Hyvä video ?

digihikiwikiki

Heitän keskusteluun aiheen hyvästä videosta nykypäivänä. Miten se määritellään nykyään somen, kännyklävideon ja pikakulutuskulttuurin aikana? Onko maailmassa markkinoita esim. dokumenteille, historiikkitallenteille ja asiapitoisille ohjelmille, kun viihde, klipit ja mainosvideot valtaavat katsojien huomiota.

Kuka pitää laadukkaan videosisällön puolta, kun efektit, ilmakuvat, hidastukset ja nopeutukset korvaavat tarinankerrontaa?

8

1650

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pit.sarj.ystävä

      Toiset osaa tehdä hyviä videoita, toiset eivät opi koskaa. Hyvyys alkaa minusta hyvästä tasapainoisesta äänestä. Efektit vain jos erityinen tarve, ei ainakaan liikaa. Ehkä nuoret pitävät kun kaikkea on aivan liikaa, mutta usein myös hyvin rauhallinen toimii todella hyvin.

    • Canonisti

      Vähän samoilla linjoilla kuin edellinen. Pitää olla hyvälaatuinen äänitys ja moitteeton kuva. Tarinan tai jutun pitää kantaa videon alusta sen loppuun. Kun efekti näyttää efektiltä eikä vie tarinaa eteenpäin, niin efekti on väärässä paikassa. Jos ei ole kerrottavaa kuin minuutiksi, niin minuutin video on parempi kuin viiden minuutin.

    • digiluudigilei

      Hyviä näkökohtia. Minusta videon tulisi olla hyvällä ajatuksella ja maulla tehty tms. kokonaisuus, joka jää mieleen. Ei siis sarja peräkkäisiä otoksia ilman ajatusta niiden järjestelysyistä. Nykypäivänä kameroita on jokaisella, mutta harva osaa tehdä hyvää ohjelmaa työkaluilla, jotka käytössä.

    • Anonyymi

      Kaikki alkaa käsikirjoituksesta.

    • Anonyymi

      Kännykällä voi tänä päivänä kuvata teknisesti ihan hyvää 4K videota ja niihin saa kiinni ulkoisen mikrofonin, joka antaa ok äänen. Joten termi kännykkävideo ei tarkoita sen huonompaa jälkeä kuin järkkärivideo tai videokameravideo ainakaan hyvässä valaistuksessa. Polttovälejä on toki käytettävissä rajoitetummin.

      Jos tyytyy HD videokuvaan, kännykkä ulkoisella mikrofonilla ja jonkinlaisella kuvaustuella ei ole mahdottoman kallis. Moni aloittaa tänäpäivänä kännykällä. Sillä voi kertoa tarinan ihan yhtä hyvin kuin kameralla tai videokameralla. Kyse on kuitenkin juuri siitä tarinasta.

      Jollekin riittää parinkymmenen sekunnin muisto silloin tällöin. Toiset kasaavat otoksista pidempiä videoita. Leikkauksenkin voi tehdä nykyään ainakin teoriassa kännykällä, mutta on se aika moista tihrustamista! Mielellään edes padi, kun itse en viitsi leikata edes kannettavan näytöllä, vaan haluan ison näytön.

      • Anonyymi

        Hyvä video on hyvä vaikkei olisi edes Full HD. Hölmöä jumittua pikselimääriin.


    • Anonyymi

      Hyvä video on tarkoitustaan vastaava ja kuvattu vaakana.

    • Hyvä video on ensinnäkin yleensä teknisesti hyvin tehty, jos ei nyt erikoisella laadulla tavoitella katselijassa jotain haluttua mielikuvaa erikoisesti esille mutta silti hyvin tehty

      Yleensä videoita katsottaessa määrätyt aiheet riippuen tilanteesta jopa elämäntilanteesta eri katsojien iästä sukupuolesta yhteiskunnallisesta asemasta harrastuksista ja mistä kaikesta se mielenkiinto videoita katsottaessa nouseekin esiin

      Mielestäni näille on edelleen markkinoita "Onko maailmassa markkinoita esim. dokumenteille, historiikkitallenteille ja asiapitoisille ohjelmille"


      Pyydän anteeksi mutta en voinut vastustaa kiusausta kun TV 1 tuli mielenkiintoinen ja todella hyvin tehty elokuva "Kino: Ensimmäinen kuunkävijä
      Yle Teema & Fem Ke 24.07.2019 klo 21.50"

      "Onnistuttiinko jo vuonna 1938 lähettämään raketilla miehitetty satelliitti kuuhun? Ryhmä toimittajia selvittävät huippusalaista asiakirjaa, jonka mukaan Neuvostoliitossa olisi onnistuttu lähettämään mies onnistuneesti avaruuteen. Aleksei Fedortshenkon mukadokumentti vuodelta 2005 kertoo vaietusta salaliitosta. (Pervyje na lune, Venäjä 2005) HD"

      Youtubessa näyttää olevan täyspitkiä versioita tuosta Mielenkiintoisesta elokuvasta joka on todella hyvin tehty ja näyttelijävalinnat ovat loistavia

      Tuossa nyt kuitenkin esittelyvideo tuosta elokuvasta ja pyydän vieläkin anteeksi jos erehdyin aloituksen aiheesta ja kysymyksistä

      https://www.youtube.com/watch?v=J45tEOcaolA

      Tuolla täyspitkiä esityksiä https://www.youtube.com/results?search_query=Pervyje na lune,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      29
      2312
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      29
      1642
    3. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      24
      1423
    4. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      89
      1412
    5. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      1082
    6. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      121
      1044
    7. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      916
    8. Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet

      Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa
      Sinkut
      237
      877
    9. kamera hakokylässä

      kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!
      Hyrynsalmi
      14
      747
    10. Suomuksen kuumin kaupan kassa?

      Missä kaupassa on, siellä minäkin alan käymään.
      Suomussalmi
      10
      730
    Aihe