Tykki

Tiedustelija

Mikä videotykki on parasostos tällä hetkellä?
Hintaa masinalla saisi olla noin 2000e-2300€.

Toivon, että todella tietävät vastaavat.

7

1306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pong
    • tpi

      Itsellä oli sama ongelma ja sama hintaluokka.
      Katselin liikkeissä useampaa ja vertailin kuvia toisiinsa. Lähinnä Panasonicin tykki oli mielessä, itseasiassa olin asian jo "päättänyt". Päädyin kuitenkin kuvavertailujen jälkeen DLP-tykkiin, eli Optoma H57, hinta siinä 2600 euroa. Jotku näkevät häiritseviä "sateenkaaria" dlp-tekniikan tykeillä, itse en useankaan elokuvan jälkeen ole nähnyt pientäkään väläystä, vaikka olen päätä silmiä oikein tarkoituksella "heilutellut". Kuva oli omissa silmissä LCD-tykkejä silminnähden selvästi parempi.

      Hyvin tärkeää ennen tykin ostoa on myös miettiä tykin sijoituspaikka ja valkokankaan koko. Kaikisssa ei zoomausmahdollisuudet riitä läheskään kaikkiin mahdollisimpaan sijoituksiin, etenkin jos projisointimatka on vähän pidempi, niin valinnanvara vähentyy.

    • vaihtoehto.Panasonic PT-AE700E-LCD-videotykki.Viisi tähteä uusimmassa Pelit-lehdessä.Hintaa noin 1900 euroa.

    • Kotiteatteria vuodesta -93

      Käyppä etsimässä käsiisi uudehko TM-lehti 2.05. Löydät vaikka kirjastosta.. Siinä on vertailtu paras hinta-laatusuhde projektorit. Panasonic PT-AE700E(5-tähteä), Sanyo PLV-Z3(4-tähteä), Hitachi PJ-TX100(4-tähteä) ja Epson TW200(3-tähteä). Muutenkin kannatta lukea!

      • tpi

        TM:n jutussa vähän turhaan dissataan DLP-projektoreita. Jutun mukaan mm väritoisto on huonompi kuin LCD-projektoreilla. KANNATTAA ITSE MENNÄ KATSOMAAN. Olin tosiaan ostamassa tuiota Panasonicin projua, mutta liikkuvaa kuvaa vertaillessa DLP oli paljon parempi. Ilmeisesti ovat TM:n testin tehneet jotain testikuvia vertaillen, sillä myönnän että testikuvat menut näyttävät LCD:llä paremmilta ja tarkemmilta, mutta liikkuvassa kuvassa (joka tietysti on tärkeintä) DLP:n kuva on huomattavasti parempi, ja myös värit luonnollisemmat. "Sateenkaaria" nykyisillä elokuvien katsomiseen tarkoitetuilla projektoreilla näkevät vain hyvin harvat.


    • delppi

      Asun itse pienessä kaupungissa (Joensuu) ja kävin katsomassa syksyn mittaan kaikki tykit eri liikkeistä mitä vaan löysin (ei ollut liikaa). Panasonic AE-700 ja edeltäjä 500 ovat menestyneet testeissä ja muutamia muitakin kehuttiin kovasti. AE700 projektorissa on kuitenkin hieman häiritsevää verkkoa joten siihen en päätynyt. Itse päädyin LG:n uutukaiseen joka on eka täällä päin: hinnaltaan 2-300 edullisempi kuin Panasonic, DLP-tekniikka, kontrasti 2000:1, katsoessa ei tarvitse olla edes pimeää. Musta on tosi mustaa ja valkoinen puhdas valkea (LCD-tekniikalla tässä usein ongelmia). Toistaa ihon värin hyvin (heikolle tykille vaikeaa). Ainut varjopuoli on kuvan pieni jälkeen jääminen joissain tilanteissa. Kirjoitin tämän nytkin katsoen 100" tietokonekuvaa 3,5 m:n etäisyydeltä ja kuvassa ei ole minkäänlaista pikseliverkkoa. Teksti ei tässä koossa ole ihan skarppia edes 1280x1024 tarkkuudessa mutta pelit menee tosi hyvin.

    • heppuhei

      kyllä on hyvä..oulusta zigi zagilta halvimmalla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      58
      5564
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      197
      3597
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2418
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      22
      2375
    5. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      9
      1238
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      65
      1048
    7. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      102
      1048
    8. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      18
      1022
    9. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      83
      1018
    10. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      975
    Aihe