Tykki

Tiedustelija

Mikä videotykki on parasostos tällä hetkellä?
Hintaa masinalla saisi olla noin 2000e-2300€.

Toivon, että todella tietävät vastaavat.

7

1310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pong
    • tpi

      Itsellä oli sama ongelma ja sama hintaluokka.
      Katselin liikkeissä useampaa ja vertailin kuvia toisiinsa. Lähinnä Panasonicin tykki oli mielessä, itseasiassa olin asian jo "päättänyt". Päädyin kuitenkin kuvavertailujen jälkeen DLP-tykkiin, eli Optoma H57, hinta siinä 2600 euroa. Jotku näkevät häiritseviä "sateenkaaria" dlp-tekniikan tykeillä, itse en useankaan elokuvan jälkeen ole nähnyt pientäkään väläystä, vaikka olen päätä silmiä oikein tarkoituksella "heilutellut". Kuva oli omissa silmissä LCD-tykkejä silminnähden selvästi parempi.

      Hyvin tärkeää ennen tykin ostoa on myös miettiä tykin sijoituspaikka ja valkokankaan koko. Kaikisssa ei zoomausmahdollisuudet riitä läheskään kaikkiin mahdollisimpaan sijoituksiin, etenkin jos projisointimatka on vähän pidempi, niin valinnanvara vähentyy.

    • vaihtoehto.Panasonic PT-AE700E-LCD-videotykki.Viisi tähteä uusimmassa Pelit-lehdessä.Hintaa noin 1900 euroa.

    • Kotiteatteria vuodesta -93

      Käyppä etsimässä käsiisi uudehko TM-lehti 2.05. Löydät vaikka kirjastosta.. Siinä on vertailtu paras hinta-laatusuhde projektorit. Panasonic PT-AE700E(5-tähteä), Sanyo PLV-Z3(4-tähteä), Hitachi PJ-TX100(4-tähteä) ja Epson TW200(3-tähteä). Muutenkin kannatta lukea!

      • tpi

        TM:n jutussa vähän turhaan dissataan DLP-projektoreita. Jutun mukaan mm väritoisto on huonompi kuin LCD-projektoreilla. KANNATTAA ITSE MENNÄ KATSOMAAN. Olin tosiaan ostamassa tuiota Panasonicin projua, mutta liikkuvaa kuvaa vertaillessa DLP oli paljon parempi. Ilmeisesti ovat TM:n testin tehneet jotain testikuvia vertaillen, sillä myönnän että testikuvat menut näyttävät LCD:llä paremmilta ja tarkemmilta, mutta liikkuvassa kuvassa (joka tietysti on tärkeintä) DLP:n kuva on huomattavasti parempi, ja myös värit luonnollisemmat. "Sateenkaaria" nykyisillä elokuvien katsomiseen tarkoitetuilla projektoreilla näkevät vain hyvin harvat.


    • delppi

      Asun itse pienessä kaupungissa (Joensuu) ja kävin katsomassa syksyn mittaan kaikki tykit eri liikkeistä mitä vaan löysin (ei ollut liikaa). Panasonic AE-700 ja edeltäjä 500 ovat menestyneet testeissä ja muutamia muitakin kehuttiin kovasti. AE700 projektorissa on kuitenkin hieman häiritsevää verkkoa joten siihen en päätynyt. Itse päädyin LG:n uutukaiseen joka on eka täällä päin: hinnaltaan 2-300 edullisempi kuin Panasonic, DLP-tekniikka, kontrasti 2000:1, katsoessa ei tarvitse olla edes pimeää. Musta on tosi mustaa ja valkoinen puhdas valkea (LCD-tekniikalla tässä usein ongelmia). Toistaa ihon värin hyvin (heikolle tykille vaikeaa). Ainut varjopuoli on kuvan pieni jälkeen jääminen joissain tilanteissa. Kirjoitin tämän nytkin katsoen 100" tietokonekuvaa 3,5 m:n etäisyydeltä ja kuvassa ei ole minkäänlaista pikseliverkkoa. Teksti ei tässä koossa ole ihan skarppia edes 1280x1024 tarkkuudessa mutta pelit menee tosi hyvin.

    • heppuhei

      kyllä on hyvä..oulusta zigi zagilta halvimmalla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. "Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"

      Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk
      Maailman menoa
      33
      5259
    2. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      416
      5028
    3. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      540
      3288
    4. SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"

      Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit
      Maailman menoa
      55
      2794
    5. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      130
      2684
    6. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      261
      2664
    7. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      201
      2626
    8. "Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."

      Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –
      Maailman menoa
      90
      1763
    9. Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...

      ...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a
      Maailman menoa
      652
      1696
    10. Huumeliika mellastaa Suomussalmella

      Varastanut S-marketissa, jopa kolme kertaa päivässä. Päätekijä pitänyt kuumeorjanaan naistaan useita vuosia. Mies potki
      Suomussalmi
      18
      1540
    Aihe