Koodit ja muut pelitallennukset

Eli siis: jos käytän koodeja/modeja The Sims 4 -pelissä, voivatko ne aiheuttaa lageja myös muihin pelitallennuksiin, joissa en ole niitä käyttänyt?

Toinen kysymys: mitä koodit/modit ylipäätään ovat aiheuttaneet teille? Mulla on käytössä pieni ja heiveröinen HP:n läppäri, pelkään ettei se pyöritä peliä kunnolla, jos lataan juttuja tai käytän koodeja - onko mun pelkoni aiheellinen, vai uskaltaako käyttää koodeja ja modeja?
4403
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Simatilda (30.4.2018 12:18): "Eli siis: jos käytän koodeja/modeja The Sims 4 -pelissä, voivatko ne aiheuttaa lageja myös muihin pelitallennuksiin, joissa en ole niitä käyttänyt?"

Koodit - sellaisina kuin ymmärrän ja olen kokeillut - eivät aiheuta lageja muihin kuin niihin pelitallennuksiin joissa pelaaja niitä käyttää. Modeilla taas on helppo aiheuttaa peliin monenlaisia asioita, myös lagia, kautta koko pelin ja koskien kaikkia samaisen pelin tallennuksia joita pelataan samalla peliversiolla kuin mihin modit on asennettu.

"Toinen kysymys: mitä koodit/modit ylipäätään ovat aiheuttaneet teille? Mulla on käytössä pieni ja heiveröinen HP:n läppäri, pelkään ettei se pyöritä peliä kunnolla, jos lataan juttuja tai käytän koodeja - onko mun pelkoni aiheellinen, vai uskaltaako käyttää koodeja ja modeja?"

Mulle koodit ja erityisesti modit ovat aiheuttaneet enimmäkseen innostusta ja mielihyvää. Pelkosi on kylläkin aiheellinen, mutta uskaltaa koodeja ja jopa modejakin käyttää siitä huolimatta. Koodien vaikutus päättyy normaalisti viimeistään kun lopettaa pelin ja modeista pääsee eroon tyhjentämällä ne pelikansiot joissa ne ovat tai ainakin poistamalla niistä epäilyttävimmät modit. Pelin toiminnasta huolehtiva algoritmi ei ohjaa peliä etsimään ja käyttämään muita kuin juuri tietyissä kansioissa olevia modeja tai käyttäjäsisältöjä. Jos modisi tai yleensä latauksesi ovat muualla kuin pelin niitä varten määrätyillä paikoilla modi(tms.)kansioissa, eivät ne pelin kulkuun vaikuta.

Käytännössä moni pelaaja, minä mukaan lukien, siirtää ajoittain modikansion ja muitakin käyttäjäsisältöjä kansioineen päivineen esimerkiksi työpöydälle kokeillakseen onko jokin ladattu modi tai muu käyttäjäsisältö aiheuttanut ongelmia vai onko kyseessä "pelin oma" bugi tms. omituisuus, joita ilmenee TS4:ssä esimerkiksi päivitysten jäljiltä. Pelifirman päivitykset kun ovat tarkoitettuja tuomaan muutoksia pelin kulkuun eivätkä kaikki muutokset ole olleet suinkaan aina pelaajien toivomia. Kyseessä on usein modien tai muiden käyttäjäsisällön osien "vanheneminen" - ne eivät enää sovikaan yhteen päivitetyn pelin jonkin lausekkeen kanssa ja/tai modit yms. eivät enää toimi toivotulla tavalla keskenään. Modeja ja toisinaan muutakin CC:ä joutuu pelaaja vaihtamaan tai ainakin päivittämään niin kauan kuin pelifirma kehittää ja muuttaa kyseisen pelin toimintaa.

Harva asia missään sims-pelissä pelissä on aiheuttanut minulle yhtä paljon hetkellistä päänvaivaa ja harmia kuin vanhentuneiden modien ja joidenkin ladattujen etsiminen ja vaihtaminen uusiin. Siitä huolimatta käytän edelleen modeja ja muita ladattuja. Peruspeliin ilman modeja ja CC:ä en palaa ellei joku minua huomattavasti vahvempi tai järkevämpi pakota sitä tekemään. Tykkään modeista ja CC:stä yleensäkin. Kuten eräs minua fiksumpi henkilö on todennut, on käyttäjäsisällön lataaminen ja asentaminen kuin maksuttomilla ikkunaostoksilla kävisi. Siitä koituu pientä vaivaa, muttei varsinaisia suoria kustannuksia - muuta kuin kenties lisääntyneen pelaamisen kautta. Parhaimmillaan ladatut kun lisäävät peli-intoa. Pahimmillaan ne tietenkin ovat pelkkä haitta ja hidaste, mutta niistä pääsee eroon nopeasti jos niistä alkaa tulla harmia. Kannattanee ladata vain luotettavista paikoista ja pitää ladattujen määrä "kohtuullisena".

Kaikkeen ladatun sisällön asentamiseen peliin liittyy kuitenkin riskejä, joista kannattaa olla jossakin määrin tietoinen ja valmis niistä jollakin tavalla huolehtimaan. Se, että tietokone rasittuu ladatuista on jokseenkin selvää, mutta kokeilematta (tai tarkistusohjelmaa ajamatta) ei useimmiten ole perusteita väittää rasituksen olevan liiallista. Toisaalta kone rasittuu myös pelifirman peliinsä tuottamista lisäyksistä ja jossakin määrin jopa päivityksistä joita pelaaminen käytännössä useimmiten edellyttää. Modien ja CC:n haitalliset vaikutukset ilmenevät lagina, katkoina ja muina toimintavirheinä sekä esimerkiksi prosessorin lämpenemisenä. Kun ikivanhalla tietskallani pelasin sims 3:a, prosessori kuumeni sen verran että sen päällä saattoi lämmittää sapuskaa ja tuuletin pyöri hulluna kaiken aikaa. Silti kone kesti kidutusta vuosia ennen kuin pimahti. Tällä hetkellä minulla on hieman edellistä kehittyneempi ja paremmin tuuletettu kone ja pelailen "kevyempää" TS4:ää. Nelkustakin on silti jo kerran tai pari lagia löytynyt, mutta ilmiö on tähän mennessä osoittautunut vähäiseksi eikä ole kokeiluni perusteella johtunut sadoista modeista tai muista ladatuista. Ellen rakenna simeille valtavia palatseja kaikkine härpäkkeineen (ja erityisesti erään sairaan kamapakin sisältämine pesukoneineen ja kuivureineen), pysyvät välilataukset kestoltaan kohtuullisina eikä lagi käytännössä ilmene edes "pikakelauksella" pelatessa.

Äänestä

Kiitos kattavasta vastauksesta! Innostuin sitten latailemaan juttuja Simssiin - ja kuinkas kävikään, tiedostojen purkuohjelman ladattuani sain koneelleni WanaCry-viruksen.. :') Ehkä olen vain liian käsi näiden tekniikkajuttujen kanssa, taidan jättää sen custom contentin teidän parempien harteille. (Eipä sillä että mitään pystyisin juuri nyt tekemään, odotan vain isäni saapumista kotiin, että saisin koneen toimimaan...)

Äänestä
  • Pahoitteluni tapahtuneen johdosta. Olipa tosi mälsä säkä! :(
    (Wannacry on ransomware-virus, jonka voi saada lähes mistäkin. Se on usein piilotettu luotettavan näköisen sivuston latauksiin. Poisto-ohjeita löytyy netistä, mutta niitä en vielä ole joutunut itse kokeilemaan.)

    Toivotan parasta mahdollista menestystä viruksen tuhoamisessa ja kiitän antamastasi varoituksesta WannaCrysta.

    Äänestä

  • Viruksesta luojan kiitos selvittiin ilman suurempia menetyksiä! Kiitos! :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Simatilda kirjoitti:

Eli siis: jos käytän koodeja/modeja The Sims 4 -pelissä, voivatko ne aiheuttaa lageja myös muihin pelitallennuksiin, joissa en ole niitä käyttänyt?

Toinen kysymys: mitä koodit/modit ylipäätään ovat aiheuttaneet teille? Mulla on käytössä pieni ja heiveröinen HP:n läppäri, pelkään ettei se pyöritä peliä kunnolla, jos lataan juttuja tai käytän koodeja - onko mun pelkoni aiheellinen, vai uskaltaako käyttää koodeja ja modeja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu