Eli siis: jos käytän koodeja/modeja The Sims 4 -pelissä, voivatko ne aiheuttaa lageja myös muihin pelitallennuksiin, joissa en ole niitä käyttänyt?
Toinen kysymys: mitä koodit/modit ylipäätään ovat aiheuttaneet teille? Mulla on käytössä pieni ja heiveröinen HP:n läppäri, pelkään ettei se pyöritä peliä kunnolla, jos lataan juttuja tai käytän koodeja - onko mun pelkoni aiheellinen, vai uskaltaako käyttää koodeja ja modeja?
Koodit ja muut pelitallennukset
4
316
Vastaukset
- SimahtanutJokaEiKirjaudu
Simatilda (30.4.2018 12:18): "Eli siis: jos käytän koodeja/modeja The Sims 4 -pelissä, voivatko ne aiheuttaa lageja myös muihin pelitallennuksiin, joissa en ole niitä käyttänyt?"
Koodit - sellaisina kuin ymmärrän ja olen kokeillut - eivät aiheuta lageja muihin kuin niihin pelitallennuksiin joissa pelaaja niitä käyttää. Modeilla taas on helppo aiheuttaa peliin monenlaisia asioita, myös lagia, kautta koko pelin ja koskien kaikkia samaisen pelin tallennuksia joita pelataan samalla peliversiolla kuin mihin modit on asennettu.
"Toinen kysymys: mitä koodit/modit ylipäätään ovat aiheuttaneet teille? Mulla on käytössä pieni ja heiveröinen HP:n läppäri, pelkään ettei se pyöritä peliä kunnolla, jos lataan juttuja tai käytän koodeja - onko mun pelkoni aiheellinen, vai uskaltaako käyttää koodeja ja modeja?"
Mulle koodit ja erityisesti modit ovat aiheuttaneet enimmäkseen innostusta ja mielihyvää. Pelkosi on kylläkin aiheellinen, mutta uskaltaa koodeja ja jopa modejakin käyttää siitä huolimatta. Koodien vaikutus päättyy normaalisti viimeistään kun lopettaa pelin ja modeista pääsee eroon tyhjentämällä ne pelikansiot joissa ne ovat tai ainakin poistamalla niistä epäilyttävimmät modit. Pelin toiminnasta huolehtiva algoritmi ei ohjaa peliä etsimään ja käyttämään muita kuin juuri tietyissä kansioissa olevia modeja tai käyttäjäsisältöjä. Jos modisi tai yleensä latauksesi ovat muualla kuin pelin niitä varten määrätyillä paikoilla modi(tms.)kansioissa, eivät ne pelin kulkuun vaikuta.
Käytännössä moni pelaaja, minä mukaan lukien, siirtää ajoittain modikansion ja muitakin käyttäjäsisältöjä kansioineen päivineen esimerkiksi työpöydälle kokeillakseen onko jokin ladattu modi tai muu käyttäjäsisältö aiheuttanut ongelmia vai onko kyseessä "pelin oma" bugi tms. omituisuus, joita ilmenee TS4:ssä esimerkiksi päivitysten jäljiltä. Pelifirman päivitykset kun ovat tarkoitettuja tuomaan muutoksia pelin kulkuun eivätkä kaikki muutokset ole olleet suinkaan aina pelaajien toivomia. Kyseessä on usein modien tai muiden käyttäjäsisällön osien "vanheneminen" - ne eivät enää sovikaan yhteen päivitetyn pelin jonkin lausekkeen kanssa ja/tai modit yms. eivät enää toimi toivotulla tavalla keskenään. Modeja ja toisinaan muutakin CC:ä joutuu pelaaja vaihtamaan tai ainakin päivittämään niin kauan kuin pelifirma kehittää ja muuttaa kyseisen pelin toimintaa.
Harva asia missään sims-pelissä pelissä on aiheuttanut minulle yhtä paljon hetkellistä päänvaivaa ja harmia kuin vanhentuneiden modien ja joidenkin ladattujen etsiminen ja vaihtaminen uusiin. Siitä huolimatta käytän edelleen modeja ja muita ladattuja. Peruspeliin ilman modeja ja CC:ä en palaa ellei joku minua huomattavasti vahvempi tai järkevämpi pakota sitä tekemään. Tykkään modeista ja CC:stä yleensäkin. Kuten eräs minua fiksumpi henkilö on todennut, on käyttäjäsisällön lataaminen ja asentaminen kuin maksuttomilla ikkunaostoksilla kävisi. Siitä koituu pientä vaivaa, muttei varsinaisia suoria kustannuksia - muuta kuin kenties lisääntyneen pelaamisen kautta. Parhaimmillaan ladatut kun lisäävät peli-intoa. Pahimmillaan ne tietenkin ovat pelkkä haitta ja hidaste, mutta niistä pääsee eroon nopeasti jos niistä alkaa tulla harmia. Kannattanee ladata vain luotettavista paikoista ja pitää ladattujen määrä "kohtuullisena".
Kaikkeen ladatun sisällön asentamiseen peliin liittyy kuitenkin riskejä, joista kannattaa olla jossakin määrin tietoinen ja valmis niistä jollakin tavalla huolehtimaan. Se, että tietokone rasittuu ladatuista on jokseenkin selvää, mutta kokeilematta (tai tarkistusohjelmaa ajamatta) ei useimmiten ole perusteita väittää rasituksen olevan liiallista. Toisaalta kone rasittuu myös pelifirman peliinsä tuottamista lisäyksistä ja jossakin määrin jopa päivityksistä joita pelaaminen käytännössä useimmiten edellyttää. Modien ja CC:n haitalliset vaikutukset ilmenevät lagina, katkoina ja muina toimintavirheinä sekä esimerkiksi prosessorin lämpenemisenä. Kun ikivanhalla tietskallani pelasin sims 3:a, prosessori kuumeni sen verran että sen päällä saattoi lämmittää sapuskaa ja tuuletin pyöri hulluna kaiken aikaa. Silti kone kesti kidutusta vuosia ennen kuin pimahti. Tällä hetkellä minulla on hieman edellistä kehittyneempi ja paremmin tuuletettu kone ja pelailen "kevyempää" TS4:ää. Nelkustakin on silti jo kerran tai pari lagia löytynyt, mutta ilmiö on tähän mennessä osoittautunut vähäiseksi eikä ole kokeiluni perusteella johtunut sadoista modeista tai muista ladatuista. Ellen rakenna simeille valtavia palatseja kaikkine härpäkkeineen (ja erityisesti erään sairaan kamapakin sisältämine pesukoneineen ja kuivureineen), pysyvät välilataukset kestoltaan kohtuullisina eikä lagi käytännössä ilmene edes "pikakelauksella" pelatessa. - Simatilda
Kiitos kattavasta vastauksesta! Innostuin sitten latailemaan juttuja Simssiin - ja kuinkas kävikään, tiedostojen purkuohjelman ladattuani sain koneelleni WanaCry-viruksen.. :') Ehkä olen vain liian käsi näiden tekniikkajuttujen kanssa, taidan jättää sen custom contentin teidän parempien harteille. (Eipä sillä että mitään pystyisin juuri nyt tekemään, odotan vain isäni saapumista kotiin, että saisin koneen toimimaan...)
- SimahtanutJokaEiKirjaudu
Pahoitteluni tapahtuneen johdosta. Olipa tosi mälsä säkä! :(
(Wannacry on ransomware-virus, jonka voi saada lähes mistäkin. Se on usein piilotettu luotettavan näköisen sivuston latauksiin. Poisto-ohjeita löytyy netistä, mutta niitä en vielä ole joutunut itse kokeilemaan.)
Toivotan parasta mahdollista menestystä viruksen tuhoamisessa ja kiitän antamastasi varoituksesta WannaCrysta. - Simatilda
Viruksesta luojan kiitos selvittiin ilman suurempia menetyksiä! Kiitos! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?486288Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa
Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki694265- 463649
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t213226- 1972970
- 402662
mahdollista, että olet ollut iltavuorossa
Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k132529törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/202502- 1531536
Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3251498