Jos työnantaja vaikeuttaa opintovapaalle pääsyä

Elämässä_eteenpäin

Olen tympiintynyt nykyiseen työhöni ja suunnittelen uratulevaisuuttani hyödyttävää opiskelua aikuiskoulutustuen turvin. Tiedän, että työnantajan täytyy minun tapauksessani lain mukaan myöntää opintovapaa, mutta epäilen, että pomo meinaa hankaloittaa prosessia siirtämällä opintovapaani aloittamista jollain tekaistulla selityksellä. Työnantaja on viime aikoina muutenkin vaikeuttanut työtäni, luultavasti ihan vain vittuillakseen, ehkä päästäkseen minusta eroon.

Epäilen, että työnantaja lykkää opintovapaatani esim. puoli vuotta, jotta joko lähtisin firmasta ovet paukkuen tai sitten hän voisi tarpeeksi kyttäämällä ja kohtuuttomia vaatimalla saada kasaan mielestään lainmukaiset irtisanomisperusteet.

Kysymys kuuluu, että mitä voin tehdä jos työnantaja vetää hatusta jonkun selityksen, miksi opintovapaatani pitää lykätä puoli vuotta. Mihin voin valittaa ja miten se kannattaa tehdä?

Entä miten työnantajan temppuilun tässä prosessissa voisi parhaiten ehkäistä jo opintovapaata hakiessa?

3

467

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pomominäki

      Minkähän vuoksi työnantajasi haluaisi vaikeuttaa elämääsi? Taidat kuvitella.

      Jos olet osoittautunut hankalaksi työntekijäksi ja tympiintynyt työhösi, älä ihmettele, jos sinusta halutaan päästä eroon. Opintovapaan antaminen voi olla hyvä tie sinusta eroon pääsemisessä. Minä myöntäisin sinulle opintovapaata. Se voisi kohentaa työpaikan ilmapiiriä.

    • Elämässä_eteenpäin

      Nimimerkki Pomominäki, en minäkään olisi alussa uskonut, että pomo yrittäisi tarkoituksella vaikeuttaa työtäni. Mutta sieltä on tullut sen verran kakkaa niskaan, että enää en ylläty mistään. Pomolla on omat suosikkinsa, ja minä en kuulu heihin. Tämä on minun tulkintani tiiviisti sanottuna - esimerkeillä ja yksityiskohdilla en voi täällä lähteä epäilyksiäni perustelemaan.

      Pomo varmaan sanoisi samaa kuin sinä, että olen hankala työntekijä. Ja hänkin on tainnut huomata, että työ ei enää hirveästi motivoi minua.

      Opintovapaa olisi hyvä sauma pitää vähän pidempi tauko työstä. Johan tässä vuosikaudet uraa luotu. Opintovapaa myös parantaisi mahdollisuuksiani työllistyä muualla. Ja kyllähän työnantaja ansaitsisi minun tilalleni jonkun, joka allekirjoittaa työnantajan arvot ja jota nykyinen työnkuva inspiroi.

      Miksi hän sitten tässä tapauksessa vaikeuttaisi elämääni? No, hän ei varmaankaan haluaisi, että tulisin opintovapaani jälkeen takaisin töihin. Lain mukaanhan minun työsuhteeni säilyy opintovapaan ajan, ellei työnantaja keksi sillä välin irtisanomisperusteita. Eikä minun olisi järkeä irtisanoutua, koska menettäisin aikuiskoulutustuen. Eikä minun olisi järkevää myöskään luvata irtisanoutua opintovapaan jälkeen, kun ei vielä ole mitään tietoa sen jälkeisistä töistä.

      Näin ollen pomo saattaisi jollain verukkeella siirtää opintovapaata puoli vuotta, sitten uudestaan puoli vuotta, ja tehdä työstäni sinä aikana niin vaikeaa, että irtisanoutuminen houkuttelisi päivä päivältä enemmän. Tai kun hän riittävän vaikeita ja epämääräisiä käskyjä syytää ja tarpeeksi niskaan hönkii, niin ehkä sieltä joku tekosyy irtisanomiselle löytyisi.

      Tosin jos opiskelupaikka olisi tiedossa ja opintovapaa myönnetty, en taatusti opintojen alkua odotellessa irtisanoutuisi. Silloinhan menettäisin oikeuteni aikuiskoulutustukeen. Sitten vain roikkuisin töissä laskien päiviä opintojen alkuun ja pitäisin huolen, ettei irtisanomisperusteita tule. Toivottavasti pomo tajuaa tämän päätöstä tehdessään.

    • tomiensinsuresitten

      ihan turhaa yrittää arvailla etukäteen! Hae se opintovapaasi!

      Sitten jos työnantajasi siirtää opintovapaatasi, koska se aiheuttaa tuntuvaa haittaa työnantajan harjoittamalle toiminnalle, kysyt miten ja miksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe