Häätö ei vuokrasopimusta

Asiallisianeuvoja

Osaisikohan joku kertoa, millä tavoin voimme häätää sukulaisen talosta laillisesti..

Kerron vain suuripiirteisesti mutta puolisoni omakotitalossa on asunut lähisukulainen yhdessä meidän kanssamme ja nyt mitan täytyttyä haluaisimme hänet ulos täältä emmekä usko että lähtee vapaaehtoisesti. Hänellä ei ole minkäänlaista vuokrasopimusta mutta on kirjoilla ja on saanut asua täällä hyvää hyvyyttä jo vuosia. Hän on hamstrannut varastotilamme sekä ylimääräiset huoneet täyteen romua sekä ei siivoa ns. yhteisistä tiloista koiransa kusia jos niitä sinne tekee. Koira muutoinkin haukkuu jatkuvasti ja häiritsevästi sisällä. Ruokansa homehtuu jääkaappiin ja samoin hän kutsuu jatkuvasti ei-toivottuja vieraita lapsineen päivineen taloon vaikka olemme yrittäneet estää. Vieraatkaan eivät välttämättä suostu poistumaan koska heillä on kuulemma hänen lupansa olla talossa. Tiedän että olemme tehneet paljon virheitä salliessamme kaiken tämän ja emme pelon takia ole aikaisemmin uskaltaneet puuttua asioihin mutta nyt toivomme muutosta! Aiemmin kun olemme yrittäneet keskustella esim. romujen siirrosta, hän on suuttunut ja kutsunut muita ihmisiä taloomme tuekseen ja riehumaan meille kun asiat eivät mene hänen tahtonsa mukaan.

Mitä voimme tehdä ja laillisesti? Miten saamme hänet muuttamaan pois ja viemään aivan kaiken tavaransa mukanaan? Voimmeko estää näitä vieraita ja mitä voimme koiran sotkemiselle ja melulle tehdä? Entä riittääkö pelkkä minun käskyni vieraille poistua paikalta kun en ole talon omistaja?

5

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kun ei ole sopimusta niin käytäntö kai muodostaa sen. Jos yrittäisit saada sen paperille minkä olette joskus sopineet. Ja vastikkeetta asuminen on outoa. Suomi on oikeustoimi vapaa maa ja monia asioita voi sopia suullisesti. Oli kyseessä työsuhde, kauppa, urakka ym...

      Jos omistat talon voit kai vaihtaa siihen lukon. Ja avaimen annat vaikka määräaikaista vuokrasopimusta vastaan.

    • Porno-Jalmari
    • NickNailer

      Eihän tuossa auta muuta kuin irtisanoa suulllinen vuokrasopimus kirjatulla kirjeellä saantitodistuksella. Irtisanomisaika on 6 kk. Peruste: tarvitsette tilat omaan käyttöön.

    • semäärääkukaomistaa

      Aloittaja ei omista taloa, joten eipä sinulla siinä puhevaltaa ole.
      Puolisosi päättää ketkä talossa saavat asua ja ketkä eivät.
      Joten jos asuinkumppanit eivät miellytä sinua eikä puolisosi tee asialle mitään, ainoa asia mitä sinä voit tehdä on, että muutat itse pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      391
      12676
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      270
      5560
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      239
      4116
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      291
      3174
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      23
      2115
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      20
      1920
    7. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      78
      1659
    8. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      33
      1247
    9. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      169
      1003
    10. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      273
      945
    Aihe