Vaatimukseni suurille.

YK on kallis tyhjäntoimittaja, joka tulee huikean kalliiksi.

Jos "suuri paha" iskee jossakin, niin oitis kokoontuu YK päättämään toimistaan. Päätös saattaasyntyäkin, mutta kun yksi kolmesta suuresta käyttä veto-oikeuttaan niin siinä ollaan. Toiminnan 0-tulos toteutuu sataprosenttisesti. Koomista tai ainakin lähes, aina.

Olen joskus, eli usein, ihmetellyt oman Jussijumalani toimia. Kun Syyriassa tuhottiin ihmisten koteja, käytettiin oikein sirpalepommeja kotien tuhoamiseksi.

Kun pienet lapset itkivät suruissaan ja kauhuissaan , ihmettelin.

Missä se minun Jussijumalanikin pälyilee . Seisooko Damaskoksen kadulla suunnattomassa vallassaan ihmettelemässä, tarttiskohan tehdä jotta.

13

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitä mieltä olisitte tästä.?

      Julistetaan Suomi aseettomaksi maaksi Eihän tällaisen maan, eikä muun vastaavan, kimppuun hyökätä.

      Tulee ihan vallaton olo keksinnöstäni. Taidan kirjoittaa oitis Ykhon.

      Käsittämätön on se hyvinvointi joka meille näin syntyy. Nykyhallituskaan ei moiseen pysty,!
      ,
      Ehdotan tätä samaa Hjallikselle, tuolle Harkimolle.

    • taasko.tätä

      Syyria on Allahin reviiriä. Äläkä vääntele kristinuskon Jumalan nimeä, Jumalan pilkka on jo laissa kielletty ja rangaistava teko !

      • Allahinko reviiriä?
        Sano vaan suoraa, että Persianlahden diktaattorien valtakausi siellä kukoistaa.

        Heippä nyt on meno ystävän luo, joten

        Glada Vappen åt Er alla!


      • Missä minä Jumalaa pilkkasin? Eikö maailmassa ole uskonnonvapaus ja jokaisessa oma Jumala aina, minun Jussinikin.


    • kaskas

      taas taas 👈

      Onhan Hunkz'illakin Jesse tuolla naapurissa, mitäs täti nyt noin vääntää kiukkua? Jussi tai Jesse ihan sama,,,,Taivaan faijalla mahtaa riittää huumoria ja kärsivällisyyttä äkäpussejakin kohtaan.

    • näkijäkokija

      Tuosta YK:n voimattomuudesta puhui jo isä aikanaan 40 v sitten. Itse harmittelen kun nuo kauppasaarrot on omituisen pitkään tehokeinoina, niistähän joutuu maksamaan siviiliväestö ja tehottomia nekin tavallaan.

      Jemenissä hiljattain ne näyttäytyi pöyristyttäviltä, mutta välittääkö enää kukaan Länsimaista sikäläisistä elintilakamppailuista?

      Ruune pukeutuisi näennäiseen maailmanpelastajan haarniskaan, soita mieluimmin Trumpille, siinä on rohkea äijä otteissaan!

    • eikämuuta

      Yk on Usan juoksupoika.

      • dssdfx

        Tuolle ei ole mitään perusteita, mutta tällähän on tapana möläytellä mitä vaan perustelematta.

        Päinvastoin. YK:hon on ujuttautunut vahvoja piirejä, jotka eivät ole enää puolueettomia vaan ovat USAta vastaan. Tästä syystä USA pienensi maksujaan YK:lle. USA on silti edelleen YK:n suurin rahoittaja.


      • näinkosti

        Ei pysty pompottaa kuten ennen.


    • Hallaahon.äänestäjä44

      YK:n maksaa USA. Sen pääkonttori on New Yorkissa ja YK perustettiin, jotta USA ja Nliitto eivät tuhoaisi toisiaan Japania Intiaa ... ei huolita mukaan koska vain kustannukset nousevat kun nämäkin alkavat vaatia jotain

      Eri maista tulevat edustajat tulevat rellestämään New Yorkiin, joten USA saa niiden kulutuksesta rahansa takaisin ainakin osittain ja suostuu maksamaan

      Jos YKn pääkonttori olisi Sveitsissä, USA olisi jo eronnut siitä ja jättänyt Venäjän yksinään veto-äänineen äänestelemään

      Halonen toivoi saavansa Suomen turvaneuvostoon ja kavereilleen ja itseleen viran eläkeläisenä YK:sta ja siksi yritettiin lisätä jokseenkin turhia rauhanpuolustajia Libanoniin koska se on edellytys turvallisuusneuvoston jäseniltä vaadittava näyte

      Halonen kävi edeltäen myös diktatuureissa jakamassa suomalaisia kunniamerkkejä jotta nämä äänestäisivät hänen puolestaan YK:ssa Suomen turvallisuusneuvostoon, eivät äänestäneet

      Halonen jakaa kunniamerkin kansansa teurastajalle Assadille tämän kierroksen yhteydessä lokauussa 2009 suurristi ketjuineen https://www.youtube.com/watch?v=5iWn1JCJtg0

      • samasamsamasamasas

        Japania Intiaa ... ei huolita TURVANEUVOSTOON PYSYVIKSI
        mukaan koska vain kustannukset nousevat kun nämäkin alkavat vaatia jotain


    • kopioituja.hetkiä

      Historialla on ikävä taipumus toistaa itseään.
      Yhden runotapahtuman aikana kuulin pysähdyttävän runon vuodelta 1970, joka on kuin kappale nykytodellisuutta.
      PAINAJAISUNI kirj, suomenruotsalainen Per-Hakon Påwals, suom. TTuomas Anhava,

      Useimmat meidän planeetallamme
      ovat nälissään
      jonain päivänä he lähtevät tulemaan
      kohti meidän täysiä jääkaappejamme
      silloin minä ammun
      ja sinä myös
      me ammumme kaikki
      metähtäämme tarkkaan
      ensin lapsia
      sitten naisia
      viimeksi miehiä
      me tappelemme kuin pirut
      saadaksemme syödä.
      ---------------------------------------------------------
      toinen runo on Kosovon rauhanneuvotteluista v.1999 joissa tärkein osio tuntui olevan
      osanottajien istumajärjestys neuvottelupöydän äärellä. Kopioin tämän nimim. Vallaton
      Ville kirjoittaman runon täältä keskustelupalstalta vuodelta 2006.

      RAUHANNEUVOTTELUT

      linnan puistossa juhlat
      viivasuorina shampanjalasien rivit
      panssavaunujen kyljillä
      sakaalit!!!
      odottakaa!!!
      tänään klovni soittaa mykkää flyygeliä
      kapellimestari liiaksi humalassa
      huomenna me
      sovimme
      ruostuneista
      aseista

      • kopioituja.hetkiä

        korj. panssarivaunujen


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      3891
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      489
      2273
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      125
      1714
    4. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      157
      1433
    5. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      75
      1431
    6. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      9
      1014
    7. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      34
      704
    8. Mies miten tämä

      Tilanne ratkaistaan?
      Ikävä
      27
      691
    9. Lähdetkö nainen joku päivä mun kanssa Anttilaan?

      Katsomaan sisustustarvikkeita ja sit mentäisiin matkatoimistoon katsomaan matkoja?
      Ikävä
      25
      651
    10. En uskalla nainen ottaa suhun

      Yhteyttä koska oot palstan perusteella vähän ……
      Ikävä
      45
      648
    Aihe