Moi tiedättekö millä tavalla voisi hautoa kananmunaa että tulee tipu en ala ostaa hautomakoneita tai rakentamaan semmosta mihin tarvii lämpölamppua tai no jos se ohje on helppo ja yksinkertainen :) Kiitos jo valmiiksi vastauksista:D
Miten hautoa kananmunaa?
1
205
Vastaukset
- pootpotpotpot
Ihan perus hehkulampunkin pitäisi käydä.
Ensin tosin pitää varmistaa, että se muna on luomumuna, koska niin on suuri todennäköisyys että se on hedelmöittynyt, koska siihen että munasta tulee tipu tarvitaan kukko avuksi. Muna on vaan muna ilman kukkoa joka sen on saanut hedelmöitettyä.
Mikään häkki tms kananmuna ei käy, niistä ei tipua tule vaikka miten hautoisi.
Tässä on yksi ohje:
Tarvitaan vain kaksi pesuvatia, hehkulamppu, ja jonkinlainen ritilä. Toisen vadin pohjaan leikataan reikä (n. 15cm halkaisija). Reijättömän vadin pohjalle lasketaan n. 1 cm vettä. Vedenpäälle ritilä, jonka päällä kananmunat haudotaan. (Tarkennus: Munat eivät saa koskettaa vettä.). Vadit laitetaan suuaukot vastakkain ja hehkulamppu laitetaan toisen vadin reikään. Hehkulampun korkeutta säätämällä saadaan säädettyä lämpötila sopivaksi (37.8 astetta).
Haudontakonetta kannattaa pitää päällä vuorokauden ennen kun aloittaa haudonnan. Vuorokauden koekäytön aikana säädetään lämpötila sopivaksi.
Kananmunat voidaan laittaa haudontaritilälle. Munia käännetään 2-3krt/pv. Käännön yhteydessä munat sumutetaan märiksi suihkepullolla. Haudonta kestää 21 vuorokautta. Kolmena viimeisenä vuorokautena munien väliin tulee asettaa kostutettuja superlon paloja, jotta kosteusprosentti nousee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562677
- 1991947
- 711696
- 921638
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91411- 741078
- 811040
- 951019
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes191944- 67911