankohtina.
Thaimaassa sitten jako on enemmän Etelä/Pohjois- thaimaa jako, ja sade/kuivat jaksot ovat eri aikoihin eri puolella maata.
Bangkokissan (keski Thaimaa), vähäsateista on Marraskuusta-Huhtikuuhun.
Phuketissa (Etelä-Thaimaa), kuiva kausi on Joulu-Maaliskuu.
Vaikkapa Koh Samuilla (saari siaminlahden länsirannalla) sadeaika Lokakuusta-Tammikuuhun, loppuvuosi vähäsateista.
Chiang Maissa (Pohjois-Thaimaa), Sateet osuvat Toukokuun ja Lokakuun väliin.
Sekä Malesia että Thaimaa sijaitsevat suhteellisen lähellä päiväntasaajaa ja niissä vallitsee hyvin pitkälti Trooppinen ilmasto ja pienet sateet ovat mahdollisia ympäri vuoden, mutta sade-aikojen ulkopuolella sateet ovat yleensä hyvin lyhytkestoisia (vaikka aika-ajoin voivat olla hyvinkin rankkoja).
Eli niin Malesian Kuin Thaimaan kohdalla on tähdellistä valita maansisäinen matkakohde vuodenajan mukaan.KrungThep kirjoitti:
Pattaya esimerkiksi on Thaimaan vähäsateisin paikka ja tuolla aikavälillä ei siellä ole ainoatakaan kokonaista sadepäivää. Phuket ja Malesia on oma lukunsa, koska ne sijaitsevat niin lähellä päiväntasaajaa, jolloin siellä ei ole varsinaista kuivaa ja sadekautta. Pattaya on todennäköisesti majoituksen puolesta maailman halvin turistikohde hinta-laatumielessä. Valitettavan useat ovat sen huomanneet.
En nyt halua pilata iloasi tuon Pattayan "hehkuttamisessa" (itse olen kyseisessä kohteessa reilun kolmen viikon päästä, eli tämä kommentti sitten siinä "valossa"), mutta Thaimaan vähäsateisimmat alueet kyllä löytyvät samoilta Keski-Thaimaan leveysalueilta kuin missä Pattaya on, mutta Siaminlahden toiselta puolelta (Pattayan alueen keskimääräinen sademäärä on luokkaa 1100-1200mm/vuosi, kun lahden toisella puolella vuosittainen sademäärä on pitkäaikaisissa mittauksissa luokkaa 950-1050mm/vuosi).
Ero ei sinänsä ole iso, mutta se on olemassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa1092710Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava621724SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän151710Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2611591Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --91552Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue261256Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.261135Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411052RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041022Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?811015